kpb

Future Shorts ONE_luty 2011

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Łączny czas projekcji: 73'

1) LARS AND PETER
reż. Daniel Borgman, Dania 2009 2010, 15’

9-letni Lars chce tylko, by jego ojciec był szczęśliwy... Jego matka nie żyje i świat bez niej wydaje się pusty i bezsensowny. W dniu urodzin syna Peter upija się, wdaje w zawstydzającą kłótnię z sąsiadką i masturbuje na podwórku. Mały Lars widzi to wszystko. Jest całkiem sam w zmaganiach z tym, co zobaczył i musi sobie jakoś poradzić. Daniel Borgman urodził się w Nowej Zelandii i ukończył tamtejszy Uniwersytet Otago. Zrealizowany w Danii Lars and Peter to jego drugi film krótkometrażowy.

2) THE MYSTERY OF THE FLYING KICKS
reż. Matthew Bate, Australia 2009, 14’

Morderstwa, seks, narkotyki, sztuka, polityka... Tenisówki zwisające z linii telefonicznych stały się potężnym miejskim symbolem, inspirującym szereg zarazem absurdalnych i złowieszczych teorii. Autorzy filmu w próbie ostatecznego wydobycia prawdy na światło dzienne poprosili o pomoc obywateli całego świata. Dokument powstał wyłącznie z nadesłanych fotografii, filmików, vlogów, animacji i wyszeptanych w słuchawkę telefonu teorii. The Mystery of Flying Kicks to rezultat unikalnej cyfrowej kolaboracji między filmowcami i międzynarodową widownią. Matthew Bate to australijski dokumentalista, autor zgłębiającego genezę muzyki elektronicznej filmu What Future Sounded Like oraz pierwszej kolaboracji między stacjami telewizyjnymi SBS Australia i Al Jazeera: obrazu Mayor, The Artist, The Farmer and his Wife. Obecnie pracuje nad dokumentem o legendarnej nowojorskiej fotografce Marcie Cooper.

3) MARY LAST SEEN
reż. Sean Durkin, USA 2010, 15’

Ona myśli, że to po prostu wycieczka. Gdyby tylko wiedziała, dokąd on ją prowadzi... Młoda kobieta rusza ze swoim chłopakiem w drogę do miejsca, które, jak jej obiecał, będzie piękne i spokojne. W trakcie podróży dochodzi jednak do serii niepokojących wydarzeń i powoli staje się jasne, że ich związek oraz cel wyprawy nie są do końca tym, czym się wydawały. Film miał premierę na Sundance Film Festival 2010. Sean Durkin to absolwent nowojorskiej Tisch School of Arts, współzałożyciel niezależnej firmy producenckiej Borderline Films.

4) KLAXONS - TWIN FLAMES
reż. Saam Farahmand, Wielka Brytanie 2010, 3’20”

Wideoklip do singla Twin Flames grupy Klaxons. Członkowie zespołu biorą udział w niesamowitej orgii, w której, dzięki błyskotliwemu zastosowaniu grafiki komputerowej, zanikają granice między ciałami uczestników. Saam Farahmand kręci filmy związane ze światem sztuki, muzyki, mody, telewizji, performance'u, internetu, dokumentu i reklamy. Jest autorem teledysków dla m.in. Hercules & Love Affair, Simian Mobile Disco, Soulwax i The xx. Twin Flames to jego siódma kolaboracja z Klaxons.

5) FLYING LOTUS - KILL YOUR WORKERS
reż. Beeple, USA 2010, 3’

Oto, co się dzieje, gdy roboty dostają własną paradę... Zachwycający, radośnie brutalny teledysk do utworu Flying Lotus. Filmik ma charakter „open source", co oznacza, że wolno ściągnąć z internetu projekt i dowolnie manipulować jego treścią. „Można dokładnie przyjrzeć się, jak animowałem każde ujęcie i postać. Wszystkie elementy układanki są dostępne dla ludzi, mogą zrobić z nimi co chcą", mówi jego autor - Beeple. Pod tym pseudonimem kryje się Mike Winkelmann, grafik z Neenah w stanie Wisconsin (USA). Tworzy on krótkie filmy, wizualizacje, projekty graficzne, muzykę i rysunki. Prezentował swoje prace m.in. na festiwalach onedotzero, Ann Arbor, Chicago Underground i Optronica. Jest założycielem multimedialnego kolektywu donebestdone.

6) GOODBYE MR CHU
reż. Stephanie Lansaque, Francois Leroy, Francja 2005, 15’

Hai, chłopiec mieszkający z mamą i dziadkami, łapie ptaka. Duong Le, rikszarz oraz przyjaciel rodziny, przewozi przez plantacje ryżowe Mekongu oraz ulice Saigonu karpia na zlecenie tajemniczego pana Chu. W całym Wietnamie trwają przygotowania do Trung Guyen - święta wędrujących serc. By uczcić tych, którzy odeszli, jedni składają kwiaty i ryż oraz palą kadzidła, a inni uwalniają zwierzęta... Goodbye Mr Chu to pierwszy wspólny film Stephanie Lansaque i Francois Leroy, którzy są również autorami znanej widzom Future Shorts animacji Mei Ling.

7) THE DRIFT
reż. Kelly Sears, USA 2007, 8’

Złożona ze starych zdjęć i obrazków opowieść o psychodelicznym rocku, happeningach, badaniach naukowych, kosmicznym wyścigu, wielkich nadziejach, zawiedzionych marzeniach i lewitujących ciałach... Zobacz, jak klęska wyprawy w kosmos w latach 60. przyczyniła się do wybuchu kontrkulturowej rewolucji. Kelly Sears to amerykańska animatorka i reżyserka. Pokazywała swoje prace m.in. w San Francisco Museum of Modern Art, Hammer Museum i na festiwalu Sundance oraz wielu galeriach i festiwalach na całym świecie. Jej kolażowe animacje powstają z ilustracji znalezionych w starych książkach, periodykach i encyklopediach. Te obrazki, tworzące stuletnią historię amerykańskiej kultury wizualnej, służą artystce jako narzędzie do krytycznej refleksji nad ideologicznymi fundamentami współczesności. Wizerunki przeszłości stają się w jej sztuce środkiem do namysłu nad teraźniejszością.

Filmy prezentowane w ramach Future Shorts ONE Luty 2011.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share