kpb

49. Krakowski Festiwal Filmowy - 3 czerwca

49. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N
- Sala Niebieska


środa, 3 czerwca

C  14.30  Żydowskie Korzenie 2
SZUKAJĄC PRZODKÓW
| RUMENYE! RUMENYE!
reż. Radu Gabrea, Rumunia 2008, 107'
- Spojrzenie na muzykę klezmerską Europy Środkowowschodniej, a przede wszystkim Rumunii. Elizabeth Schwartz, amerykańska wokalistka jidysz, opowiada o swoich korzeniach, fascynacji kulturą żydowską i pasji do śpiewania. Całość inkrustowana zapisami z występów na żywo. Muzyka klezmerska w najlepszym wydaniu.

N  15.00  Filmy z muzyką Krzysztofa Komedy 2 
Sztandar, reż. Mirosław Kijowicz
MONOLOG TRĘBACZA
, reż. Andrzej Kondratiuk, 22'
- Jeden z ciekawszych polskich filmów telewizyjnych lat sześćdziesiątych. Studium odmienności i alienacji jednostki we współczesnym świecie.

NIEZAWODNY SPOSÓB, reż. Andrzej Kondratiuk, 11'
- Problemy z zasypianiem to rzeczywistość milionów ludzi. Andrzej Kondratiuk pokazuje jeden z wielu „niezawodnych” sposobów na to, by zapaść w upragniony sen.

OKOLICE PERONÓW, reż. Edward Etler, 9'
- Niszczenie wagonów kolejowych nie jest tylko plagą dnia dzisiejszego. Film Edwarda Etlera sprzed ponad czterdziestu lat pokazuje w piękny sposób starania ekip remontowych, próbujących przywrócić zniszczonemu taborowi standard użyteczności.

KRAKSA, reż. Edward Etler, 17'
- Ten film zrodził się z miłości do samochodów i pasji do automobilizmu. Pasja ta była udziałem nie tylko reżysera Edwarda Etlera, ale i kompozytora Krzysztofa Komedy.

MATURA, reż. Bogusław Rybczyński, 15'
- Dokumentalne studium atmosfery egzaminu maturalnego w jednym z liceów nakręcone przez dokumentalistę Bogusława Rybczyńskiego w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych. Autorami zdjęć są dwaj znakomici operatorzy: Stanisław Niedbalski i Bronisław Baraniecki.

FANTOMY, reż. Ryszard Pluciński, 14'
- Telewizyjny tryptyk baletowy: część I Zjawy (muzyka Andrzej Trzaskowski), część II Etiudy baletowe (muzyka Krzysztof Komeda), część III Minotaur (muzyka Andrzej Kurylewicz). Spektakl Etiudy baletowe stał się wydarzeniem Jazz Jamboree ’62. Taki sam tytuł nosiła znakomita płyta z 1963 roku.

KLUB PROFESORA TUTKI, reż. Andrzej Kondratiuk, 15'
- Cykl krótkich filmów telewizyjnych, na który składa się czternaście miniaturowych powiastek filozoficznych z udziałem tytułowego bohatera i jego rozmówców. Odcinek pierwszy: Profesor Tutka wyjaśnia sens tajemniczego rysunku. Współautorem muzyki do odcinków VI-XIV jest Tomasz Stańko.

SZTANDAR, reż. Mirosław Kijowicz, 7'
- Zjadliwa satyra na bezideowość, zakłamanie, podwójną moralność. W głowie uczestnika pochodu próżno szukać tytułowego sztandaru, jest w niej za to wiele innych, przypadkowych przedmiotów.

UŚMIECH, reż. Mirosław Kijowicz, 7'
- Satyryczna opowiastka ośmieszająca pewne ludzkie słabostki. Oto dość ponury rzeźbiarz usiłuje ozdobić uśmiechem własny autoportret.

C  17.00  Krakowskie Premiery Dokumentalne 7
KURDYJSKI STYGMAT
| KURDI
reż. Doug Aubrey, Wielka Brytania/Irak 2008, 84'
- Czy człowiek może istnieć bez swojego cienia? Bez własnej historii, tożsamości, kraju i przyjaciół? Ten film ukazuje przejmującą historię Periego Ibrahima, który walcząc o wolny Kurdystan musiał uciekać na Zachód. Po wielu latach demony przeszłości dają znać o sobie. Powrót w ojczyste strony i chęć odnalezienia własnej tożsamości będzie go drogo kosztować.

N  17.30  Europejskie impresje
A propos Nicei, reż. Jean Vigo

seans z muzyką na żywo!
akompaniuje ADRIAN KONARSKI - kompozytor muzyki filmowej, artysta Piwnicy Pod Baranami, wieloletni gość
Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie
(www.adriankonarski.com)


WIDOKI PATHE - PEJZAŻE POŁUDNIOWEJ FRANCJI | PATHÉ, Francja 1905, 6'
- Bardzo interesujący materiał z początków kinemAtografii. Nastrojowy, ręcznie kolorowany zbiór ujęć dokumentujących architekturę i naturę śródziemnomorskich kurortów Francji oraz Monako. Po antycznych ogrodach oprowadza dama w kapeluszu.

WCZESNE KRONIKI, Wielka Brytania 1896-1905, 9'
- Pierwsze zapisy dokumentalne małych i wielkich wydarzeń z przełomu XIX i XX w. miały od jednej do trzech minut projekcji. Oto typowe tematy kręcone statyczną kamerą: parada woskowa, sceny uliczne w Leeds, straż pożarna w akcji i na paradzie, pogrzeb królowej Wiktorii.

KRAKÓW, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1927, 4'
- Jeden z dokumentalnych materiałów filmowego kronikarza Krakowa - Szczęsnego Mysłowicza, który na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku skrupulatnie udokumentował życie miasta i okolic oraz działalność służb miejskich (tramwaje, gazowania, elektrownia). Prezentowany materiał rozpoczyna panorama miasta z Krzemionek, w dalszej części przedstawia tamtejszy park, grotę Twardowskiego, ogród Jordana i sezonowe prace ogrodowe.

CYGAN WIELKIEGO MIASTA | GROSSTAD ZIGENUER
reż. Laszlo Moholy-Nagy, Niemcy 1932, 11'
- Unikalny, niemy dokument, pełen folkloru i dynamicznych zdjęć, poświęcony życiu i obyczajom cygańskiego taboru, który zatrzymał się na peryferiach niemieckiego miasta. Moholy-Nagy, węgierski malarz, rzeźbiarz, fotografik i filmowiec zainteresowany „sztukami światła”, realizował dokumentalne impresje architektoniczne europejskich aglomeracji. Cygan to wnikliwe studium egzotycznej obyczajowości w niebanalnych ujęciach.

ZE STAREGO MIASTA HANZY, GDAŃSK | AUS EINER ALTEN HANSENSTADT, DANZIG
reż. Hans Schoepe, Niemcy 1927, 26'
- Wolne Miasto Gdańsk, stare miasto Hanzy - realizatorzy dokumentują życie codzienne, skrupulatnie opisują historię i portowe tradycje miasta - kanały, nabrzeża, spichlerze, spław drewna, prace rybackie. Na zakończenie letnia wycieczka do Oliwy i Sopotu.

Á PROPOS NICEI | Á PROPOS DE NICE, reż. Jean Vigo, Francja 1930, 20'
- Pierwszy film wybitnego, przedwcześnie zmarłego reżysera francuskiego, również pierwsza duża praca operatorska brata Dżigi Wiertowa - Borisa Kaufmana. Zrealizowany latem 1929 roku ironiczny portret francuskiego kurortu. Poranne porządki kasyn, kawiarni, plaży - wszystko dla gości z wypchanymi portfelami.

MOST | DE BRUG, reż. Joris Ivens, Holandia 1928, 8'

C  20.00  Dźwięki Muzyki 5

W GÓRĘ RZEKI
| CONTRE COURANT
reż. Zlatina Rousseva, Belgia/Bułgaria 2008, 75'
- Muzycy z krajów naddunajskich spotykają się, by zagrać wspólny koncert. Nietypowe jest miejsce spotkania - statek płynący Dunajem przez wszystkie kraje - od ujścia nad Morzem Czarnym do źródeł w Niemczech. Największa rzeka w Europie - Dunaj - poprzez muzykę łączy kraje i ludzi. Dźwięki rozbrzmiewające na statku powodują, że zacierają się granice dzielące uczestników rejsu.

N  20.15  Panorama filmu polskiego 6
MARIA I ANNA
, reż. Jacek Knopp, 2008, 30'
- Dokumentalna opowieść o Marii Dworzeckiej, która dziś jest profesorem fizyki w Stanach Zjednoczonych, a w czasie wojny - dzięki pomocy kilku polskich rodzin - jako mała dziewczynka została ocalona z getta. Wynagrodziła tę pomoc po latach, kiedy - już jako emigrantka, w latach 80. - adoptowała Anię z warszawskiego domu dziecka. Maria opowiada o swoim życiu, spacerując po ważnych dla siebie miejscach.

ŚWIAT TOVY, reż. Michał Bukojemski, 2009, 37'
- Tova Ben Zwi, przed wojną Gutka Szczekacz, córka łódzkiego rabina, przeżyła getto i obóz w Auschwitz; dziś mieszka w Izraelu. Po 1989 roku stale kursuje między Izraelem a Polską, działając na rzecz pojednania obu narodów, publikując swoje wiersze, śpiewając w polskich kościołach psalmy po hebrajsku.

SZCZĘŚLIWI ŻYDZI, reż. Jonathan Rozenbaum, 2008, 6'
- Żart filmowy o autobiograficznym podtekście. Syn emigranta z Polski w przewrotny sposób komentuje nostalgiczny bal pokolenia wypędzonych w 1968, odbywający się w izraelskim Aszkelonie.

C  22.30  Dźwięki muzyki 3
O CZŁOWIEKU, KTÓRY ŚPIEWA
| LENINGRAD - THE MAN WHO SINGS
reż. Peter Rippl, Niemcy/Rosja 2008, 98’

- Powstały w 1997 roku w Sankt Petersburgu zespół Leningrad to najbardziej rozpoznawalna grupa rosyjskiej muzyki undergroundowej. Popularność zyskała głównie dzięki swemu kontrowersyjnemu założycielowi Sergiejowi Sznurowowi. Nagrania Leningradu charakteryzuje przejrzystość kompozycji, chwytliwość melodii i prostota tekstów, które trafiają zarówno do prostego człowieka, jak i inteligenta. Występy zespołu to niesamowita dawka energii, na scenie występuje ponad dwunastu muzyków, którzy w trakcie koncertu robią prawdziwy performance.

Pokazy filmów w ramach 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share