kpb

Manhattan Short Film Festival 2008

MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL 2008
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM


click HERE for English version!

Czas trwania pokazu: 140'

1) RIPPLE
reż. Paul Gowers, Wielka Brytania, 16' 

Przypadkowy akt agresji zmusza zwykłego człowieka do opuszczenia bezpiecznej drogi i do odbycia mrocznej podróży, której nigdy nie zapomni.
Paul Gowers: "Im bardziej realistycznie i wiarygodnie poprowadzi się głównego bohatera, tym większy efekt można osiągnąć".

2) ODE OBER
reż. Hiba Vink, Holandia, 11'

Kelner odkąd tylko pamięta, dostarcza klientom posiłki i trunki. Doskonale orientuje się w ich gustach i wymaganiach. Pewnego dnia jest zmuszony do zastanowienia się nad światem znajdującym się za drzwiami restauracji.
Hiba Vink: "Oczami kelnera chciałam powiązać ze sobą dwa światy".

3) RACHEL
reż. Chris King, USA, 13'
Mieszkająca na przedmieściach para spotyka się z ciężarną dziewczynę, której dziecko mają w przyszłości zaadoptować. Film oparty na prawdziwej historii, która trafiła na nagłówki największych amerykańskich gazet.
Chris King: "Nigdy nie szukam historii, ale jak mówią 'prawda jest silniejsza od fikcji' ".

4) TEAT BEAT OF SEX
reż. Signe Baumane, USA, 7'30''

Opowiadany z kobiecego punktu widzenia film o pierwszym pocałunku, pieszczotach, zazdrości, i pierwszym seksie.
Signe Baumane: "Niektórzy ludzie nie cierpią wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z seksem. Na sam dźwięk tego słowa przeszywają ich dreszcze. Ale sprawia mi przyjemność, że kobietom naprawdę podoba się Teat Beat".

5) SOUR MILK
reż. Amit Gicelter, Izrael, 10'

Jeruzalem, 1929 rok. Skwaśniałe mleko rozgrywa się na tle jednego z najbardziej brutalnych ataków Arabów na ludność żydowską, do jakich doszło na terenie Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Siedmioletnia Haga wraz z matką wyruszają po artykuły spożywcze na szabat. Zostają uwięzione w trakcie zamieszek w lokalnym arabskim sklepie z przyprawami. Dzięki pomocy dobroczynnego sklepikarza matka ma szansę uratować swoją córkę i siebie samą.

6) NEW BOY
reż. Stephanie Green, Irlandia, 11'05''

Jedyną cięższą rzeczą od pierwszego dnia Josepha w irlandzkiej szkole był jego ostatni dzień w szkole afrykańskiej.
Stephanie Green: "Myślę, że ten film opowiada o zachowaniu w stosunku do 'obcych' generalnie i możliwościach porozumienia".

7) MOTHER, MINE
reż. Susan Everett, Wielka Brytania, 16'

"Cześć mamo. Nazywam się Alison. Urodziłam się szóstego czerwca, 28 lat temu. Ale już o tym wiesz, prawda?".
Poruszona śmiercią swojej adopcyjnej mamy Alison próbuje dotrzeć do swojej biologicznej matki. Wysyła kasetę wideo na znak powitania. Ale czy jej intencje są rzeczywiście czyste?
Susan Everett: "Chcę żeby ludzie podczas oglądania widzowie stale zastanawiali się, jaki będzie następny krok bohaterki. To sprawia, że film działa".

8) MAKE MY DAY
reż. Pelle Moeller, Dania, 8'

Na oddział ratunkowy trafia mężczyzna wraz ze swoim synem, który w szkole zwichnął sobie kostkę. Ojciec od zawsze powtarzał chłopcu, by ten nigdy nie dał się upokorzyć i opowiadał, co Clint Eastwood zrobiłby w takiej sytuacji. Kiedy jednak okazuje się, że lekarz dyżurny był jednym z tych, który dokuczał jego ojcu w czasach szkolnych, syn postanawia wziąć sprawę w swoje ręce.
Pelle Moeller: "Jeśli uda ci się poruszyć w ciągu paru minut ludzi, to znak, że to świetna krótka historia i świetny krótki film".
  
9) THE GAME
reż. John Cohen-Du Four, Nowa Zelandia, 8'30''
Gra podejmuje problem ludzkiego losu poprzez obserwację innego, ukrytego poziomu egzystencji - miejsca, gdzie decyzje dotyczące życia i śmierci stają się dosłownie częścią gry rozgrywającej się na dziwnej planszy. Dwóch mężczyzn w średnim wieku, Monty i Laszlo, staje w tym mrocznym miejscu w surrealistycznym pojedynku, którego nie można przegrać. 

10) CHANGE COMING
reż. Mark Alston, Australia, 8'
Oparta na faktach osobista historia, która rozegrała się na australijskiej farmie.
Mark Alston: "W prawdziwym życiu nie ma happy endów. Po prostu nie ma końca. Życie trwa nadal".

11) VIVA SUNITA
reż. Bob i Lola, Indie, 3'

Późną nocą mężczyzna zatrzymuje się pod oknem mieszkania i zaczyna wołać imię kobiety. Nikt z góry nie odpowiada. Grupa pomocnych ludzi powoli zbiera się i poszerza chór... Kiedy jednak nikt nie odpowiada, wszystko się zmienia...
Bob i Lola: "Czy akcja tego filmu mogłaby się rozegrać na ulicach Nowego Jorku? Być może".  

12) THE GOLDEN THREAD
reż. Diego Sanchidrián Rubio, Hiszpania, 16' 

Niekiedy między ludźmi zawiązuje się zaskakująca więź. Więź, która przekracza dystans, zapomnienie i nieświadomość. A kiedy ta więź zawiązuje się naprawdę, może stać się jedyną podporą w naszym życiu.  

Pokaz w ramach Manhattan Short Film Festival 2008.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share