kpb

Bękarty wojny

tytuł oryginalny: Inglourious Basterds

reżyseria: Quentin Tarantino
aktorzy: Brad Pitt, Eli Roth, Diane Kruger, B.J. Novak, Melanie Laurent

czas trwania: 153 min.
produkcja: USA 2009
premiera: 2009-09-25

Oscar, nagroda aktorska w Cannes, nagroda BAFTA i Złoty Glob dla Christopha Waltza za rolę drugoplanową
- 7 nominacji do Oscara, m.in.: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny - Quentin Tarantino, najlepsze zdjęcia - Robert Richardson, najlepszy montaż
- MFF w Cannes 2009: oficjalna selekcja - konkurs główny
- 5 nominacji do Nagród BAFTA, m.in.: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia
- 3 nominacje do Złotych Globów - najlepszy film - dramat, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz

Alternatywna wizja historii II wojnej światowej oczami Quentina Tarantino. Niczym nieskrępowana zabawa kinem, pełna soczystych dialogów i drapieżnej ironii z genialną kreacją Christopha Waltza jako wyrafinowanego sadysty-poligloty, pułkownika Hansa Landy.

W pierwszych latach niemieckiej okupacji Francji Shosanna Dreyfus (Mélanie Laurent) była świadkiem egzekucji swojej rodziny z rąk nazistowskiego pułkownika Hansa Landy (Christoph Waltz). Shosannie cudem udało się ujść z życiem i uciec do Paryża, gdzie przyjęła całkowicie nową tożsamość jako właścicielka i operatorka kina.

W innej części Europy, porucznik Aldo Raine (Brad Pitt) organizuje grupę amerykańskich żołnierzy żydowskiego pochodzenia w celu przeprowadzania szybkich, szokujących aktów odwetowych. Oddział Raine'go, znany swojemu wrogowi jako “bękarty wojny”, dołącza do działającej w charakterze tajnej agentki niemieckiej aktorki Bridget von Hammersmark (Diane Kruger), mając na celu wypełnienie misji, która zmierza do obalenia przywódców Trzeciej Rzeszy. Losy wszystkich splatają się i ostatecznie spotykają pod kinem Shosanny, gdzie ona sama zdecydowana jest dokonać odwetu za losy swojej rodziny...

A ulubiony aspekt filmu w oczach Quentina Tarantino?
Podoba mi się, że siła kina pokonuje nazistów, mówi reżyser i dodaje: Nie jest to jedynie metafora. Tym razem to całkiem realna rzeczywistość.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 5: Męski punkt widzenia)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share