kpb

49. Krakowski Festiwal Filmowy - 2 czerwca

49. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N
- Sala Niebieska


wtorek, 2 czerwca

C  12.00  Krakowskie Premiery Dokumentalne 5

Bezład, reż. Huang Weikai
SKALNI LUDZIE | EYA NAXI PEOPLE, reż. Kuang Junjie, Chiny 2008, 45'
- Film jest próbą ukazania życia i historii ludu Naxi - mniejszości etnicznej zamieszkującej przedgórze Himalajów. Wraz z reżyserem odwiedzamy wioskę zamieszkaną przez Naxi. Poznajemy jej mieszkańców i ich zwyczajne, codzienne życie przesiąknięte pradawną tradycją sięgającą I tysiąclecia n.e. Antropologiczna wycieczka w głąb Himalajów.

BEZŁAD | DISORDER, reż. Huang Weikai, Chiny 2009, 60'
- Kilkanaście różnych incydentów podzielonych na krótkie sekwencje tworzy mozaikę zdarzeń bez wyraźnego składu i ogólnego sensu. Panuje chaos, którego nie da się opanować. Atmosfera niepewności narasta, by w ostatniej scenie ukazać absurd opowiadanych historii. Opierając się na archiwalnych zdjęciach, reżyser próbuje dokonać analizy lokalnych zjawisk współczesnych Chin.

C  14.30  Żydowskie Korzenie 1 
STĄD POCHODZĘ
| JE SUIS D’ICI, ET DE RETOUR
reż. Catherine Tullat, Stéphane Subiela, Francja 2009, 86'
- Catherine Tullat, której potomkowie przybyli do Francji z Polski, postanawia odnaleźć swoje korzenie. Poszukiwania stają się pretekstem do szerszego spojrzenia na historię i współczesne relacje między Żydami i Polakami.

N  15.00  Filmy z muzyką Krzysztofa Komedy 1
Dwaj ludzie z szafą, reż. Roman Polański
DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ
, reż. Roman Polański, 1958, 15'
- Pierwsza muzyka filmowa w karierze Krzysztofa Komedy, napisana na zaproszenie i zamówienie Romana Polańskiego w 1957 roku. Dwa wyjściowe tematy zostały poddane wielokrotnej, niezwykle pomysłowej aranżacji, budując niepowtarzalną aurę tego arcydzieła krótkiej formy filmowej. Etiuda szkolna.

GDY SPADAJĄ ANIOŁY, reż. Roman Polański, 1959, 22'
- Pierwszy dłuższy film w dorobku reżyserskim Romana Polańskiego. Dwudziestominutowa opowieść łącząca świat rzeczywisty z wyobrażeniami odległej przeszłości. Etiuda szkolna.

SSAKI, reż. Roman Polański, 1961, 10'
- Pierwsza po wojnie prywatna produkcja filmowa w PRL. Skrząca humorem groteskowa powiastka filozoficzna o odwiecznych skłonnościach natury ludzkiej. Kompozytor osiągnął w tym filmie kapitalny efekt, łącząc w jedno muzykę wykonywaną przez mandolinistów i jazzmanów.

AMBULANS, reż. Janusz Morgenstern, 1963, 9'
- Miniatura filmowa, zrealizowana według pomysłu Tadeusza Łomnickiego, w surowej formie ukazująca jeden z wielu epizodów z dziejów masowej zagłady podczas okupacji hitlerowskiej.

PRZEJAŻDŻKA, reż. Janusz Nasfeter, 1960, 18'
- Studium chłopięcego marzenia o przejażdżce kajakiem, nakręcone w scenerii mazurskich jezior. Za sprawą leniwego partnera w wiosłowaniu staje się ona dla chłopca nie przyjemnością, a udręką.

REKORDZISTA, reż. Stefan Matyjaszkiewicz, 1962, 18'
- Nowelka sportowa nakręcona przez Stefana Matyjaszkiewicza blisko pół wieku temu w Bukowinie Tatrzańskiej. W muzyce Krzysztofa Komedy można usłyszeć motywy i inspiracje zaczerpnięte z folkloru góralskiego.

KOBIELA NA PLAŻY, reż. Andrzej Kondratiuk, 1963, 14'
- Jeden z pierwszych polskich filmów telewizyjnych nakręcony w 1963 roku przez Andrzeja Kondratiuka. Plażowy happening z udziałem popularnego aktora Bogumiła Kobieli.

NOE, reż. Andrzej Kondratiuk, 1959, 11' 
- Etiuda fabularna zrealizowana przez Andrzeja Kondratiuka i Macieja Kijowskiego (przy współpracy Adama Hollendra) podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

NAD WIELKĄ WODĄ, reż. Andrzej Kondratiuk, 1962, 7'
- Pogodna opowieść o dwójce śmiałków przygotowujących się nad brzegiem morza do wielkiej wyprawy. W żeglarzy wcielili się: znany jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski i i Bogumił Kobiela.

C  17.00  Krakowskie Premiery Dokumentalne 6 
LISTY DO PREZYDENTA
| LETTERS TO THE PRESIDENT
reż. Petr Lom, Kanada 2008, 74'

- Iran nie schodzi z pierwszych stron gazet. Badania nad energią jądrową i wspieranie muzułmańskich fundamentalistów na Bliskim Wschodzie są bardzo źle przyjmowane przez Zachód. Mało jednak mówi się o życiu codziennym jego mieszkańców. Zwyczaj pisania listów do prezydenta jest w Iranie bardzo popularny. Ludzie dzielą się w nich swoimi troskami, proszą o pomoc głowę państwa. Jak wyglądają problemy współczesnego Iranu? Jakie nastroje panują na prowincji, a jakie w miastach? Film ten ukazuje prawdziwą, zróżnicowaną twarz Iranu.

N  17.30  Retrospektywa Jerzego Kuci 2
WINDA, reż. Jerzy Kucia, 1973, 6'
- Strzępki myśli, wspomnień, marzeń człowieka jadącego windą. Na ostatnim piętrze mężczyzna wysiada, by z góry spojrzeć na tętniące życiem miasto.

W CIENIU, reż. Jerzy Kucia, 1975, 9'
- Złożony z okruchów wspomnień intymny portret siedzącej na huśtawce dziewczyny. Jej postać na przemian to wyłania się z głębokiego cienia ku słońcu, to znika, przywołując minione chwile, które umykają w nerwowym rytmie wahnięć skrzypiącej huśtawki.

SZLABAN, reż. Jerzy Kucia, 1977, 6'
- Opadający szlaban zatrzymuje ruch przed przejazdem kolejowym. Wytrąceni z normalnych czynności ludzie oddają się rozmyślaniom, wspomnieniom, marzeniom... Po przejeździe pociągu szlaban wędruje w górę, ruch zostaje przywrócony.

KRĄG, reż. Jerzy Kucia, 1978, 7'
- Impresja poświęcona człowiekowi i jego otoczeniu. Bezwiedne okrucieństwo przyrody, wynikające z rządzących nią praw, przeplata się ze świadomym okrucieństwem człowieka.

ODPRYSKI, reż. Jerzy Kucia, 1984, 10'
- Studium samotności i przemijania. W pamięci kobiety, wykonującej codzienne czynności domowe, odżywają wspomnienia dawno minionych lat.
PRZEZ POLE, reż. Jerzy Kucia, 1992, 17'
- Poetycka impresja o ludzkim przemijaniu. Wędrówce przez rozległe pole towarzyszą wspomnienia minionych zdarzeń, bliskich ludzi, marzeń...

C  20.00  Dźwięki muzyki 2
JOYSIDE W EUROPIE
| THE JOYSIDE IN EUROPE, reż. Lucian Busse, Niemcy 2008, 84’

- Czwórka chińskich muzyków punk rockowych z zespołu Joyside wybiera się w podróż po Europie. Przez dwa miesiące odwiedzają zupełnie nowe dla nich miejsca: „chińską” restaurację, czy bawarską klinikę. Wycieczka do Europy to spełnienie najskrytszych marzeń młodych muzyków: wreszcie mogą poznać miejsca związane z największymi gwiazdami muzyki: The Clash, Sex Pistols, Jimem Morissonem, Davidem Bowie…

N  20.15  Panorama filmu polskiego 5 
Luksus, reż. Jarosław Sztandera
 CO W BAGAŻU?
, reż. Kazimierz Karabasz, 2008, 40'
- Film jest rezultatem kilkumiesięcznej obserwacji życia uczniów jednej z klas maturalnych Liceum im. Żeromskiego w Żyrardowie. Oglądamy ich w szkole, przyglądamy się ich pasjom pozaszkolnym, przysłuchujemy opiniom o świecie. Nowy dokument „szkoły Karabasza”, komentowany zza kadru przez samego reżysera.

STREET FEELING, reż. Kristoffer Karlsson Rus, 19'

LUKSUS, reż. Jarosław Sztandera, 2008, 39'
- Dworzec Centralny w Warszawie w przededniu świąt Bożego Narodzenia. Tu krzyżują się losy dwóch chłopców: prostytuującego się nastolatka o ksywce „Luksus” i żebrzącego dzieciaka z psem. Starszy z racji wieku właśnie „wyszedł z obiegu”. Młodszy jest o krok od pójścia w jego ślady. Miejscowy taksówkarz, główny klient i pośrednik w dziecięcym sex-biznesie, proponuje „Luksusowi” pracę naganiacza. Czy chłopak wykorzysta młodszego kolegę, czy też pomoże mu się wymknąć pedofilskim mackom?

C  22.30  Shorts International prezentuje
Egzekucja Salomona Harrisa, reż. Wyatt Garfield, Ed Yonaitis 
FOBIE | PHOBIAS, reż. Bert&Bertie, Wielka Brytania, 8'

BAGAŻNIK | TRUNK, reż. Christopher D’elia, Wielka Brytania 2008, 20'
- Śmiertelny wypadek powoduje niebezpieczne zawirowania moralnego kompasu u dwóch studentów college’u występujących tym mrocznym thrillerze komediowym rozgrywającym się na kalifornijskiej pustyni. Ze świetnymi kreacjami aktorskimi Kyle’a Gallnera (The Haunting in Connecticut) oraz Zachery’ego Bryana (Home Improvement), film jest jak jazda kolejką górską w lunaparku, gdzie trudno przewidzieć nagłe zakręty i zwroty akcji.

STRZEŻ SIĘ ROCCO | MINDING ROCCO
reż. The Turner Brothers, Wielka Brytania 2007, 11'
- Kiedy syn Benjamina Akeley’a zostaje zamordowany przez złego demona (Rocco) ojciec pała chęcią zemsty. Ale jak powstrzymać niepowstrzymywalne? Po każdej wygranej Bena z Rocco potwór wraca silniejszy i bardziej żądny krwi zmuszając Bena do podjęcia drastycznych działań. Mroczny, niepokojący film grozy.

ZMARSZCZKA | RIPPLE, reż. Paul Gowers, Wielka Brytania, 18'
- Czarna komedia o przypadkowości losu. Przez jeden mały nikczemny czyn zwykły człowiek schodzi z bezpiecznej drogi i wyrusza w mroczną podróż, której nigdy nie zapomni.

EGZEKUCJA SALOMONA HARRISA | EXECUTION OF SALOMON HARRIS
reż. Wyatt Garfield, Ed Yonaitis, USA 2007, 18'
- Solomon Harris zostaje skazany na karę śmierci. Egzekucja ma być wykonana na krześle elektrycznym. Podczas wykonywania wyroku zaczyna szwankować sprzęt, przysparzając skazańcowi dodatkowych fizycznych cierpień. Ciężar decyzji spoczywa teraz na strażniku, który nieoczekiwanie musi się zmierzyć z czysto ludzkim dylematem.

ZAJĘCIE | OCCUPATIONS, reż. Lars Von Trier, Dania 2006, 4'
- W trakcie pokazu kinowego Manderlay Larsa Von Triera przy pełnej sali na festiwalu filmowym w Cannes pewien irytujący biznesmen nie może przestać mówić, co ma drastyczne konsekwencje.

POTĘPIENIE | DAMNATION, reż. Sean Rooney, Kanada 2006, 11'
- Mroczna i niepokojąca historia lekarza, który cierpi na tajemniczą chorobę i wynajmuje prostytutkę, aby pomogła mu zjeść samego siebie. Groza narasta, gdy okazuje się, że jego młody syn przez przypadek zostaje świadkiem tej sceny.

KRZESŁA MUZYCZNE | THE MUSICAL CHAIRS
reż. Marc Tobias Winterhagen, Niemcy/ Indie, 7'
- Upiorny i zatrważający obraz okrutnej zabawy dziecięcej, gdzie na osobę, dla której zabraknie krzesła czeka najwyższa kara.


Pokazy filmów w ramach 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share