kpb

51.KFF: Panorama filmu polskiego 2

PANORAMA FILMU POLSKIEGO 2 (101’)


(Zaćmienie)

Magiel, reż. Adrianna Dunin-Wąsowicz, Polska 2010, 16’ (dok.)
Opowieść o umierających małych polskich biznesach i kończącej się pewnej epoce. Nostalgiczne wspomnienia właścicielki magla. To, co kiedyś wydawało się trwałe i wieczne, okazuje się nieprzydatne w nowym społeczeństwie. Oglądamy prywatną, skromną opowieść o miejscu, które za chwilę nikomu nie będzie potrzebne. Pokolenie urodzone po 1990 roku chyba już nie wie, co to krochmal...

Zaćmienie
, reż. Paweł Maślona, Polska, 26’ (fab.)
Do tej pory w życiu Adama wszystko szło zgodnie z planem - żona, dom, syn, który niebawem przyjdzie na świat... Dopiero śmierć matki wytrąca go z bezpiecznych kolein życia - spada na niego obowiązek zaopiekowania się niedołężnym ojcem. Nie chcąc dostosowywać swojej wygodnej egzystencji do nowych okoliczności, postanawia oddać wdowca do domu opieki. Wtedy jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że konsekwencje tej decyzji zdeterminują jego własny los.

Darling I lowe ju
, reż. Anna Błaszczyk, Polska 2010, 59’ (dok.)
W kurortach egipskich na potęgę kwitnie biznes turystyczno-miłosny. Może to jakiś specjalny rządowy program, w którym zadaniem młodych i pięknych egipskich chłopców jest podrywanie turystek? Każda znajdzie swojego adoratora - wiek nie gra roli. A europejskie kobiety mają pieniądze na finansowanie fikcyjnych chorych matek i kupowanie kart do telefonu. „To jest takie wzruszające, że chłopiec trzyma w objęciach kobietę, która mogłaby być jego matką. Z takim wielkim szacunkiem, z uwielbieniem i powiedziałabym dumą, że on jest mężczyzną tej kobiety” - mówi jedna z bohaterek.

Bookmark and Share