kpb

51.KFF: Noc etiud studenckich 4

NOC ETIUD STUDENCKICH 4 (64’)

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

(Przyrzeczona)

Przesłuchanie
| Interrogation, reż. Adam Palenta, Polska 2010, 9’ (dok.)
Poruszająca opowieść żołnierza AK, skazanego w czasach stalinowskich. Mężczyzna opowiada o okrutnym traktowaniu w ubeckich kazamatach, wielogodzinnych torturach i poniżaniu. Wyjątkowy w swej formie film o woli życia i okrucieństwie totalitaryzmu.

Czarna córka
| Black Daughter, reż. Anna Skorupa, Polska 2011, 24’ (dok.)
Filmowane w pięknych plenerach spotkanie ze starą Cyganką, która w dzieciństwie wędrowała ze swoją rodziną. Dziś wraca na pewną leśną polanę na Mazurach, gdzie 50 lat temu obozował jej tabor. Las i woda otwierają jej pamięć. Dzieli się dumą z tego, że jest Cyganką.

Viva Maria!
, reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska 2010, 17’ (dok.)
Dokument poświęcony Marii Fołtyn, wybitnej polskiej śpiewaczce i reżyserce operowej, założycielce Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. To właśnie z miłości do opery, a przede wszystkim Moniuszki śpiewała niegdyś przed Józefem Stalinem czy Fidelem Castro. Dzisiaj, gdy najlepsze lata kariery scenicznej ma już za sobą, koncentruje się na pracy dydaktycznej, z wielką pasją i niespotykaną energią wychowując swoją następczynię. To także symboliczna historia przekazywania głosu.

Przyrzeczona
| Little Bride, reż. Leszek Dobrucki, Polska 2010, 14’ (dok.) 
Jesteśmy świadkami szokującej historii młodej Turczynki wysłanej do Niemiec i wydanej za mąż w wieku zaledwie trzynastu lat. Okazało się jednak, że najgorsze było dopiero przed nią, bowiem niedługo po ślubie rozpoczęła się prawdziwa gehenna dziewczynki, która była regularnie bita i maltretowana. Po kilku latach szczęśliwie udało jej się uciec, jednak do dziś musi się ukrywać. Film zrealizowany został w ramach programu „Jerozolima-Warszawa-Kolonia. Dialog w trójkącie”.

Bookmark and Share