kpb

Best of 50. KFF

THE BEST OF 50. KFF

SZCZEGÓ£OWY PROGRAM:

sobota, 10 lipca, godz. 20.30
- POKAZ 1 (90’)
MARYSINA POLANA | MARYSINA POLANA
re¿. Grzegorz Zariczny, Polska 2010, 39’
 
50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH: wyró¿nienie
50. KFF - NAGRODA PUBLICZNO¦CI
50. KFF - Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególn± wra¿liwo¶æ na sprawy spo³eczne ufundowana przez Telewizjê Kino Polska

Czterech juhasów spotyka siê na wypasie owiec z dala od domu i dobrodziejstw cywilizacji. W bacówce spêdzaj± wiele miesiêcy, zajmuj±c siê zwyk³ymi, pasterskimi czynno¶ciami. Ale nic tak nie zbli¿a samotnych mê¿czyzn, jak rozmowa, zw³aszcza o kobietach. Otwieraj± wiêc przed wspó³towarzyszami swoje serca, wymieniaj± siê pogl±dami i do¶wiadczeniami, wspieraj± siê - i spieraj±. Ich ¿ycie uzale¿nione jest od pór roku i rytmu natury. Za kilka miesiêcy znowu spotkaj± siê na Marysinej Polanie.

WARSZAWA DO WZIÊCIA | WARSZAWA DO WZIÊCIA
re¿. Karolina Bielawska, Julia Ruszkiewicz, Polska 2010, 51’

50. KFF - KONKURS POLSKI: Z³oty Lajkonik dla re¿ysera najlepszego filmu
Bohaterkami filmu s± trzy m³ode kobiety - Ania, Gosia i Ilona. Dzieli je wiele, ale ³±czy jedno: mieszkaj± w popegeerowskich wsiach, w których nie widz± dla siebie ¿adnych perspektyw na przysz³o¶æ. Szans± na wyrwanie siê z marazmu i rozpoczêcie nowego ¿ycia jest wyjazd do Warszawy i podjêcie tam pracy. Pomoc± w odnalezieniu siê w „wielkim ¶wiecie”, który kobiety znaj± jedynie z telewizji, ma byæ program Promocji Zawodowej „Przystañ na Skarpie”. Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Houston.

niedziela, 11 lipca, godz. 20.30 - POKAZ 2 (95’)
¯YCIE JEST GDZIE INDZIEJ | BEYOND THIS PLACE
re¿. Kaleo La Belle, Szwajcaria 2010, 95’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH: Z³oty Róg dla re¿ysera najlepszego filmu w kategorii powy¿ej 60 minut
Twórca tego filmu jest typowym dzieckiem dzieci kwiatów. Kiedy minê³a pierwsza euforia ¿ycia na egzotycznej wysepce, ma³y Kaleo wyl±dowa³ z matk± w zimnym Portland. Dzi¶, kiedy sam ma dzieci, postanawia odnale¼æ swojego ojca hippisa. Cloude Rock La Belle prawie nie zmieni³ siê od 40 lat. Nadal pali trawkê i ¿yje na luzie. Wspólna wyprawa rowerowa ojca i syna staje siê okazj± do postawienia kilku wa¿nych pytañ - o istotê rodzicielstwa, odpowiedzialno¶ci, przebaczenia i przede wszystkim o to, czym tak naprawdê jest wolno¶æ.

poniedzia³ek, 12 lipca, godz. 21.00 - POKAZ 3 (89’)
H2O | H2O
re¿. Tomasz Wolski, Polska 2010, 8’

Dokument Tomasza Wolskiego koncentruje siê wokó³ niespiesznej, wyrywkowej obserwacji ma³ego wycinka rzeczywisto¶ci. Jej centrum zogniskowane jest na rynku niewielkiego miasteczka gdzie¶ na po³udniu Polski. To w³a¶nie tam wyp³ywaj± trzy ¼ród³a wody, które oddalone s± od siebie ledwie o kilka metrów. Kamera rejestruje reakcje przechodniów, uwa¿nie przygl±da siê ich zachowaniom. Co ciekawe, w wiêkszo¶ci przypadków dla ka¿dego ze ¼róde³ek jest ono zupe³nie inne.

TUSSILAGO | TUSSILAGO
re¿. Jonas Odell, Szwecja 2009, 14’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRA¯OWYCH: Nagroda EFA dla Najlepszego Filmu Europejskiego
Norbert Kröcher, pochodz±cy ze Wschodnich Niemiec lider Frakcji Czerwonej Armii, w 1976 roku planuje operacjê Leo. Jej celem jest porwanie szwedzkiej minister ds. imigracji i wymienienie jej na osadzonych w wiêzieniu cz³onków grupy. Z punktu widzenia A, dziewczyny Kröchera, ca³a ta dzia³alno¶æ przypomina dzieciêc± zabawê. Jednak zabawa siê koñczy, a grupê rozbija szwedzka policja. A zostaje aresztowana, osadzona w areszcie i przes³uchiwana. Po ponad trzydziestu latach opowiada swoj± historiê.

INWENTARYZACJA | INWENTARYZACJA
re¿. Pawe³ £oziñski, Polska 2010, 9’

Dokument Paw³a £oziñskiego to krótka, metaforyczna opowie¶æ podejmuj±ca problem pamiêci, to¿samo¶ci, odnajdywania ¶ladów po wcale nie tak dalekiej przesz³o¶ci. Tutaj, na trzydziestu hektarach w centrum miasta, odbywaj± siê prace inwentaryzacyjne, których celem jest próba odtworzenia zaginionego miasta. Kamera koncentruje siê na szczegó³ach, obrazuj±c palce wêdruj±ce po zatartym napisie czy mozolny proces odcyfrowywania odgrzebanych z ziemi liter, bo przecie¿ ka¿da z nich ma jakie¶ znaczenie.

GDZIE JEST KIM BASINGER? | DONDE ESTA KIM BASINGER?
re¿. Eduardo Deluc, Francja/Argentyna 2009, 28’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRA¯OWYCH: Nagroda Jury Miêdzynarodowej Federacji Klubów Filmowych
Buenos Aires - miasto pomy¶lnych wiatrów. Bracia Antoine i Marcus w³a¶nie przylecieli na ¶lub swojego kuzyna. Antoine - porzucony przez dziewczynê - nie jest w nastroju do zabawy. Ma za to sk³onno¶ci do autodestrukcji. Marcus postanawia wyci±gn±æ m³odszego brata z depresji. Zabiera go na wycieczkê po mie¶cie, którego g³ówn± atrakcj± – jak g³osi przewodnik – s± ponêtne argentyñskie kobiety.

POZA ZASIÊGIEM | POZA ZASIÊGIEM
re¿. Jakub Sto¿ek, Polska 2010, 30’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRA¯OWYCH: Z³oty Smok dla re¿ysera najlepszego filmu
50. KFF - KONKURS POLSKI: wyró¿nienie
Klaudia i Karolina przez wiêkszo¶æ swojego ¿ycia wychowywa³y siê bez matki. Skomplikowana sytuacja rodzinna spowodowa³a, ¿e siostry musia³y nauczyæ siê wiêkszej odpowiedzialno¶ci i samodzielno¶ci ni¿ inne nastolatki. Dziewczyny imponuj± dojrza³o¶ci±, same rozwi±zuj± w³asne problemy, wspieraj± siê nawzajem w ka¿dej sytuacji. U progu wej¶cia w doros³e ¿ycie jeszcze raz spróbuj± odbudowaæ relacje rodzinne, które przez lata by³y zaniedbywane przez doros³ych. Jednak nie bêdzie to takie proste...

wtorek, 13 lipca, godz. 20.45 - POKAZ 4 (92’)
INCYDENT W BANKU | HÄNDELSE VID BANK
re¿. Ruben Östlund, Szwecja 2010, 12’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRA¯OWYCH: Srebrny Smok dla re¿ysera najlepszego filmu fabularnego
Zwyk³y dzieñ, centrum miasta. Dwóch mê¿czyzn zauwa¿a podejrzan± sytuacjê na ulicy. Obserwuj± napad na bank, ca³e zdarzenie odnotowuj±c w kamerze telefonu. Potem wszystko wraca do normy, od samego incydentu wa¿niejsza staje siê jako¶æ nagrania. Zrealizowany jedn± kamer±, bez ¿adnych ciêæ, opieraj±cy siê na bliskich i dalekich planach film wci±ga nas w historiê, czyni±c niemymi ¶wiadkami sytuacji, w trakcie której mo¿na zaobserwowaæ, w jaki sposób ludzie reaguj± na to, co niespodziewane.

POMA£U | POMA£U
re¿. Tomasz Wolski, Polska 2010, 30’

Beskid Niski. Ma³e gospodarstwo. Pod jednym dachem mieszkaj± Micha³, Jan i Mateusz, mê¿czy¼ni reprezentuj±cy trzy pokolenia. Prowadz± spokojne, skromne ¿ycie, podporz±dkowuj±c siê rytmowi natury, która stanowi nieod³±czny element ich egzystencji. Niemal bez s³owa, z pokor± wykonuj± codzienne, rutynowe czynno¶ci. Jak¿e kontrastuje to z tym, co rozgrywa siê ledwie kilka metrów od ich posiad³o¶ci, gdzie ruchliwa ulica, ci±gle przeje¿d¿aj±ce samochody, ha³as uosabiaj± zupe³nie inny ¶wiat.

UCIEKNIJMY OD NIEJ | UCIEKNIJMY OD NIEJ
re¿. Marcin Kosza³ka, Polska 2010, 50’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH: Nagroda jury studenckiego
Kolejny intymny do bólu dokument Marcina Kosza³ki po¶wiêcony jest sprawom rodzinnym widzianym przez pryzmat jego siostry. Przy w³±czonej kamerze doros³e rodzeñstwo dokonuje wiwisekcji swoich relacji z rodzicami i z sob± nawzajem. Bohaterka filmu, ¿yj±ca komfortowo bizneswoman, do dzi¶ niepogodzona ze ¶mierci± matki i ojca, staje siê w filmie sumieniem re¿ysera. On sam próbuje zbli¿yæ siê do zmar³ych rodziców na swój sposób - filmuj±c ostatnie chwile pacjentów pewnego szpitala.

¶roda, 14 lipca, godz. 20.30 - POKAZ 5 (94’)
1000 G£OSÓW | 1000 VOICES
re¿. Tim Traves Hawkins, Wielka Brytania 2009, 9’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRA¯OWYCH: Srebrny Smok dla re¿ysera najlepszego filmu animowanego
Pewien urzêdnik wyg³asza wyk³ad o istocie skutecznego i humanitarnego systemu w Wielkiej Brytanii dla grupy m³odzie¿y znajduj±cej siê w azylu, podczas gdy w tym samym czasie - w tym samym budynku - zatrzymani i aresztowani na pró¿no zostawiaj± wiadomo¶ci na opuszczonej sekretarce telefonu w podziemiach ministerstwa. Stylizowana na dokument czarno-bia³a animacja wykorzystuje autentyczne nagrania, które poddane obróbce tworz± przera¿aj±cy nastrój.

MILLHAVEN | MILLHAVEN
re¿. Bartek Kulas, Polska 2009, 7’

50. KFF - KONKURS POLSKI: Srebrny Lajkonik dla re¿ysera najlepszego filmu animowanego
50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRA¯OWYCH: wyró¿nienie

Inspiracj± i osi± narracyjn± animacji Bartka Kulasa jest psychodeliczna ballada The Curse of Millhaven Nicka Cave’a, tutaj w hipnotyzuj±cym wykonaniu Katarzyny Groniec. Przedstawia makabryczn±, momentami nieco surrealistyczn± historiê piêtnastoletniej Loretty, któr± szaro¶æ ¿ycia w prowincjonalnym i bezbarwnym miasteczku Millhaven zainspirowa³a do morderczego tañca. W koñcu, jak niewinnie wy¶piewuje sama bohaterka: „Nie znasz dnia ani godziny…”.

JESTEM LILITH | KMO LILITH
re¿. Eytan Harris, Izrael 2009, 78’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH: wyró¿nienie
W izraelskim miasteczku Zikhron Yaakov trwa polowanie na czarownicê. Ekscentryczna Lilith wypowiedzia³a wojnê lokalnej wspólnocie ultraortodoksyjnych ¯ydów. Kiedy jej nastoletnia córka z nieznanych bli¿ej powodów pope³nia samobójstwo, Lilith wbrew tradycyjnym ¿ydowskim obrz±dkom postanawia skremowaæ jej cia³o. Przeciwko sobie ma nie tylko grupê fanatyków - musi samotnie stawiæ czo³o wp³ywowej organizacji „Zaka”, w której rêkach spoczywa ca³y „przemys³ pogrzebowy”.

czwartek, 15 lipca, godz. 20.30 - POKAZ 6 (94’)
KINEMATOGRAF | KINEMATOGRAF
re¿. Tomasz Bagiñski, Polska 2009, 12’

Swój nowy film Tomasz Bagiñski zrealizowa³ na podstawie komiksu autorstwa Mateusza Skutnika. To autotematyczna opowie¶æ, której g³ównym bohaterem jest wynalazca imieniem Francis. Jego najnowsze odkrycie - kinematograf, ma zmieniæ ¶wiat. Mê¿czyzna skupiony wy³±cznie na sobie i pracy zapomina o tym, ¿e realizacja marzeñ okupiona jest czasem ogromnym kosztem. Animacja Bagiñskiego doceniona zosta³a na festiwalu w Stuttgarcie, gdzie otrzyma³a nagrodê w kategorii filmu krótkometra¿owego.

W MROKU | THE DARKNESS OF A DAY
re¿. Jay Rosenblatt, USA 2009, 26’

50. KFF - MIÊDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRA¯OWYCH: Srebrny Smok dla re¿ysera najlepszego filmu dokumentalnego
Dokument monta¿owy z³o¿ony z fragmentów archiwalnych filmów po¶wiêconych samobójstwom i towarzysz±cym im stanom depresji, samotno¶ci, smutku. Oto pewne ma³¿eñstwo starszych ludzi decyduje siê na krok ostateczny, oto japoñska nastolatka wskakuje do wulkanu, oto Ernest Hemingway... Starym ta¶mom towarzysz± zapiski z pamiêtnika przyjaciela brata re¿ysera, który pope³ni³ samobójstwo.

SEANS W KINIE TATRY | SEANS W KINIE TATRY
re¿. Igor Chojna, Polska 2010, 27’

50. KFF - KONKURS POLSKI: Srebrny Lajkonik dla re¿ysera najlepszego filmu dokumentalnego
Dariusz Ambroszczyk prowadzi jedno z najstarszych ³ódzkich kin - Tatry. Jest szefem obiektu, a zarazem jego jedynym pracownikiem, w zwi±zku z czym do jego obowi±zków nale¿y sprzedawanie biletów, wpuszczanie na widowniê, jak równie¿ wy¶wietlanie filmów. Choæ pan Dariusz codziennie uparcie wyczekuje widzów, ci jakby zupe³nie zapomnieli o jego kinie, odwiedzaj±c je jedynie od przypadku do przypadku. Do mê¿czyzny zaczyna docieraæ, ¿e kino, bêd±ce sensem jego ¿ycia, powoli chyli siê ku upadkowi.

DEKLARACJA NIE¦MIERTELNO¦CI | DEKLARACJA NIE¦MIERTELNO¦CI
re¿. Marcin Kosza³ka, Polska 2010, 29’

50. KFF - KONKURS POLSKI: Nagroda jury studenckiego
50. KFF - NAGRODA PUBLICZNO¦CI
50. KFF - Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich

W swoim nowym obrazie Marcin Kosza³ka powraca do zapomnianego gatunku, jakim jest film górski. Bohaterem swej opowie¶ci czyni Piotra „Szalonego” Korczaka, gdzie¶ w tle rysuj±c tak¿e sylwetkê jego rywala Andrzeja Marcisza. Re¿yser skupia siê na schy³ku kariery wielkiego mistrza, prowokuj±c go jednocze¶nie do refleksji nad tym, jak bêdzie wygl±da³o jego ¿ycie, gdy nie bêdzie móg³ ju¿ siê wspinaæ. To przejmuj±ca opowie¶æ o niemo¿no¶ci pogodzenia siê ze staro¶ci± i pragnieniu nie¶miertelno¶ci.

Filmy prezentowane w ramach przegl±du Best of 50. KFF.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share