kpb

III Festiwal Filmów Rosyjskich - Sputnik nad Polską

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU:


piątek, 13 listopada
19.15 
SŁOWO JAK GŁAZ | KREMEN
reż. Aleksiej Mizgiriew, 2007, 83'

Festiwal Filmów Rosyjskich Kinotawr 2007: najlepszy debiut, najlepszy scenariusz
Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Maroko 2007: Nagroda Specjalna Jury

Współczesna Moskwa jest błyszcząca, europejska, ale jednocześnie brutalna. To miasto nadziei i niespełnionych oczekiwań, tu wygrywa silniejszy. Po zakończeniu służby wojskowej Anton Remizow przyjeżdża za ukochaną dziewczyną. Zostaje odrzucony, ale chłopak nie przywykł do ustępstw. Aby osiągnąć swój cel, jest gotowy na wszystko. Słowo jak głaz to film o dwudziestolatkach - ludziach należących do epoki MTV, kierujących się w życiu reklamowym sloganem „Bierz od życia to, co najlepsze”.

21.15  ZAKŁADNIK | PLENNYJ
reż. Aleksiej Uczitiel, 2008, 83'

Cottbus Film Festival of Young East European Cinema 2008: Nagroda Główna i Dialog Award
MFF w Karlowych Warach 2008: Nagroda za Najlepszą Reżyserię

Konwój rosyjskich żołnierzy wpada w pułapkę czeczeńskich gór i gubi drogę na nieznanym, wrogim terytorium. Wokół słychać eksplozje, a pociski niewidzialnego wroga przecinają powietrze. Dowódca oddziału wysyła zaprawionego w bojach Rubachina i młodego strzelca Wowkę, by pojmali jakiegoś miejscowego, który zna górskie szlaki i będzie mógł doprowadzić jego ludzi w bezpieczne miejsce. Żołnierze łapią młodego, rannego Czeczena, który, choć nie zna rosyjskiego, zdaje się rozumieć swoje zadanie. W ciągu jednego upalnego letniego dnia, to niedobrane trio musi przedostać się przez ciężki teren, co wymusza na wszystkich wzajemny szacunek i gotowość do współpracy. Absurd jednego dnia przerażającej i bezsensownej wojny, w której walczący nie rozumieją jej pierwotnych przyczyn i motywów.

22.45  ŚWIAT SIĘ ŚMIEJE | VESYOLYYE REBYATA
reż. Grigorij Aleksandrow, 1934, 89'

To pierwszy obraz, który zapoczątkował w ZSRR modę na filmy z gatunku „musical”. Bohaterami tej lirycznej komedii, łączącej elementy folkloru, groteski i burleski, są pastuch, który robi karierę jako dyrygent orkiestry jazzowej oraz służąca jej główna gwiazda. Początkowo słuchaczami Kostii stają się jedynie owce i krowy, kiedy jednak bohater zostaje zaproszony przez córkę właścicieli pensjonatu do umilania czasu gościom wydaje się, że kariera stoi przed nim otworem, a jego samorodny talent zostanie wreszcie dostrzeżony. Niestety, na muzyczny zew pastucha odpowiada jedynie jego stado, które dokonuje prawdziwych spustoszeń. Niestrudzony Kostia wyrusza jednak do miasta, gdzie spotyka Aniutę - prostą, ale utalentowaną dziewczynę. Ich wspólny występ okazuje się wielkim sukcesem.

Świat się śmieje pobił rekordy popularności wśród, nie tylko rodzimej, publiczności. Ten pozbawiony wyraźnych akcentów dydaktycznych, bezpretensjonalny i prawdziwie zabawny film, idealnie wpasował się w oczekiwania ówczesnej widowni.


sobota, 14 listopada
10.00  BAJKI
, 60'
Pokaz rosyjskich bajek animowanych dla dzieci.

19.15  BIKINIARZE | STILYAGI
reż. Walerij Todorowski, 2008,131'

Nagrody Akademii Filmowej NIKA 2008: najlepszy film, najlepszy dźwięk, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia

Obraz Moskwy lat 50. XX wieku. Grupa młodych ludzi podejmuje walkę o prawo do bycia innymi niż wszyscy - oni chcą słuchać innej muzyki, inaczej się ubierać i oczywiście kochać. Popularne szlagiery, skomplikowane układy choreograficzne, interesująco skonstruowana fabuła i porywająca historia miłosna - a wszystko to na tle wspaniałych dekoracji.

21.15  MOSKWA NIE WIERZY ŁZOM | MOSKVA SLEZAM NE VERIT
reż. Władimir Mieńszow, 1979, 150'
Oscary 1980: najlepszy film nieanglojęzyczny
Nagroda Państwowa ZSRR 1989
Akcja filmu rozpoczyna się w 1958 r., a kończy w drugiej połowie lat 70-tych. Ukazuje przemianę trzech młodych bohaterek, mieszkanek hotelu robotniczego, które stają się dojrzałymi kobietami ze sporym bagażem życiowych doświadczeń. Reżyser z serdeczną życzliwością, ale i nutką rozbawienia ukazuje ich losy, przeplatając w nich codzienne radości, smutki, nadzieje i rozczarowania.

23.45  NOC ROSYJSKICH FILMÓW KRÓTKICH, 206'
1) POŻEGNANIE
reż. Mark Rasskazow, 2009, 20'
W nocy tajemnicza kobieta zwodzi swoją miłością bezsennego człowieka. On próbuje uciec od tej zwidy, ale ona ciągle powraca. Czy naprawdę istnieje, czy jest tylko w jego świadomości?
2) CÓRKA
reż. Natasza Mierkułowa, 2009, 16'
Mieszkają razem - stary, chory człowiek na wózku inwalidzkim i jego córka, niezamężna dorosła kobieta. Film jest historią ich niejednoznacznych i czasem zaskakujących relacji.
3) Z CZWARTKU NA PIĄTEK
reż. Ałła Kofman, 2009, 16'
Człowiek z żoną i córką szykują się do wyjazdu na zawsze za granicę. Podczas pożegnalnego spotkania w gronie starych przyjaciół ujawnia się prawda, która może pokrzyżować wszystkie plany.
4) WRÓG
reż. Maks Kadyszem, 2009, 15'
Homo homini lupus est? 12 minut w pustym domu drastycznie zmienia los prostego serbskiego chłopaka.
5) BABIE LATO
reż. Nikita Dennego, 2009,16'
Jeden dzień życia rodziny mieszkającej niedaleko lotniska.
6) KRAJ
reż. Konstantin Wichrew-Smirnow, 2009, 16'
Młody człowiek rozpoczyna długą podróż do tajemniczego kraju, pełnego cudów, żeby doznać wewnętrznej przemiany, po której już nigdy nie będzie takim jak przedtem.
7) EPOKA LODOWCOWA
reż. Andriej Griaziew, 2009, 13' 33''
Dwóch pracowników mieszają się do świata jednej dziwnej osoby, mieszkającej w pustym starym domu.
8) U SIERIOŻY
reż. Natalia Uglickich, 2009, 11'
Czego można dowiedzieć się podczas wizyty u kolegi z klasy? Czasem zaskakującej prawdy.
9) TEQUILA
reż. Władimir Daszewskij, 2009, 14' 41''
Lekarz z nocnego dyżuru kończy swoją pracę, kiedy jego zespół decyduje na przyjęcie ostatniego zgłoszenia. Wydarzenia, które nastąpią, zmuszą go do konfrontacji z samym sobą.
10) POLE, JABŁKA, KLAUNI
reż. Szota Gamisonia, 2008, 12'
Krótki poetycki zarys marzeń i wizji małego chłopca.
11) BABA Z NIEBA
reż. Jelena Drumowa, 2009, 17'
Historia człowieka, który zakochał się w balonie.
12) CAŁKIEM BLISKO
reż. Jekatierina Szejno, 2009, 37'
Ilja wydaje się być całkiem bliski zrozumienia ludzi, zamieszkujących trzeci wymiar. Ale kiedy pojawia się tajemnicza, ale całkiem ziemska dziewczyna, jego ego przeszkadza mu w zrozumieniu celu jej wizyty.


niedziela, 15 listopada
19.15  KAMIENNY ŁEB
| KAMENNAYA BASHKA
reż. Filipp Jankowskij, 2008, 94'

16. Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy "Okno w Europę" w Wyborgu 2008: nagroda "Złota ladia" za najlepszy film, Nagroda Izby Znawców i Krytyków Filmowych Rosji

Wstrząsająca historia utalentowanego boksera. Mistrz świata w wadze ciężkiej Jegor Gołowin, nazywany jest Kamiennym Łbem za to, że w ogóle nie odczuwa bólu. Po przeżytym wypadku, w którym ginie jego ukochana, pamięta tylko jeden przeżyty dzień, a w nocy znowu wszystko zapomina. Jednak mimo to jego menadżer chce wystawić go do walki. Żeby przekonać boksera wynajmuje prostytutkę, która udaję narzeczoną Jegora, z trudem odróżniającego przeszłość od przyszłości, a sen od jawy. Jednak czlowiek-góra okazuję się o wiele sprytniejszym niż się wydawało. On wszystko zrozumie i się zemści. Musi zdążyć w ciągu jednego dnia.

21.15  KSIEŻYCOWY TATA | LUNA PAPA
reż. Bachtijar Chudojnazarow, 1999, 107'

Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr” w Soczi 2000: Grand Prix „Złota róża” 
Nagroda NIKA 2000 za najlepszą reżyserię
MFF w Tokio 1999: nagroda za osiągnięcia artystyczne

Młoda wiejska dziewczyna, Mamlakat, wraca pewnego wieczoru do domu. Jest pełnia księżyca, a ona słyszy za sobą głos, ale w księżycowym świetle widzi jedynie sylwetkę. Naiwna Mamlakat zostaje uwiedziona przez nieznajomego. Po namiętnej nocy okazuje się, że jest w ciąży. Kiedy jej ojciec dowiaduje się o tym, wyrusza na poszukiwanie człowieka, który zhańbił jej córkę. Na dodatek musi opiekować się synem, który właśnie wrócił z wojny i jest całkowicie załamany. Wszyscy troje udają się w pełną dziwnych i fantastycznych przygód podróż przez Azję Centralną.


poniedziałek, 16 listopada
19.15  LECĄ ŻURAWIE
| LETYT ZHURAVLI
reż. Michaił Kałatozow, 1957, 92'

MFF w Cannes 1958: „Złota Palma”
MFF w Locarno 1958: Dyplom Honorowy 

Lecą żurawie to piękna historia romantycznej i głęboko tragicznej miłości pary kochanków, których szczęściu przeszkodziła wojna. Nie ma tu monumentalnych scen batalistycznych, rozwianych sztandarów. Kałatozow pokazuje wojnę z całą jej ohydą, jako siłę niszczącą człowieka fizycznie i degradującą moralnie. Akcja filmu toczy się głównie na zapleczu frontu i ukazuje codzienny morderczy wysiłek ludzi rzuconych w wir wojennej machiny. W filmie urzekają wspaniałe role Samojłowej i Batałowa.

21.15  DZIKIE POLE | DIKOE POLE
reż. Michaił Kałatoziszwili, 2008, 107'

Nagroda krytyków i prasy „Biały Słoń” 2008: najlepszy film, najlepszy scenariusz (Piotr Łucyk, Aleksiej Samoriadow, pośmiertnie), najlepsza muzyka (Aleksiej Ajgi), najlepsza rola męska (Oleg Dolin), najlepsza drugoplanowa rola męska (Roman Madianow)
Nagroda „Nika” 2009: najlepszy scenariusz, najlepsza rola męska, najlepsza drugoplanowa rola męska (Roman Madianow), najlepsza muzyka
Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr” w Soczi 2008: Nagroda Znawców i Krytyków Filmowych, Nagroda im. Gorina za najlepszy scenariusz, Nagroda im. Tariwierdijewa za najlepszą muzykę

12 października 2009 w wieku 50 lat zmarł reżyser Michaił Kałatoziszwili. Dzikie pole jest jego ostatnim, najbardziej wybitnym dziełem. Dedykujemy tę projekcję pamięci reżysera.

Młody lekarz Mitia przyjeżdża do pracy na kozacki step. Jego nowym domem staje się miasteczko położone 200 km od miasta Alma Aty. Miejscowi mieszkańcy przychodzą do nowego lekarza nie tylko po pomoc medyczną. Mieszkańcy opowiadają mu o swoich problemach, radościach i nieszczęściach. Stopniowo Mitię przepełnia miłość do nowych sąsiadów. Główny bohater filmu czeka na swoją narzeczoną, która ma przyjechać do niego z dużego miasta, ale jak się okazuje nie na długo.


wtorek, 17 listopada
19.15  LOS CZŁOWIEKA
| SUDBA CHELOVEKA
reż. Siergiej Bondarczuk, 1959, 97'

MFF w Locarno 1959: Główna Nagroda
MFF w Karlowych Warach 1970: Nagroda Specjalna  

Wstrząsająca historia mężczyzny - Andrieja Sokołowa - którego życie zrujnowała wojna. Bohater podczas bombardowania traci żonę i córki. Walczy na froncie, spędza długi czas w okrutnych, wyniszczających warunkach w obozie jenieckim, a jego jedyny syn ginie tuż przed zakończeniem wojny. Sokołow nie ma po co wracać w rodzinne strony. Pewnego dnia spotyka jednak sierotę - chłopca, który podobnie jak on ma za sobą straszne przeżycia. Czy mężczyzna i chłopiec zdołają sobie pomóc?

21.15  OSOBLIWOŚCI NARODOWEGO POLOWANIA
| OSOBENNOSTI NATSIONALNOY OKHOTY
reż. Aleksandr Rogożkin, 1995, 93'

FF „Okno w Europę” w Wyborgu 1995: Nagroda Główna
Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr” w Soczi 1995: Grand-Prix Konkursu Głównego, Nagoda Izby Znawców i Krytykow Filmowych 
Nagrody „Nika” 1995 w kategoriach: najlepsza rola męska (Aleksiej Bułdakow), najlepszy film fabularny, najlepsza reżyseria
 
Mieszkaniec Finlandii, piszący pracę o rosyjskich tradycjach i obrzędach myśliwskich, przybywa do Rosji, żeby zebrać potrzebne materiały. Chętnie przyjmuje zaproszenie do wzięcia udziału w polowaniu. Wśród jego towarzyszy na łowach znajduje się generał, policyjny detektyw, lokalny leśniczy, będący ortodoksyjnym wyznawcą buddyzmu zen, i kilku mieszczuchów z Petersburga. Ambitne plany polowania wkrótce zostają mocno zweryfikowane pod wpływem olbrzymich ilości wódki oraz lokalnych dziewcząt, dając rezultaty znacznie odbiegające od zamierzeń.


środa, 18 listopada
19.15  CZTERY PORY MIŁOŚCI
| CHETYRE VOZRASTA LYUBVI
reż. Siergiej Mokrickij, 2008, 100'

Film jest reżyserskim debiutem operatora Siergieja Mokrickiego, znanego z takich filmów, jak „Udając ofiarę” Kiriłła Serebrennikowa. Składa się z czterech noweli, które odzwierciedlają cztery pokolenia, cztery drogi, cztery pory miłości.

Pierwsza część Jesień opowiada o dwóch nastolatkach - chłopaku i dziewczynie, których los zetknął ze sobą w ekstremalnych warunkach. Muszą odbyć razem podróż do domu, stawiając czoło niedziecięcym wyzwaniom.
Druga historia pokazuje starsze małżeństwo. Kiedyś byli kochająca się para, teraz żyją wspomnieniami i co raz bardziej oddalają się od siebie. Są zdani na siebie, ponieważ nie mają dzieci, jednak to może się jeszcze zmienić.
Wiosna ukazuje losy samotnych kobiet i tęsknotę za uczuciem, która przybiera w tym filmie zupełnie niespodziewany kształt.
Finalna historia jest o miłości nie do konkretnej osoby, lecz ogólnie do człowieka w pojęciu biblijnym. Rozgrywa się w ścianach klasztoru, gdzie znalazł schronienie młody żołnierz, zdrowie i umysł którego na zawsze zniszczyła wojna. Opiekujący się nim mnich postanawia znaleźć rodziców dla tego współczesnego „dziecka wojny”. Ważną role w filmie grają odniesienia religijne, w fabułach historii można zobaczyć znane wszystkim mity biblijne.

21.15  DWORZEC DLA DWOJGA | VOKZAL DLYA DVOIKH
reż. Eldar Riazanow, 1983, 141'
Wzruszająca opowieść o miłości dwojga samotnych ludzi, którzy poznają się na dworcu kolejowym prowincjonalnego miasteczka. Riazanow to mistrz obserwacji. Potrafi z błahych szczegółów zbudować sytuacje frapujące i nieodparcie śmieszne. Ludmiła Gurczenko stworzyła niezapomnianą kreację, subtelnie ukazując spowodowaną przez miłość przemianę krzykliwej kelnerki z dworcowej restauracji w opiekuńczą i pełną oddania kobietę.


czwartek, 19 listopada
19.15  MINNESOTA
| MINNESOTA
reż. Andriej Proszkin, 2009, 100'

Historia dwóch braci - hokeistów z prowincjalnej drużyny hokejowej. Jednemu z nich proponują wymarzony kontrakt w Ameryce, jednak on nie zgadza się jechać bez brata. Dramat zbudowany na tle skomplikowanych relacji braci, marzeniem których jest wydostać się ze spokojnego i nudnego życia na prowincji do wielkiego świata.

21.15  MORFINA | MORFII
reż. Aleksiej Bałabanow, 2008, 108'

Film został zrealizowany przez reżysera Aleksieja Bałabanowa według scenariusza Siergieja Bodrowa-młodszego, który zaginął pięć lat temu w ekspedycji filmowej. Scenariusz powstał na podstawie bezlitośnie ostrych Zapisków młodego lekarza Michaiła Bułhakowa. Do małego miasteczka przyjeżdża doktor Polakow, który został skierowany do miejscowego szpitala. Mieszkańcy traktują szpital jako miejsce cierpień i tortur. Lekarz ratuje ich życie, ale nie jest w stanie uratować swojego, uzależniając się od narkotyków.

Wiele z tego, co jest opisane w Zapiskach... Bułhakow przeżył osobiście pracując jak wiejski lekarz, w tym ciężkie uzależnienie od morfiny.


Filmy prezentowane w ramach III Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską".

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share