kpb

Krakowskie Premiery Dokumentalne

W ramach cyklu Krakowskie Premiery Dokumentalne wyświetlonych zostanie 9 arcyciekawych dokumentów, dla których często Krakowski Festiwal jest pierwszym publicznym pokazem od wyjścia z montażowni.

Ogromne spektrum tematyczne tej sekcji obejmuje między innymi problematykę globalizacji, na którą będziemy mogli spojrzeć przez pryzmat uboju zwierząt w Wielkiej Brytanii w kontrowersyjnym THE LIE OF THE LAND. Poznamy inne oblicze fotografika-prowokatora Jana Saudka w dokumencie JAN SAUDEK. W PIEKLE SWYCH NAMIĘTNOŚCI, BEZ SZANS NA RATUNEK. Spotkamy się też w tematyką kontestacji w ŻYCIU NA FALI oraz CHICAGO 10.

Cykl ten ma szanse stać się „czarnym koniem” festiwalu z racji swojej różnorodności i ważkości tematów podejmowanych przez wszystkie filmy, gdzie uniwersalne problemy świata przeplatają się z indywidualnymi dylematami pojedynczego człowieka.
Na projekcje od pierwszego do ostatniego dnia festiwalu (30 maja - 5 czerwca) zapraszamy do Kina Pod Baranami. Jeden z filmów, MECHANICAL LOVE, zostanie zaprezentowany w Kinie Kijów 4 czerwca o godzinie 23.00.


Opisy filmów:


JAN SAUDEK. W PIEKLE SWYCH NAMIĘTNOŚCI, BEZ SZANS NA RATUNEK
/ JAN SAUDEK. TRAPPED BY HIS PASSIONS, NO HOPE FOR RESCUE

reż. Adolf Zika
Republika Czeska/USA 2007
Kino Pod Baranami
30 maja 18.30
JAN SAUDEK - TRAPPED BY HIS PASSIONS, NO HOPE FOR RESCUE, reż./dir. Adolf Zika
- Jan Saudek - znany ze swych fotograficznych prowokacji; z poszukiwań ludzkiego piękna gdzieś na pograniczu pornografii i kiczu. Dokument ten jest autorską próbą przybliżenia i zrozumienia nie tyle twórczości czeskiego fotografika, co jego osobowości. Dzięki poznaniu biografii, poglądów na życie, a nade wszystko najbliższych Saudkowi osób, jego kontrowersyjna sztuka nabiera pełniejszego wymiaru.


THE LIE OF THE LAND
reż. Molly Dineen
Wielka Brytania 2007
Kino Pod Baranami
30 maja 20.30

THE LIE OF THE LAND, reż./dir. Molly Dineen
- Podczas, gdy tanie, niepewnej jakości mięso sprowadzane jest z zagranicy do sprzedaży w supermarketach, farmerzy zmuszeni są do zabijania zwierząt, gdyż hodowanie ich staje się dla nich zupełnie nieekonomiczne.
Wstrząsający i skłaniający do zastanowienia się nad problemem globalizacji dokument. Jednocześnie bardzo trudny w odbiorze, nie tylko ze względu na sam temat, ale przede wszystkim na niezwykle naturalistycznie ukazane sceny masowego uboju zwierząt.
Molly Dineen zdobyła za ten film nagrodę BAFTA dla najlepszego dokumentu (the best single documentary) oraz Grand Prix na Vision du Reel w Nyonie w 2008 roku.


Z POWROTEM W NORMANDII / BACK TO NORMANDY
reż. Nicolas Philibert
Francja 2006
Kino Pod Baranami
31 maja 18.30
BACK TO NORMANDY, reż./dir. Nicolas Philibert
- W roku 1975 René Allio zrealizował w normandzkiej mieścinie film pt. Ja, Piotr Rivière, zamordowawszy swą matkę, swą siostrę i brata swego... Asystentem przy tamtej produkcji był Nicolas Philibert, późniejszy twórca głośnego Być i mieć (2002). Po latach wraca na miejsce zdjęć, co staje się okazją do refleksji o ulotnej naturze życia i kina. Spotkania z naturszczykami, którzy niegdyś zagrali u Allio, ujawniają, jak dawny udział w kręceniu filmu wpłynął na ich dalsze losy.


WINNERS AND LOSERS
reż. Lech Kowalski
Francja 2007
Kino Pod Baranami
1 czerwca 18.30
WINNERS AND LOSERS, reż./dir. Lech Kowalski
- Reżyser amerykański polskiego pochodzenia - Lech Kowalski jest jednym z bardziej znanych twórców undergroundowego kina amerykańskiego. Od dwudziestu lat tworzy dokumenty opisujące problemy współczesnego świata. W Zwycięzcach i przegranych przedmiotem jego zainteresowania jest finałowy mecz między Francją a Włochami podczas Piłkarskich Mistrzostw Świata w 2006 roku. W filmie nie pojawia się jednak ani jedno ujęcie przedstawiające boisko, grę czy piłkarzy. W centrum zainteresowania reżysera stoją bowiem kibice, którzy w Paryżu i w Rzymie oglądają mecz w swoich domach, pubach i na telebinach na ulicach.


ŻYCIE NA FALI / SURFWISE
reż. Doug Pray
USA 2007
Kino Pod Baranami
2 czerwca 18.30
SURFWISE, reż./dir. Doug Pray
- Amerykańskie marzenie ma różne oblicza. Dla jednych będzie to droga od pucybuta do milionera, dla innych – życie w ciągłej podróży przez bezkresny kontynent. Dorian ‘Doc’ Paskowitz, zasmakowawszy pierwszego wariantu, miał odwagę zrealizować drugi. W latach pięćdziesiątych on i jego liczna rodzina dołączyli do subkultury surferów: wiecznych nomadów żyjących od fali do fali i poszukujących mistycznego kontaktu z naturą.


PARADISE
reż. Jerzy Śladowski
Szwecja 2007
Kino Pod Baranami
3 czerwca 19.15
PARADISE, reż./dir. Jerzy Śladkowski
- Bohaterami dokumentu są Hans i Kerstin. Oboje mają po 83 lata i są małżeństwem od 60 lat. Tytułowy Raj to nazwa tapety, którą Hans chce przykleić na jednej ze ścian w ich domu. Kerstin jest temu przeciwna. Decyzja o zmianie wyglądu wnętrza okazuje się być trudna, ale małżonkowie potrafią dojść do porozumienia. Raj, bowiem symbolizuje ich wspólne życie, które oparli na miłości, zrozumieniu, cierpliwości i dużej dozie dobrego humoru.


CHICAGO 10
reż. Brett Morgen
USA 2007
Kino Pod Baranami
4 czerwca 18.30

CHICAGO 10, reż./dir. Brett Morgen
- W sierpniu 1968 roku w Chicago ruch Yippies zorganizował "Festiwal życia", który miał być kontrimprezą dla odbywającej się wówczas Konwencji Partii Demokratycznej. Happening został brutalnie stłumiony przez policję, doszło do krwawych zamieszek na ulicach miasta, a członkowie Yippies zostali aresztowani. Ośmiu osobom, które nazwano "Chicago Eight" wytoczono proces.
Brett Morgen posługując się animacją, muzyką, zdjęciami archiwalnymi oraz autentycznymi zapisami z rozprawy sądowej, stara się zrekonstruować "rzeź z Chicago", mimochodem zwracając uwagę na podobieństwo w postrzeganiu współczesnych wydarzeń.


MECHANICAL LOVE
reż. Phie Ambo
Dania/Finlandia 2007
Kino Kijów
4 czerwca 23.00


- Świat techniki nieubłagalnie biegnie do przodu. Po epoce humanoidów i androidów przyszedł czas na geminoidy - bliźniacze kopie człowieka. Japońscy naukowcy pracują właśnie nad ich doskonalszą wersją. Japońskiej proweniencji jest także Paro - robot-pluszak, który podbija serca starszych osób, wypierając żywe domowe pupile, z którymi na co dzień jest tyle kłopotu. Czy jednak będziemy potrafili żyć z czymś, co nie posiada uczuć, a co - gdy nie jest nam potrzebne - można najzwyczajniej wyłączyć z prądu?


JAK ZOSTAĆ BOHATEREM / HOW TO BECOME A HERO
reż. Mladen Maticević
Serbia 2007
Kino Pod Baranami
5 czerwca 18.30


- Jest taki dzień w życiu każdego człowieka, w którym uderza pięścią w stół i postanawia zmienić coś w swoim życiu. „Jak zostać bohaterem” to historia serbskiego reżysera, który w wieku 40 lat orientuje się, że nigdy nie nakręci filmu swoich marzeń. Konsekwencje tej refleksji mogą okazać się dla niego zgubne. Oto postanawia sprawdzić się w belgradzkim maratonie. Czy w ciągu kilku miesięcy człowiekowi z dużą nadwagą uda się skutecznie przygotować do biegu? Czy zostanie bohaterem?


Pokazy Krakowskich Premier Dokumentalnych w ramach 48. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share