kpb

Na północ od Kalabrii

tytuł oryginalny: Na północ od Kalabrii

reżyseria: Marcin Sauter

czas trwania: 67 min.
produkcja: Polska 2009
premiera: 2010-12-17

info: Tylko do czwartku!

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia 2009
50. Krakowski Festiwal Filmowy, 2010
Letni Festiwal Filmowy, Zamość 2010: Najlepszy Film Dokumentalny
8. Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych, Rzeszów 2010: Najlepszy Studencki Dokument
10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Flahertiana", Perm, Rosja 2010: Wyróżnienie
DOK Leipzig 2010: międzynarodowa premiera, Nagroda Trade Union ver.di, Nagroda Jury Ekumenicznego

Na północ od Kalabrii to „dokument bajkowy” o wymarzonym miejscu do życia, gdzie czas płynie powoli, ludzie dobrze się znają, akceptują swoje niedoskonałości, spotykają się, żeby porozmawiać i po prostu być razem. Marcinowi Sauterowi i jego ekipie udało się do filmu zaangażować całe miasteczko. Wystarczyło tylko dać mieszkańcom parę lekcji kuchni śródziemnomorskiej i sztuki carpe diem, by polska prowincja zaczęła przypominać malowniczą Kalabrię, a film - włoską komedię. 

Na północ od Kalabrii zyskał już duże uznanie za granicą. Międzynarodową premierę miał podczas tegorocznej edycji prestiżowego festiwalu DOK Leipzig, gdzie został uhonorowany Nagrodą Trade Union ver.di oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego; na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Flahertiana” w Permie otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury. Film został wybrany do insertu do międzynarodowego magazynu o dokumencie - DOX MAGAZINE. 

Film Marcina Sautera został również dobrze przyjęty w Polsce - obraz został uhonorowany Nagrodą dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego podczas tegorocznej edycji Letniego Festiwalu Filmowego w Zamościu oraz otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Studenckiego Dokumentu na festiwalu Multimedia Happy End w Rzeszowie.

Reżyser o filmie: "... chcemy pokazać, jak niewiele trzeba, aby zwykłe miasteczko zamieniło się w najszczęśliwsze miejsce na ziemi. Każdy z nas szuka dla siebie najlepszego miejsca do życia. Miejsca, gdzie jest bezpiecznie i spokojnie, gdzie ludzie są przyjaźni i potrafią ze sobą rozmawiać. Realizując film chcemy razem z ekipą, aktorami i mieszkańcami miasta pokazać jak może wyglądać miejsce, gdzie ludzie się dogadują i zdolni są do wspólnego działania. Mieszkańcy naszego filmowego, idealnego miasta wspólnie przez miesiąc przygotowują wielki festyn, który będzie finałem filmu“.

Marcin Sauter ukończył Kurs Dokumentalny w Szkole Andrzeja Wajdy. Wcześniej studiował fotografię na PWSFTviT w Łodzi i przez cztery lata pracował jako fotoreporter w „Gazecie Wyborczej”. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Razem z Maciejem Cuskem zrealizował godzinną fabułę pt. I co wy na to, Gałuszko? (2001). W 2005 r. zadebiutował w dokumencie filmem Za płotem wyprodukowanym przez Szkołę Wajdy, uhonorowanym nagrodą za najlepsze zdjęcia na 45. Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2005 r.; film zdobył także pierwsze nagrody na festiwalach europejskich szkół filmowych w Londynie i Wilnie, oraz pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie filmów dokumentalnych Cinema du Reel w Paryżu. Za kolejny film, Kino objazdowe (2005), otrzymał nagrodę Srebrnego Lajkonika na 46. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W ramach projektu „Rosja-Polska. Nowe spojrzenie” zrealizował film Pierwszy dzień (2007), który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. DocLisboa i OneWorld w Pradze. Jest współtwórcą Zespołu Filmowego Paladino - grupy młodych, twórczych dokumentalistów, związanych ze Szkołą Wajdy, z którymi zrealizował m.in. dokument: Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie! (2008; prod. Szkoła Wajdy i Telekomunikacja Polska), który zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sztuki Europejskiej Arts & Film w Pradze.

Bookmark and Share