kpb

Letnie Tanie Kinobranie: Jagodowa, Monsunowa - i inne twarze miłości

WAKACYJNY PRZEGLĄD FILMOWY
LETNIE TANIE KINOBRANIE


TYDZIEŃ 4
31 LIPCA - 6 SIERPNIA:
JAGODOWA, MONSUNOWA - I INNE TWARZE MIŁOŚCI

zobacz lub pobierz program ramowy na Tydzień 4 - TUTAJ


W programie (w kolejności alfabetycznej):

(N) - Sala Niebieska
(C) - Sala Czerwona


DRZAZGI | DRZAZGI
reż. Maciej Pieprzyca, Polska 2008, 100'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 31 lipca, godz. 18.00
(C)
sobota, 1 sierpnia
, godz. 17.00 (N)
niedziela, 2 sierpnia, godz. 15.00 (N)


33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2008:
najlepszy debiut reżyserski, najlepszy debiut aktorski - Karolina Piechota, najlepszy montaż

Kilka dni z życia trojga młodych ludzi. Bartek właśnie kończy studia, Marta planuje ślub, Robert żyje sobotnim meczem ukochanego klubu. Ich życie wydaje się uporządkowane i przewidywalne. Jednak każdemu z bohaterów przydarzy się coś, co każe mu poważnie zrewidować dotychczasowy sposób myślenia o sobie i swojej przyszłości. Na pozór dzieli ich wszystko - status materialny, wykształcenie, aspiracje. Łączy jedno - każdy z nich szuka miłości.

Maciej Pieprzyca o swoim filmie: Drzazgi to współczesny komediodramat, opowiadający o kilku dniach z życia trójki młodych bohaterów zamieszkujących jedno ze śląskich miast. O ich uporczywych zmaganiach z oporną materią rzeczywistości, która zawsze i w jednakowo bolesny sposób dotyka całą młodzież, niezależnie od statusu społecznego, bagażu doświadczeń, wiedzy a także zasięgu marzeń i planów.

Kinowy debiut Macieja Pieprzycy, autora dwóch bardzo dobrze przyjętych filmów telewizyjnych: Inferna i Barbórki. Za scenariusz filmu Drzazgi otrzymał II Nagrodę w polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (2003).

W filmie występują Antoni Pawlicki - nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego aktora młodego pokolenia za rolę w Katyniu (w ubiegłym roku także otrzymał nominację, za kreacje w filmach Jutro idziemy do kina i Z odzysku), Marcin Hycnar, Karolina Piechota (za rolę w Drzazgach otrzymała nagrodę na festiwalu w Gdyni) i Agnieszka Judycka.

ELEGIA | ELEGY
reż. Isabel Coixet, USA 2008, 108'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 31 lipca, godz. 16.00
(C)
sobota, 1 sierpni
a, godz. 22.15 (C)
niedziela, 2 sierpnia, godz. 20.00 (C)


Film znakomitej hiszpańskiej reżyserki Isabel Coixet, autorki Życia ukrytego w słowach i Mojego życia beze mnie, w znakomitej międzynarodowej obsadzie. 

Elegia ukazuje namiętny związek słynnego profesora oraz młodej studentki, który z pełnej erotyzmu fascynacji przeradza się w niebezpieczną miłość. Opowieść o pięknie, które potrafi zaślepić i o zazdrości, która potrafi zniszczyć.

Ekranizacja powieści Konające Zwierzę autorstwa Philipa Rotha, jednego z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich pisarzy.

Obdarzony wielkim autorytetem i charyzmą profesor David Kepesh szczyci się kolejnymi miłosnymi podbojami wśród swoich studentek, ale żadnej z nich nie pozwala zdobyć swojego serca. Gdy na jego zajęciach pojawi się Consuela Castillo, wykładowca utraci chłodny dystans i wkrótce zakocha się w pięknej dziewczynie.

Dla Kepesha Consuela jest przede wszystkim ucieleśnieniem fizycznego ideału. Przy bliższym poznaniu okazuje się kobietą doskonale świadomą swoich pragnień. Zaskakuje profesora swoją dojrzałością emocjonalną. Jego pożądanie wkrótce przerodzi się w obsesję, ale zazdrosne urojenia mężczyzny zniechęcą Consuelę do kontynuowania romansu.

Zdruzgotany Kepesh zagłębia się w pracy i zmaga się z odejściem starych przyjaciół. Po dwóch latach Consuela ponownie pojawi się w jego życiu, a jej zaskakująca prośba zmieni jego życie na zawsze.

W głównych rolach występują Ben Kingsley (Dom z piasku i mgły) i Penelope Cruz (Volver, Vicky Cristina Barcelona).

GRANATOWYPRAWIECZARNY | AZULOSCUROCASINEGRO
reż. Daniel Sánchez Arévalo, Hiszpania 2006, 105'

TERMINY POKAZÓW:
wtorek, 4 sierpnia, godz. 20.00 (C)
środa, 5 sierpnia, godz. 22.15
(C)
czwartek, 6 sierpnia, godz. 17.15
(N)

Nagrody Goya 2007: najlepszy debiut, najlepszy aktorski debiut - Quim Gutiérrez, najlepszy aktor drugoplanowy - Antonio de la Torre

Pełnometrażowy debiut hiszpańskiego reżysera Daniela Sáncheza Arévalo. Dramat w słodko gorzkim stylu. GranatowyPrawieCzarny oznacza stan umysłu, niepewną przyszłość, kolor: kolor, który nie zawsze rozpoznajemy, jego odcień zależy od światła, osoby i nastroju.

Kiedy ojciec Jorge zapadnie na zdrowiu, ten jest zmuszony przejąć rodzinny interes. Przez kilka lat pracuje ciężko, jednocześnie kończąc studia i opiekując się ojcem, choć chwilami ma ochotę porzucić dotychczasowe życie i zająć się tylko sobą. Wtedy poznaje Paulę, kobietę, z którą połączy go szczególna więź. Pod jej wpływem nauczy się, jak zerwać z męczącym go poczuciem winy, ze zwyczajem brania na siebie odpowiedzialności za wszystko i wszystkich, stanie twarzą w twarz z własnymi marzeniami, ignorując oczekiwania innych. Rezultatem takiej nowej życiowej postawy będzie wielka zmiana w życiu Jorge.

JAGODOWA MIŁOŚĆ | MY BLUEBERRY NIGHTS
reż. Wong Kar Wai, USA/Francja/Węgry 2007, 90'
 
TERMINY POKAZÓW:
piątek, 31 lipca, godz. 17.00
(N)
sobota, 1 sierpni
a, godz. 16.00 (C)
niedziela, 2 sierpnia, godz. 21.00 (N)


Jagodowa miłość to amerykański debiut Wong Kar Waia - jednego z najbardziej uznanych reżyserów świata, twórcy Chungking Express i Upadłych aniołów.

W filmie wzięła udział brawurowa obsada: nominowani do Oscara Natalie Portman oraz Jude Law, którym partnerują Rachel Weisz (Oscar za Wiernego ogrodnika), David Strathairn (nominacja do Oscara za Good Night and Good Luck) oraz wielokrotna zdobywczyni Grammy - znakomita wokalistka Norah Jones w pierwszej ekranowej kreacji.

Opowiedziana przez Wong Kar Waia niezwykła historia miłosna wciąga jak przygody Thelmy i Louise, serwuje dawkę emocji porównywaną z Bliżej oraz atmosferę, którą pamiętamy ze Spragnionych miłości. Ta mieszanka zachwyciła już miłośników kina na całym świecie.

Norah Jones gra młodą Elizabeth, która wyrusza w podróż po Ameryce w rytmach muzyki soul. Podczas tej wyprawy próbuje odpowiedzieć sobie na pytania na temat miłości, poznając przy okazji ludzi o różnych charakterach. 

Dzięki spotkaniom z uduchowionym, wiecznie zamyślonym właścicielem nocnej kafejki (Jude Law), zdegenerowanym policjantem (David Strathairn) i jego zbuntowaną żonę (Rachel Weisz), a kończąc na pechowej hazardzistce (Natalie Portman), Elizabeth zmienia swoje podejście do życia. Kobieta powoli zaczyna odkrywać dla siebie właściwą drogę, prowadzącą wprost ku prawdziwej miłości.

LATO MIŁOŚCI
| MY SUMMER OF LOVE
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 2004, 86'

TERMINY POKAZÓW:
wtorek, 4 sierpnia, godz. 18.00 (C)
środa, 5 sierpnia, godz. 16.00
(C)
czwartek, 6 sierpnia, godz. 21.00
(N)

Nagrody BAFTA 2005: najlepszy brytyjski film
Europejskie Nagrody Filmowe - 4 nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka - Natalie Press, najlepsze zdjęcia - Ryszard Lenczewski 
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2006: najlepszy film europejski

Zrealizowany w Anglii znakomity obraz polskiego reżysera, Pawła Pawlikowskiego. Kameralna opowieść o miłosnym zauroczeniu dwóch dziewczyn w pięknej oprawie plastycznej Ryszarda Lenczewskiego.

Mona (Natalie Press) stała się właśnie właścicielką fantastycznego motoroweru, który kosztował ją tylko 10 funtów. Mieszka z bratem, Philem, (Paddy Considine) byłym właścicielem pubu, który po odnalazieniu Boga, wylał cały alkohol. Tamsin (Emily Blunt) to bogata dziewczyna prowadząca życie uwodzicielskiej dekadentki.

Mona i Tamsin spotykają się na wrzosowiskach nieopodal cichej wioski w Yorkshire. Nawiązuje się między nimi niezwykła przyjaźń. Tamsin to marzycielka skłonna do tragizowania, Mona jest grubiańska i dowcipna. Tamsin jest zauroczona Moną, a Monie bardzo się to podoba. Obie chciałyby zmienić swoje życie, a Phil pragnie na siłę je zbawić, podobnie jak wszystkich innych. Mona chciałaby, żeby wrócił jej dawny Phil - daleki od ideału, ale taki, jakiego kochała. Tamsin zaś chciałaby go złamać. Losy tej trójki coraz bardziej się splatają. Atmosfera wibruje silnymi emocjami i delikatnym, zmysłowym erotyzmem…

MONSUNOWE WESELE | MONSOON WEDDING
reż. Mira Nair, Indie 2001, 114'

TERMINY POKAZÓW:
niedziela, 2 sierpnia, godz. 16.00 (C)
poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 17.00 (N)
wtorek, 4 sierpnia, godz. 21.00
(N)

MFF w Wenecji 2001: Złoty Lew
Złote Globy, BAFTA
- nominacja: najlepszy film obcojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe - nominacja: Screen International Award

Przy okazji zbliżającego się wesela Aditi i Hemanta przybywają do Delhi ich krewni z różnych zakątków świata, między innymi z USA, Australii i Dubaju. Podczas gorączkowych przygotowań do uroczystości wychodzą na jaw nadzieje, obawy, długo skrywane tajemnice i sekrety rodzinne, które sprawiają, że szykowana ceremonia staje pod znakiem zapytania.

Monsunowe wesele Miry Nair, hinduskiej artystyki, reżyserki Kamasutry i Vanity Fair, to olśniewający wizualnie, niosący optymistyczne przesłanie film. Jest to radosny, pełen humoru i błyskotliwych obserwacji poemat o miłości, rodzinie i przywiązaniu do tradycji. Z całego filmu bije niezwykła energia, którą wytwarzają muzyka, kolor, ruch i taniec. To plastyczny i nasycony emocjami obraz apoteozy życia. Reżyserka z humorem portretuje swoich bohaterów.

Ten film to także hołd dla miasta. Reżyserka pokazuje współczesne Delhi jako fascynujący wielokulturowy tygiel, gdzie tradycja, sięgająca kilku tysięcy lat, styka się z nowoczesnym światem, gdzie szacunek dla starych obyczajów miesza się z odrzuceniem świętości, a niewinność z rewolucją seksualną.

Film wypełniają różnorodne piosenki. Nie ma w nich jednak żadnej sztuczności - są manifestacją emocji bohaterów i wybuchają spontanicznie, a reżyserka sprawia, że także widzowie odczuwają ich radosny nastrój. Słuchamy tradycyjnych pieśni indyjskich, a także popu, jazzu. Muzyka nie jest tylko przerywnikiem w akcji, wręcz przeciwnie - doskonale wpisuje się w atmosferę całego filmu, stając się tym samym jego dodatkowym bohaterem. Oprócz magicznej muzyki film czaruje widza niezwykle pięknym obrazem. Istna feeria kolorów wypełnia każdy kadr.

OGRÓD LUIZY | OGRÓD LUIZY
reż. Maciej Wojtyszko, Polska 2007, 102'
 
TERMINY POKAZÓW:
piątek, 31 lipca, godz. 21.00
(C)
sobota, 1 sierpnia
, godz. 20.15 (N)
niedziela, 2 sierpnia, godz. 18.00 (N)

32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2007
Nagroda Specjalna Jury (ex aequo z filmem
U Pana Boga w ogródku)
Nagroda Jury dla Marcina Dorocińskiego

Oryginalna mieszanka komedii romantycznej i kina gangsterskiego z gwiazdorskimi kreacjami Marcina Dorocińskiego i Patrycji Soliman.

Fabio (Marcin Dorociński) symuluje chorobę psychiczną, szykując sobie alibi przed planowaną egzekucją na zlecenie. W klinice psychiatrycznej poznaje Luizę (Patrycja Soliman), wrażliwą córkę małomiasteczkowego polityka (Krzysztof Stroiński), który dla dobra kariery nie waha się przed ubezwłasnowolnieniem dziewczyny, wstydząc się jej niekonwencjonalnych zachowań. Fabio, rozbrojony niewinnością i bezbronnością Luizy, bierze ją pod opiekę. Stopniowo przyjaźń przeradza się w coś więcej.


OSTROŻNIE, POŻĄDANIE | SE JIE
reż. Ang Lee, Chiny/USA 2007, 157'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 31 lipca, godz. 14.15
(N)
sobota, 1 sierpnia
, godz. 21.00 (N)
niedziela, 2 sierpnia, godz. 22.00 (C)


Festiwal Filmowy w Wenecji 2007: Złoty Lew
najlepsze zdjęcia - Rodrigo Prieto
ote Globy 2008: najlepszy film obcojęzyczny - nominacja

Film Anga Lee, autora Tajemnicy Brokeback Mountain i Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka.

Ostrożnie, pożądanie to tętniąca od namiętności historia miłosna opowiadana w konwencji szpiegowskiego thrillera. 

II Wojna Światowa, okupowany przez Japończyków Szanghaj. Wong Chia Chi (Tange Wei), młoda studentka hongkońskiego uniwersytetu dołącza do ruchu oporu, który planuje zamach na życie chińskiego urzędnika kolaborującego z Japończykami. Dziewczyna ma uwieść kolaboranta, pana Yee (Tony Leung) i ułatwić członkom ruchu oporu dotarcie do niego. Zadanie okaże się jednak o wiele trudniejsze niż Wong Chia Chi mogła przypuszczać...

Film na podstawie opowiadania Eileen Chang pod tym samym tytułem. Zdjęcia do filmu wykonał Rodrigo Prieto (Amores Perros, Frida, Tajemnica Brokeback Mountain), a muzykę skomponował Alexandre Desplat (Królowa, Malowany welon).

W głównych rolach występują Tony Leung (Spragnieni miłości, 2046, Hero) oraz debiutująca na dużym ekranie Tange Wei.

PLAC ZBAWICIELA | PLAC ZBAWICIELA
reż. Krzysztof Krauze, Polska 2006, 94'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 21.00 (N)
wtorek, 4 sierpnia, godz. 15.00
(N)
czwartek, 6 sierpnia, godz. 20.00 (C)

Gdynia 2006: Grand Prix - Złoty Lew
najlepsza rola kobieca, najlepsza muzyka - Paweł Szymański, nagroda dziennikarzy

Orły 2007: najlepszy film
najlepsza reżyseria, najlepsza główna rola kobieca, najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Ewa Wencel
 

Film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze to historia o winie i jej odkupieniu.

Z pozoru zwyczajna rodzina… Mąż żona, dzieci i teściowa - w mieszkaniu z oknami wychodzącymi na słoneczny Plac Zbawiciela - ludzie tacy, jak my i ich prawdziwa historia, w której złośliwość losu splata się z przypadkami i chybionymi intencjami i kruchą naturą człowieka.

Przejmujący obraz ludzkich pragnień, marzeń, opowieść o człowieku, jego samotności pośród innych i potrzebie bliskości. To także opowieść o miłości we wszystkich jej przejawach.

Młode małżeństwo - około trzydziestki, z dwójką dzieci - ma wkrótce odebrać klucze do swojego wymarzonego mieszkania. Żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy na ostatnie kilka miesięcy rodzice z dziećmi wprowadzają się do mieszkania matki chłopaka. Dramat rozpoczyna się w momencie kiedy okazuje się, że ich developer zbankrutował. W związku z tym nie wiadomo czy w ogóle otrzymają swoje upragnione mieszkanie. Jakby tego było mało popadają w olbrzymie długi.

W dramacie Beaty, Bartka i Teresy łączy się wiele parametrów: złośliwość losu, przypadek, chybione intencje. Tak naprawdę niewiele trzeba, żeby wydarzyła się tragedia - mówi Joanna Kos-Krauze. - Najpierw jest myśl, zła myśl, potem słowo, które myśl może zamienić w czyn, na koniec są już tylko konsekwencje. Człowiek budzi się rano i nie może uwierzyć, że to jest jego życie. Jego straszne życie. Bartek, Beata, i Teresa, wszyscy mieli dobre intencje, ale moje „dobrze" nie zawsze oznacza „dobrze" dla drugiego człowieka. Często jest akurat odwrotnie.

Nasi bohaterowie stopniowo pogrążają się w chorobę cynizmu i okrucieństwa, z każdym dniem coraz bardziej oswojonego; nienawiści, która staje się normą. Klęska jednej rodziny staje się klęską wspólną, za którą wszyscy bierzemy w jakimś sensie odpowiedzialność.

PRZED WSCHODEM SŁOŃCA | BEFORE SUNRISE
reż. Richard Linklater, USA 1995, 100'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 18.00 (C)
wtorek, 4 sierpnia, godz. 22.00
(C)
środa, 5 sierpnia, godz. 15.00 (N)

MFF w Berlinie 1995: Srebrny Niedźwiedź

Francuska studentka Celine (Julie Delpy) i Amerykanin Jesse (Ethan Hawke) poznają się w pociągu jadącym do Wiednia. Ona zmierza w stronę Paryża, gdzie w następnym tygodniu ma zacząć zajęcia na Sorbonie. Celem Jessego jest Wiedeń, miasto, skąd ma odlecieć z powrotem do Stanów. 

Od pierwszego spojrzenia coś przyciąga ich do siebie. Zaczynają rozmawiać, razem jedzą posiłek w wagonie restauracyjnym, koncentrując się głównie na swojej dyskusji, a gdy docierają do Wiednia, Jesse namawia Celine, by wysiadła razem z nim. Tu kontynuują swój dialog.

W czasie czternastogodzinnej znajomości ich początkowo błahe rozmowy przerodzą się w poważne dyskusje, a zauroczenie w głębsze uczucie...

Głośny obraz Richarda Linklatera uznany przez wielu za manifest pokoleniowy tzw. slacker generation.

PRZEKLEŃSTWA NIEWINNOŚCI | THE VIRGIN SUICIDES
reż. Sofia Coppola, USA 1999, 96'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 16.00 (C)
środa, 5 sierpnia, godz. 17.00
(N)
czwartek, 6 sierpnia, godz. 22.00 (C)


Debiut reżyserski Sofii Coppoli, autorki filmów Między słowami i Maria Antonina, to adaptacja rewelacyjnej powieści Jeffreya Eugenidesa.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. w sennej scenerii konserwatywnej dzielnicy Grosse Point, na przedmieściach Michigan. Opowiada historię typowej katolickiej amerykańskiej rodziny. Pan Lisbon - matematyk z miejscowego liceum i jego żona - gospodyni domowa, wychowują swe nastoletnie córki w surowej, lecz szczęśliwej atmosferze. Dziewczęta wzbudzają ogromne zainteresowanie chłopców z sąsiedztwa, którzy dzięki nim odkrywają tajemnice kobiecości.

Gdy najmłodsza z sióstr, trzynastoletnia Cecilia, popełnia samobójstwo, fascynacja chłopców pogłębia się. Śledzą każdy ruch dziewcząt, zbierają przedmioty do nich należące, studiują pamiętnik Cecilii, szukając odpowiedzi na dręczące ich pytania. Tymczasem po śmierci Cecilii rodzina państwa Lisbon rozpada się. Pani Lisbon izoluje dziewczynki, aby uchronić je przed złym wpływem otoczenia. Gdy jedna z córek, Lux, po balu nie wraca na noc, siostry Lisbon za karę zostają uwięzione we własnym domu. Nie chodzą do szkoły, nie słuchają płyt, nie spotykają się z przyjaciółmi. Chłopcy z sąsiedztwa nawiązują z nimi potajemny kontakt i próbują pomóc im w ucieczce z domu.

W filmie wykorzystano oryginalną muzykę francuskiego duetu "Air", którego debiutancki album Moon Safari pojawił się w pierwszej dwudziestce Albumów Roku czasopisma SPIN.

W filmie występują Kirsten Dunst, Josh Hartnett, James Woods, Kathleen Turner i Danny DeVito.

RYSA | RYSA
reż. Michał Rosa, Polska 2008, 95'

TERMINY POKAZÓW:
wtorek, 4 sierpnia, godz. 17.00 (N)
środa, 5 sierpnia, godz. 21.00
(N)
czwartek, 6 sierpnia, godz. 16.00
(C)

33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2008
najlepszy scenariusz - Michał Rosa
wyróżnienie Jury dla pary aktorskiej Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Krzysztof Stroiński

Orły, Polskie Nagrody Filmowe: najlepsza główna rola męska - Krzysztof Stroiński, najlepsza główna rola kobieca - Jadwiga Jankowska-Cieślak

Nowy film Michała Rosy, autora Farby i Co słonko widziało, nakręcony w Krakowie.

Joanna (Jadwiga Jankowska-Cieślak) i Jan (Krzysztof Stroiński) są kochającym się małżeństwem z wieloletnim stażem. Pewnego dnia Joanna dostaje od "życzliwego nieznajomego" informację o rzekomej podłości, której dopuścił się w przeszłości jej mąż. Niepotwierdzone podejrzenia stopniowo kładą się cieniem na ich związku.

Michał Rosa o filmie: To bardzo prosta historia. I z tradycjami. On i Ona, żyją ze sobą wiele lat w szczęściu i radości. Nie zawsze było dobrze, nie zawsze dostatnio, ale wspomagając się wzajem wytrwali w szacunku dla siebie i powadze u innych. I raptem pojawia się cień - zdarzenie mające swe źródła przed laty, jeszcze zanim się poznali - rysa na lśniącej powierzchni. Grzech pierworodny, który powracającą falą uderza w ich związek, osłabia go i niszczy.

TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN | BROKEBACK MOUNTAIN
reż. Ang Lee, USA/Kanada 2005, 134'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 22.05 (C)
środa, 5 sierpnia, godz. 18.00
(C)
czwartek, 6 sierpnia, godz. 15.00 (N)


62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji: Złoty Lew
Oscary 2006: najlepszy reżyser - Ang Lee, najlepsza muzyka - Gustavo Santaolalla, najlepszy scenariusz adaptowany - Larry McMurtry, Diana Ossana
Złote Globy 2006:
najlepszy film, najlepszy reżyser - Ang Lee, najlepszy scenariusz adaptowany - Larry McMurtry, Diana Ossana

Rok 1963. Za kilka miesięcy zamordowany zostanie John F. Kennedy, wojna w Wietnamie trwa, jest początek ery hippisów i terrorystów. Toczy się historia świata. Ale nic z tego nie przedostaje się na ekran, bo Ang Lee przenosi nas do Wyoming, gdzie codzienność wypełniają stada owiec, konie, kowbojskie kapelusze i rodeo. W prowincjonalnym konserwatywnym środowisku nie ma miejsca na uczucie, jakie rodzi się między bohaterami.

Przejmująca historia o miłości, samotności, odwiecznym konflikcie pomiędzy niemożliwą do opanowania namiętnością a otoczeniem.

W głównych rolach występują Heath Ledger i Jake Gyllenhaal.

TUŻ PO WESELU | EFTER BRYLLUPPET
reż. Susanne Bier, Dania/Szwecja 2006, 120'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 31 lipca, godz. 22.15
(C)
sobota, 1 sierpnia, godz. 15.00
(N)
poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 20.00
(C)

Nominacja do Oscara 2007 w kategorii:
najlepszy film obcojęzyczny

Film Susanne Bier, autorki Braci. Znakomicie przyjęty przez krytykę oraz publiczność film Dunki ma wszelkie zadatki, by spodobać się polskiej publiczności.

Jacob Petersen, pełen ideałów dyrektor upadającego sierocińca w Indiach, poświęcił życie opiece nad porzuconymi na ulicach dziećmi. Kiedy nad sierocińcem zawisa groźba likwidacji, Petersen dostaje niezwykłą ofertę pomocy. Nieznany duński biznesmen Jorgen, proponuje mu dotację w wysokości 4 milionów dolarów. I jednocześnie zaprasza go do Danii na ślub córki. Petersen poznając rodzinę biznesmena staje oko w oko ze swoją dawną miłością, obecnie żoną Jorgena. Powstaje wątpliwość, czyja córka wychodzi za mąż... Wesele okazuje się przełomowym momentem, swoistym łącznikiem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Jacob staje w obliczu największego dylematu w swoim życiu.

Rozpoczyna się przejmująca historia miłosna, która unika łatwych sentymentalnych klisz.

W filmie wykorzystano muzykę znakomitego zespołu Sigur Rós.

TY I JA I WSZYSCY, KTÓRYCH ZNAMY
| ME AND YOU AND EVERYONE WE KNOW
reż. Miranda July, USA/Wlk. Brytania 2005, 90'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 15.00 (N)
środa, 5 sierpnia, godz. 20.30
(C)
czwartek, 6 sierpnia, godz. 18.00 (C)


Oryginalny, nie dający się zaszufladkować film o onirycznym klimacie. 
To jeden z tych filmów, który pokochają zarówno krytycy, jak i widzowie.

Film, który stał się objawieniem na festiwalu w Cannes (Złota Kamera oraz Nagroda Krytyki), nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Sundance, nagrodą publiczności w San Francisco oraz za najlepszy debiut na festiwalach w Filadelfii i Sztokholmie.

Gromadę zwariowanych bohaterów - artystkę, sprzedawcę butów, troje nastolatków i dwóch małych chłopców łączy jedno - wszyscy poszukują miłości, a każdy z nich szuka jej po swojemu. Artystka będzie używać sobie tylko znanych artystycznych tricków, sprzedawca butów długo będzie się przed uczuciem bronić. Troje nastolatków uzna, że miłość = sex, a pewien kilkuletni chłopiec wda się niechcący w… internetowy romans.

Dzieci będą przeżywać dylematy dorosłych, a starsi poznają, co oznacza samotność w sieci. Mimo postępów w technologii i nieograniczonej komunikacji między ludźmi, najtrudniej jest… spojrzeć miłości prosto w oczy.

ŻYCIE JEST PIĘKNE | LUST OCH FÄGRING STOR
reż. Bo Widerberg, Dania/Norwegia/Szwecja 1995, 128'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 31 lipca, godz. 20.00
(C)
sobota, 1 sierpnia
, godz. 18.00 (C)
niedziela, 2 sierpnia, godz. 17.00 (N)


Oscary 1996: najlepszy film nieanglojęzyczny - nominacja

MFF w Berlinie: Srebrny Niedźwiedź

Ostatni film znakomitego szwedzkiego reżysera, Bo Widerberga.

Malmö, Szwecja podczas II Wojny Światowej - 1943 rok. Do męskiej szkoły, wypełnionej naelektryzowaną od seksualnych napięć atmosferą, przyjeżdża nowa nauczycielka, Viola. Między nią a jednym z uczniów, 15-letnim Stigiem, wybucha zakazany romans. On jest zafascynowany jej urodą i dojrzałością. Violę w chłopcu pociąga jego młodość i niewinność. Jednocześnie między 16-letnim chłopakiem a nieszczęśliwym, wiecznie pijanym mężem ponętnej pani profesor wywiązuje się autentyczna przyjaźń. Jak z tego wybrnąć?

Filmy prezentowane w ramach przeglądu LETNIE TANIE KINOBRANIE.

ZAPRASZAMY!


BILETY na wszystkie filmy TYLKO 6 ZŁ!

Bookmark and Share