kpb

Future Shorts_wydanie majowe

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:


1) THE LUNCH DATE
reż.: Adam Davidson / USA / 1989 / 12'W kawiarni biała kobieta odchodzi od stolika by wziąć sztućce, których zapomniała. Gdy wraca, natyka się na czarnego mężczyznę jedzącego jej obiad... Złożona i przekonująca opowieść rozegrana w ciągu dziesięciu minut przy minimalnym użyciu dialogu. Film eksploruje temat strachu i stereotypów poprzez historię osoby, która jest zmuszona do konfrontacji ze swoimi uprzedzeniami.
Zdobywca Złotej Palmy w Cannes w 1990 r. oraz Oscara za najlepszy film krótkometrażowy w 1991 r.
Adam Davidson pracuje obecnie w telewizji, przykładał rękę m.in. do takich seriali jak: Rzym, Zagubieni, Sześć stóp pod ziemią, Prawo i porządek.


2) O SOM E O RESTO
reż: André Lavaquial / Brazylia / 2007 / 21'Jair, wirtuoz perkusji, jest członkiem ewangelickiej kapeli. Pewnego razu, po sprzeciwieniu się swemu księdzu, zostaje wyrzucony z kościoła. Włóczęga po ulicach Rio De Janeiro staje się dla niego egzystencjalną podróżą w głąb swojej muzyki oraz refleksją na temat własnego miejsca w świecie. Film pokazany na festiwalu w Clermont-Ferrand w 2008 roku.
Reżyser o sobie: z kamerą w ręku jestem na usługach czegoś, co mnie dopełnia, czegoś, co łączy mnie z podstawowymi siłami, które sprawiają, że kino miesza się z prawdziwym życiem. Kino to życie


3) BLACK IS THE NIGHT 
reż: Monsieur Zupika, Przemysław Adamski / Polska / 2007 / 4’Teledysk zrealizowany przez Monsieur Zupika członka trójmiejskiego zespołu Dick4Dick oraz grafika, twórcę filmów i VJ-a Przemysława Adamskiego. Black is the night to coś pomiędzy surrealistyczną morską opowieścią, a lekko dwuznaczną bajką dla dorosłych. Kusząca warstwą plastyczną w lekko oldschoolowym stylu, w zestawieniu z elektryzującym głosem Katherin Doeber i wyborową muzyką DJ Vadim to wyjątkowo mocne przeżycie.


4) SHADOW OF A DOUBT
reż: Esben Tønnesen / Dania / 2006 / 19'

 

Zdecydowanie na miłość do drugiej osoby, konfrontacja z własnymi wątpliwościami i obawami to samotne i przerażające zadanie. Czasem łatwiej jest po prostu uciec... Liv chce się zakochać. Tęskni do obecności ukochanej osoby w jej życiu, ale głowę wypełniają jej obiekcje i niepewność.
Film pokazany na festiwalu w Wenecji. Esben Tønnesen to młody reżyser z alternatywnej szkoły filmowej Super16, asystent reżysera przy wielu filmach fabularnych, twórca reklam i teledysków.


5) SURPRISE
reż.: Ben Dodd / Wielka Brytania / 2006 / 2'Stylowy, krótki thriller w duchu Hitchcocka, w którym romantyczne morderstwo staje się powodem do opowiedzenia historii od końca. Mężczyzna leży bez życia w wannie, gdy nad nim majaczy sylwetka kobiety, u stóp której leży wielki nóż. Wraz z rozwojem akcji, cofając się w czasie, odkrywamy z zaskoczeniem, co tak naprawdę się stało.
Ben Dodd to absolwent Plymouth College Of Art, którego krótkometrażowa twórczość obejmuje zarówno horrory, jak i komedie, dramaty czy science-fiction. Jego styl łączy pomysłowość z uwagą na szczegół.


6) THE LAST FARM
reż: Runar Runarsson / Islandia / 2004 / 17'W dalekiej dolinie w Islandii wszystkie farmy poza jedną zostały opuszczone. Krajobraz jest piękny, ale bezludny i opustoszały. Zbliża się zima. Stary farmer zmaga się z rzeczywistością, by utrzymać przy życiu swoje marzenia. Gdy jego córka decyduje, że powinien przenieść się do domu opieki w mieście, on postanawia że jego przeznaczenie i godność powinny pozostać w jego rękach. Wizualnie oszczędna opowieść; cicha i smutna.
Film nominowany do Oscara 2006, zdobywca wielu nagród na międzynarodowych festiwalach (Winterthur International Short Film Festival 2005, Tehran Short Film Festival 2005, Nordisk Panorama 2004, Dresden Film Festival 2006).


7) PETER AND BEN
reż: Pinny Grylls / Wielka Brytania / 2007 / 10'30 lat temu Peter postanowił “opuścić stado” i żyć samemu w małej, samowystarczalnej osadzie w Walii. Przed trzema laty znalazł nowo narodzonego baranka porzuconego w rowie i ocalił mu życie. Dzisiaj Ben to wyrośnięta owca z ambicjami przeniesienia się do domu Petera. Peter ma jednak inne plany. Wzruszająca opowieść o tym, jak dwójka wyrzutków tworzy niezwykłą i trwałą przyjaźń z dala od wrogiego świata.
Film pokazano na London International Film Festival 2007 i na International Documentary Film Festival w Amsterdamie, gdzie był nominowany do prestiżowej Silver Cub Award. Zdobywca trzech nagród na 5th London Short Film Festival, ponadto wyświetlany na festiwalu w Clermont-Ferrand w 2008 roku.


8) MADE UP LOVE SONG (BY THE GUILLEMOTS)
reż: Nia Vaughan / Wielka Brytania / 2006 / 3'40Zespół gra w ciasnym pokoju, obraz jest niemal czarno-biały. Sceneria jednak zmienia się błyskawicznie - przenosimy się na nasyconą kolorami plażę. Praktycznie bez budżetu i w bardzo krótkim czasie Nia Vaughn zdołała stworzyć dla Guillemots teledysk, którego podstawowym pomysłem jest prostota - zarówno lokacji, jak i pracy kamery.


9) BŁĘKITNA PLANETA
reż.: Rafał Kotas / Polska / 2005 / 13’Planeta: Ziemia. Kraj: Polska. Miasto: Łódź. Osoba: Łukasz Cieślak. Portret artysty, artystą jest Łukasz Cieślak, sam siebie z niezwykłą pewnością przedstawiający jako artystę totalnego. W monologu, w którym niemal w każdym zdaniu pada przerywnik "k…", opowiada o swoim życiu osobistym, stosunku do kobiet, przyjaciół, o swoich niezwykłych wierszach, których tomik ma wkrótce zostać wydany. Film m.in. został wyróżniony na przeglądzie „Łodzią po Wiśle”.


Pokaz w ramach przeglądu Future Shorts_wydanie majowe.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share