kpb

Future Shorts: wydanie grudniowe

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:


1)    YOUTH
reż. Jane Linfoot / Wielka Brytania / 2007 / 19'55'' 



Who is he?/Just someone I know/Is he your boyfriend?/Yeah/Have you kissed him? 
Youth to tryptyk poświęcony młodości i dojrzewaniu. Składa się ze scen badających obraz ciała, pewności siebie i potrzeby uwagi. Chłopak przed lustrem odgrywa rock'n'rollowe klisze w momencie narcystycznej eksploracji. Para nastolatków flirtuje na basenie, gdy młodsza siostra ukrywa się pod prysznicami zażenowana swoim nieatrakcyjnym wyglądem. Ostatnia część, wyśmienicie napisana i zagrana, precyzyjnie odmalowuje zawiłości obyczajów nastolatków, szukających odrobiny uwagi, przyjaźni i zrozumienia. Film pozostawia widownię ze ściśniętym gardłem. 
Youth pokazywany był w tym roku m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Krótkich Filmów w Los Angeles oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Edynburgu.


2)    WHAT'S A GIRL TO DO?
reż. Dougal Wilson / Wielka Brytania / 2007 / 2'57''

Gigantyczne maskotki na BMX-ach pedałujące w takt subtelnie pulsujących bitów to niecodzienne wydarzenie.
Zapraszamy na wyjątkowy wideoklip Bat for Lashes nominowany do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV w kategorii Najlepsze Video 2007 roku.
Reżyser Dougal Wilson słynie z inteligentnych klipów muzycznych, a to dzięki znajomości sekretów rzemiosła filmowego. Jest twórcą teledysków m. in. dla Willa Younga, LCD Soundsystem czy The Streets. Wielokrotnie nagradzany za najlepszy klip (Creative and Design Awards w 2005) oraz reżyserię (Złoty i Srebrny Lew na Cannes Lions 2005).


3)    MONKEYLOVE 
reż. Royston Tan / Singapur - Japonia / 2005 / 9'

W zimowej scenerii Hokkaido mężczyzna przebrany za małpę poszukuje utraconej miłości, lecz nawet piękny spokój góry nie jest w stanie odnowić przerwanego związku. Refleksje o życiu i sztuce, miłości i tęsknocie; a wszystko utrzymane w lirycznym klimacie haiku. Jedyne w dorobku Tana dzieło nie nakręcone w Singapurze tylko na malowniczej Hokkaido i Sapporo w Japonii. Film zdobył Grand Prix na 29. Międzynarodowym Festiwalu Krótkiego Metrażu w Clermont-Ferrand w 2007 roku. Była to 50. międzynarodowa nagroda dla zaledwie 31-letniego reżysera, twórcy kontrowersyjnego filmu o mrocznych zakamarkach Singapuru - 15. Pasja z jaką Tan ogarnia kreatywnie przestrzeń Singapuru spowodowała, że stał się jednym z czołowych i najbardziej obiecujących reżyserów kraju oraz idolem tamtejszych artystów niezależnych.


4)    T.O.M.
reż. Tom Brown and Daniel Gray / Wielka Brytania / 2006 / 2'58''



Intrygująca animowana opowieść o chłopcu, który gubi ubrania. Podczas drogi do szkoły poznajemy jego codzienne zwyczaje i powoli dowiadujemy się o nim czegoś więcej. Film stanowi udane połączenie technik 2D i 3D. Nominowany do tegorocznej prestiżowej nagrody Cartoon d’Or, co zapewniło realizatorom wstęp na wydział sztuk pięknych Uniwersytetu Walijskiego w Cardiff. Animacja nagradzana na kilkunastu prestiżowych festiwalach, m.in. w Sundance, Melbourne, Londynie i Ottawie.


5)    OH GREAT, NOW LOOK WHAT HAPPENED 
reż. Gerbrand Burger i Tijmen Hauer / Holandia / 2007 / 4'12''

Holenderskie impresje na temat nieoczekiwanych i dziwnych wydarzeń. Surowe i mocne obrazy wprowadzają jednocześnie strach, humor i niepewność.
Przy minimalnej ingerencji reżysera budują maksymalne napięcie na pozornie opuszczonym wrzosowisku, gdzie dziwne i niezidentyfikowane obiekty powodują zamieszanie. Zdjęcia i muzyka wprowadzaja widza w transowe oczekiwania, które zostają zaspokojone w niecodzienny sposób.
Film pokazany wśród najlepszych krótkich filmów eksperymentalnych w 2007 roku m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Edynburgu i Holenderskim Festiwalu Filmowym w Utrechcie.
Tijmen Hauer - autor festiwalowych hitów na całym świecie, takich jak Daddy I’m Scared czy I Didn’t Really Want To Go There, jak dotąd dotykał tematów popularnych i chwytliwych, jak np. miejsce jednostki we współczesnym społeczeństwie.


6)    LIVING IN THE DARK
reż. Thomas Leung / Australia/ 2005 / 5:28

Animowana opowieść o chłopcu, którego chwilowe kłopoty ze wzrokiem skłaniają do refleksji nad przeszłością i przyszłością. Jego życie zawsze było naznaczone przez chorobę z powodu ślepoty ojca.
Thomas Leong - prężny twórca z Hong Kongu, tym filmem oraz Sukki's Story wygrywał już na kilkunastu festiwalach na całym świecie od Sydney i Melbourne, przez Hong Kong, aż po Teheran.


8)    MILAN
reż. Michaela Kezele / Serbia / 2007 / 24'30''

Jugosławia, rok 1999. Dwaj bracia 6-letni Milan i 19-letni Ognjen planują zabawę w chowanego w lesie. Milan pojawia się w umówionym miejscu, lecz jego brat nie…
Tłem ich zabawy są naloty bombowe NATO...
To przejmująca opowieść o rodzinie, której farma leży na granicy terenu przejętego przez NATO podczas oblężenia Sarajewa. Narażeni na codzienne incydenty, którym mogą ulec cywile złapani w środku konfliktu, zmagaja się z niepewnością i bezsilnością. Milan to osobista historia o życiu w cieniu anonimowości w czasie wojny, piękna i wieloznaczna historia.
Reżyser Michaela Dezele, pół-serbka, pół-chorwatka, posiada gruntowne wykształcenie muzyczne, aktorskie a także filmowe, Milan jest jej trzecim filmem szkolnym w Akademii Filmu i Telewizji w Monachium.
Najlepszy film m.in. na Palm Springs Film Festiwal 2007 w kategorii Kino Bez Granic oraz na Festiwalu Filmowym w Tampere (Finlandia 2007).


9)    COPENHAGEN CYCLES 
reż. Eric Dyer / USA / 2005 / 6'38''

Fantastyczna filmowa podróż będąca kolażową rekonstrukcją topografii Kopenhagi. Eric Dyer łączy koncept pre-kinematograficznego zootropu z szybkomigawkową technologią cyfrowego video, by eksplorować kinetykę Kopenhagi.
Reżyser spędził osiem miesięcy w stolicy Danii, jeździł w kółko rowerem zbierając materiał źródłowy o ruchomych elementach miasta. Po pocięciu wydrukowanych sekwencji, zbudował 25 cinetropów (rzeźb w kształcie zootropów). Film składa się w całości z nieprzetworzonych ujęć wirujących rzeźb.
Dyer wynalazł tę technikę filmowania podczas próby animacji zootropów przy użyciu świateł stroboskopowych. Odkrył, że wykorzystanie migawki o wysokiej prędkości w kamerze video pozwala na nie drgającą rejestrację elementów cinetropu.
Copenhagen Cycles wygrał główną nagrodę na Thomas Edison Black Maria Film i Video Festiwalu w New Jersey. Był również wyświetlany na Festiwalu w Sundance, a także w Portugalii, Turcji i Niemczech.


Filmy prezentowane w ramach przeglądu Future Shorts: wydanie grudniowe.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share