kpb

9. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 9. FESTIWALU FILMÓW LATYNOAMERYKAŃSKICH


piątek, 6 czerwca


19.00    POKAZ TOWARZYSZĄCY
ALAMAR EXPRESS. EL HOMBRE NUEVO
reż. Patrycja Satora, Polska/USA, 2006, 56’ (projekcja z DVD)



Alamar Express. El Hombre Nuevo to dokument o grupie młodych kubańskich artystów, próbujących stworzyć miejsce kulturalnej ekspresji w jednej z peryferyjnych dzielnic Hawany. Dzielnica Alamar, sowiecki relikt z lat sześćdziesiątych, powstała na gruncie idei „miasta wzorcowego”. Jest do dziś pozbawiona jakiejkolwiek struktury kulturalnej czy społecznej.
Dziś, młodzi ludzie, społecznie zaangażowani artyści, próbują udowodnić, że idea „nowego człowieka”, którą głosiła niegdyś rewolucja, może zostać zreinterpretowana. Przy pomocy różnie pojętej sztuki i twórczego performance’u, grupa próbuje obudzić w społeczności Hawany „nową duszę” i wysłać w świat pozytywny przekaz. Wszystko to w kubańskiej rzeczywistości, gdzie ekspresja artystyczna jest jedną z ostatnich dozwolonych przez rząd form wyrażania niezależnej myśli.
Twórcy filmu, poprzez niezależne głosy jednych z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystów kubańskich, udowadniają, że - mimo niesprzyjających warunków - siła tkwi w nas i sami jesteśmy w stanie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

21.00    CYKL: LA MÚSICA
BENNY | EL BENNY
reż. Jorge Luis Sánchez, Kuba/Hiszpania/USA 2006, 126' 



Festiwal Nowego Kina Latynoamerykańskiego w Hawanie 2006 - Złoty Koral za najlepszy debiut
MFF w Locarno 2006 - Nagroda Boccalino dla Renny’ego Arozarena za najlepszą rolę męską
MFF w Locarno 2006 - Nominacja do Złotego Leoparda 
MFF w Santo Domingo 2007 - Najlepszy Debiut oraz Nagroda Publiczności
Kubański kandydat do Oscara

To nie musical. To tragedia o człowieku, który był muzykiem
. Debiut fabularny znanego kubańskiego dokumentalisty, opowiadający o burzliwym i gorączkowym życiu Benny’ego More’a, uznawanego za najwybitniejszego piosenkarza kubańskiego wszechczasów, zwanego „Królem Mambo”, „Barbarzyńcą Rytmu”. Benny był mistrzem wielu gatunków muzyki kubańskiej - son montuno, guaracha, mambo i bolero. Reżyser pokazuje go jako zwykłego człowieka - kobieciarza, pijaka, sybarytę, w którym koegzystuje dobro i zło. Jednocześnie przedstawia go jako człowieka o ogromnej, genialnej wręcz uczuciowości, która wyrażała się w jego muzyce.
Film stał się hitem kinowym na Kubie.


sobota, 7 czerwca
 

19.00    CYKL: NOWE KINO AMERYKI ŁACIŃSKIEJ
ZABRANIA SIĘ ZABRANIAĆ | PROIBIDO PROIBIR
reż. Jorge Durán, Brazylia 2006, 105'



MFF w Biarritz 2006 - Nagroda dla najlepszego filmu 
Festiwal Nowego Kina Latynoamerykańskiego, Hawana 2006 - Nagroda specjalna Jury 
FF w Huelvie 2006 - Nagroda dla najlepszego scenariusza 
MFF Vina del Mar 2008 - Nagrody dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera


Wielokrotnie nagradzany film o wolności totalnej, odważny obyczajowo, pełen samby i poezji, będący przykładem żywiołowego współczesnego kina. Trójka studentów - Paulo, Letícia i Leon - żyje w trójkącie, co zmusza ich do konfrontacji z kwestiami natury moralnej i etycznej. Jednocześnie życie uniwersytecie stawia przed nimi problemy, których próby rozwiązania będą miały dramatyczne skutki. To historia miłości i przyjaźni, którą obserwujemy na tle rzeczywistości brazylijskiej pełnej przemocy i korupcji. W roli Leona wystąpił Alexandre Rodrigues, znany z filmu Miasto Boga.


21.00    CYKL: DOKUMENTY
STARZY 'DOBRZY' ZŁODZIEJE | LOS LADRONES VIEJOS. LAS LEYENDAS DEL ARTEGIO
reż. Everardo González, Meksyk 2007, 97' 



MFF w Guadalajarze 2007 - Nagroda Jury Meksykańskiego
- specjalne wyróżnienie Jury Iberoamerykańskiego w kategorii Najlepszy Dokument
MFF w Monterrey 2007 - Nagroda dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego
MFF w Puerto Vallarta 2007 - Nagroda publiczności
MFF w Locarno 2007 - Tydzień Krytyki

Do niedawna bycie złodziejem w Meksyku było zajęciem podlegającym ścisłemu kodeksowi honorowemu. Ranking w hierarchii złodziei zależał, podobnie jak w przypadku innych profesji, od talentu i ambicji. Film opowiada o pokoleniu złodziei, którzy największe „sukcesy” odnosili w latach 60. Przedstawia ich kodeksy postępowania, etyki, różne „kategorie” przestępstw, opowiada o współpracy z szefami policji, zdradach i cenie, jaką musieli za nie zapłacić.

Montaż archiwalnych zdjęć, przeplatany opowieściami starzejących się już złodziei i ich przeciwników, przywołuje blask społecznego romantyzmu tamtych czasów, który bezpowrotnie zniknął. Reżyser podkreśla, że przyczyną rozwoju przestępczości nie była wyłącznie bieda czy brak perspektyw - „starzy złodzieje” wierzyli, że rabują tylko tych, którzy mają więcej niż potrzebują. To było pokolenie, które rzadko stosowało przemoc.


niedziela, 8 czerwca

19.00    CYKL: NOWE KINO AMERYKI ŁACIŃSKIEJ
WIEK BUNTU | LA EDAD DE LA PESETA
reż. Pavel Giroud, Kuba/Hiszpania/Wenezuela 2006, 90' 



MFF w Santa Barbara 2007 - Nagroda dla najlepszego filmu hiszpańskojęzycznego
Festiwal Nowego Kina Latynoamerykańskiego, Hawana 2007 - Nagrody dla najlepszego operatora oraz najlepszego reżysera
Nominowany do nagrody GOYA w kategorii Najlepszy Film Iberoamerykański


Tytuł filmu odnosi się do wieku głównego bohatera, którego wszyscy wokół uważają za dziecko, kiedy on sam już się nim nie czuje. Wiek buntu to film zaskakujący. Bohaterem jest 10-letni Samuel, który wraz ze swoją niedawno rozwiedzioną matką właśnie wrócił do miasta. Zamieszkują w rezydencji ekscentrycznej babci, gdzie chłopak zastaje nowy tajemniczy świat, w którym to on okazuje się bardziej dorosły niż jego infantylnie zachowująca się matka. Przejście Samuela w wiek dojrzewania jest metaforą szybkiego przejścia Kuby od romantycznego idealizmu do bolesnej rzeczywistości.

Film jest fabularnym debiutem Pavla Girouda jednego z najciekawszych nowych twórców kubańskich, który wcześniej z powodzeniem kręcił filmy dokumentalne. 

 
21.00    CYKL: CINEMATECA
XXY | XXY
reż. Lucía Puenzo, Argentyna/Francja/Hiszpania 2007, 91'



MFF Cannes 2007 - Wielka Nagroda Tygodnia Krytyki
MFF Edynburg 2007 - nagroda dla najlepszego nowego reżysera
MFF Ateny 2007- Złota Atena
6 nagród Argentyńskiej Akademii Filmowej (najlepszy film, reżyseria, aktor drugoplanowy, debiut reżyserski, scenariusz adoptowany i odkrycie aktorskie)
argentyński kandydat do Oskara



Znakomity film Lucíi Puenzo podejmujący trudny temat hemafrodytyzmu. Alex ma lat 15 i w wyniku anormalnego zespołu chromosomów jest zarówno chłopcem, jak i dziewczyną. Widzowie obserwują jej/jego pierwsze seksualne doświadczenie oraz pierwsze poważne problemy, które będą miały wpływ na życie jej/jego samej/ego, jak i jej/ego rodziny, która będzie musiała poradzić sobie z jej/jego przypadłością.
Trudny temat w filmie potraktowany jest bardzo subtelnie. Reżyserka nie osądza postaw bohaterów, chociaż wyraźnie daje do zrozumienia, że chciałaby, by ludzie mieli wolność wyboru w tolerancyjnym i pełnym zrozumienia środowisku.
XXY w argentyńskich kinach okazał się sukcesem, gromadząc przed ekranami ponad 200 tysięcy widzów i zdobywając uznanie krytyków.


poniedziałek, 9 czerwca

19.00    CYKL: NOWE KINO AMERYKI ŁACIŃSKIEJ
CZARNA PUSTYNIA | EL DESIERTO NEGRO
reż. Gaspar Schauer, Argentyna 2007, 99' (projekcja z DVD)



Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego w Buenos Aires BAFICI 2007 - Nagroda Argentyńskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (Premio ADF) za najlepsze zdjęcia

Czarno-biały western gauczowski bliski stylistyce Truposza Jima Jarmuscha. Czarna pustynia, nakręcona w prowincji Buenos Aires w plenerach Pampy, to klasyczna opowieść o gaucho (argentyński odpowiednik kowboja), w której oskarżony ucieka przed prawem. Reżyser odwołuje się do tradycji narracji wielkich powieści argentyńskich XIX wieku. Dzięki wspaniałej scenografii przenosimy się w prawie mityczną epokę wyzwolenia spod panowania kolonialnego, kiedy formował się naród argentyński.


21.00    CYKL: DOKUMENTY
GWIAZDY | ESTRELLAS
reż. Federico León i Marcos Martínez, Argentyna 2007, 64' (projekcja z DVD)



Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego w Buenos Aires BAFICI 2007 - Specjalna Nagroda Jury
Festiwal TUCUMÁN CINE 2008 - Nagroda dla najlepszego filmu 
Nominowany do Srebrnego Kondora 2008 (nagroda Stowarzyszenia Argentyńskich Krytyków Filmowych) w kategoriach: Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepszy Scenariusz Filmu Dokumentalnego


Jeden z najśmieszniejszych filmów ostatnich lat opowiadający o niezwykle oryginalnej i nietypowej agencji aktorskiej. Mieszkańcy Villi nr 12 (slumsu Buenos Aires) postanawiają wykorzystać swoją nieciekawą sytuację - po co zatrudniać aktorów do ról biedaków, którzy na dodatek są niewiarygodni, jeśli można mieć prawdziwych? W ten sposób tworzą niezależną firmę produkcji filmowej, która zapewnia alkoholików, narkomanów, przestępców, a także scenografów, którzy są w stanie zbudować dom w… 3 minuty. Film ukazuje dwa skrajnie odmienne światy - artystyczny i marginesu społecznego - które wzajemnie przenikają się i wchodzą w swoistą symbiozę.


Filmy prezentowane w ramach 9. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share