kpb

Letnie Tanie Kinobranie: Jane Campion i inne filmy z muzyką

WAKACYJNY PRZEGLĄD FILMOWY: LETNIE TANIE KINOBRANIE
JANE CAMPION I INNE FILMY Z MUZYKĄ


BUENA VISTA SOCIAL CLUB | BUENA VISTA SOCIAL CLUB
reż. Wim Wenders, Niemcy/Wielka Brytania 1999, 101’

Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders

TERMINY POKAZÓW:
sobota, 11 sierpnia, godz. 22.00
środa, 15 sierpnia, godz. 15.00
czwartek, 16 sierpnia, godz. 21.00

Oscary 2000
nominacja za najlepszy pełnometrażowy dokument

Europejskie Nagrodz Filmowe 1999
najlepszy dokument pełnometrażowy

Satellite Awards 2000
najlepszy film dokumentalny

Muzyczny, znakomicie przyjmowany przez publiczność całego świata, film dokumentalny w reżyserii Wima Wendersa (Million Dollar Hotel, Niebo nad Berlinem).

Buena Vista Social Club poświęcony jest grupie legendarnych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall.

Ry Cooder i Wim Wenders znają się od 20 lat. Cooder napisał muzykę do Paris, Texas i Końca przemocy. Podczas wspólnej pracy nad drugim z w/w filmów często opowiadał Wendersowi o swojej wyprawie na Kubę i płycie, którą tam nagrał z grupą kubańskich muzyków starej daty, z których część popadła już w zapomnienie. Później ukazała się płyta zatytułowana Buena Vista Social Club, która stała się sukcesem na skalę światową, sprzedając się w milionowym nakładzie, uhonorowaną nagrodą Grammy.

Kiedy Ry Cooder ponownie wybrał się na Kubę w początkach 1998 roku, by nagrać solowy album Ibrahima Ferrer z udziałem muzyków, współtworzących wcześniej płytę Buena Vista Social Club Wenders towarzyszył mu z niewielką ekipą filmową. Obserwował muzyków podczas ich pracy w studio nagraniowym, podążał za nimi po Hawanie śledząc ich prywatne życie. Zdjęcia kontynuowano wiosną tego roku w Amsterdamie, gdzie Buena Vista Social Club dał dwa koncerty, a zakończyły się latem w Nowym Jorku na prawdopodobnie ostatnim koncercie zespołu, triumfalnym występie w legendarnym Carnegie Hall (prawie każdy z jego członków ma na Kubie swój własny zespół).


FORTEPIAN | THE PIANO
reż. Jane Campion, Australia/Nowa Zelandia 1993, 121’

Fortepian, reż. J. Campion

TERMINY POKAZÓW:
sobota, 11 sierpnia, godz. 15.00
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 22.00
wtorek, 14 sierpnia, godz. 17.00

MFF w Cannes 1993
Złota Palma

MFF Camerimage 1993
Złota Żaba

Oscary 1994
najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Holly Hunter
najlepsza aktorka drugoplanowa - Anna Paquin
najlepszy scenariusz

Romantyczny, pełen symboli i ukrytych znaczeń, film Jane Campion podbijał widzów urodą zdjęć nowozelandzkiego buszu, muzyką Michaela Nymana i dojrzałą grą wszystkich wykonawców.

Ada McGrath opuszcza rodzinną Szkocję i wraz z córką przypływa do Nowej Zelandii. Tam czeka na nią Alisdair Stewart, mężczyzna, którego poślubiła korespondencyjnie na polecenie ojca. Kobieta jest niemową, a ze światem porozumiewa się dzięki pomocy córki. Jej jedynym prawdziwym łącznikiem ze światem staje się jednak fortepian. To dzięki temu niezwykłemu instrumentowi nawiązuje ona przedziwną, półhandlową relację z żyjącym na styku cywilizacji białych i Maorysów Bainesem.

Ich romans okazuje się wkrótce silniejszy niż przywiązanie do konwenansów wiktoriańskiego świata i tradycyjnie rozumianej moralności. Przepiękna dzika wyspa jest odtąd tłem dramatycznych wydarzeń, które stanowią przełom w życiu Ady.

Jane Campion o swoim filmie: To sprawa absolutnie zasadnicza - zrozumieć problemy dnia dzisiejszego, ważne dla nas obecnie; próbować odkryć nowe perspektywy dla człowieka współczesnego przez pokazanie mu ludzi żyjących 150 lat temu - mówiła reżyserka. Fascynowało mnie od początku, jak zachowują się ludzie nie mający żadnej wiedzy o naturze miłości. Co jest istotą wzajemnego przyciągania? Jak ono rośnie, rozwija się? Jak nabiera erotyzmu? Jak staje się seksualne? Jak nas przerasta i zyskuje charakter duchowy?


GADJO DILO | GADJO DILO
reż. Tony Gatlif, Francja 1998, 100’

Gadjo Dilo, reż. T. Gatlif

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 10 sierpnia, godz. 15.00
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 17.15
środa, 15 sierpnia, godz. 22.00


Wczesny film Tony'ego Gatlifa, autora Exils, Vengo, Transylwanii przenosi widza w świat cygańskiej kultury, egzotycznych muzycznych rytmów i rumuńskich krajobrazów...

Młody paryżanin (Romain Duris) przyjeżdża do Rumunii w poszukiwaniu tajemniczej cygańskiej pieśniarki, której głos umilał ostatnie chwile jego zmarłemu ojcu. Trop prowadzi do ubogiej osady w okolicach Bukaresztu. Jej mieszkańcy początkowo witają przybysza podejrzliwie, ale zdecydowana postawa ich nieformalnego przywódcy, traktującego Francuzika jak własnego syna (Izidor Serban) - wymusza niechętną akceptację. Poszukiwania mitycznej śpiewaczki wciąż napotykają na trudności, ale proces stopniowego zżywania się kulturalnego paryżanina z miejscową społecznością postępuje. I ulega gwałtownemu przyśpieszeniu z chwilą rozpoczęcia romansu z piękną Cyganką (Rona Hartner)...

Gadjo Dilo (w języku Romów "zwariowany odmieniec" lub "dziwny przybysz") jest ostatnią częścią cygańskiej trylogii francuskiego reżysera (pół Algierczyka, pół Cygana) opisującego świat swoich pobratymców. 


IDOL | VELVET GOLDMINE
reż. Todd Haynes, Wielka Brytania/USA 1998, 123’

Idol, reż. T. Haynes

TERMINY POKAZÓW:
sobota, 11 sierpnia, godz. 17.05
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 15.00
wtorek, 14 sierpnia, godz. 21.00

Opowieść o upadku i wzlocie glam rocka na początku lat 70., nostalgiczne wspomnienie niezwykłego czasu w pop-kulturze, kiedy zacieranie granic pomiędzy kobiecością i męskością było nie tylko możliwe, ale wręcz pożądane.

Mityczny bóg rocka Brian Slade będąc u szczytu swojej sławy nagle znika. Film opowiedziany jest z punktu widzenia dziennikarza, który po latach próbuje odkryć, co tak naprawdę stało się z Brianem Slade.

Film przede wszystkim sławi prowokującą energię glamrocka, a także ukazuje manipulację przemysłu muzycznego. Historia fikcyjnych, androgynicznych gwiazd glamu wzorowana jest bezpośrednio na losach gwiazd prawdziwych - Davida Bowie, Iggy’ego Popa, Marca Bolana i innych.

Najważniejsza jednak w filmie jest muzyka. Piosenki w wykonaniu Placebo, Venus in Furs, Pulp czy Lou Reeda są znakomitym komentarzem do opowieści o kulturze glam rocka - kulturze, która zniknęła niemal równie szybko, jak się pojawiła.

W filmie wystąpiła plejada znakomitych aktorów: Christian Bale, Ewan McGregor, Jonathan Rhys-Meyers i Toni Collette, a reżyserii podjął się twórca późniejszego Daleko od nieba, Todd Haynes.


JAK W NIEBIE | SA SOM I HIMMELEN
reż. Kay Pollak, Szwecja 2004, 132’

Jak w niebie, reż. Kay Pollak

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 10 sierpnia, godz. 17.00
niedziela, 12 sierpnia, godz. 22.00
czwartek, 16 sierpnia, godz. 14.45

Oscary 2005
nominacja - najlepszy film nieanglojęzyczny

Jeden z najbardziej kasowych filmów w historii szwedzkiej kinematografii. Obraz zebrał entuzjastyczne recenzje zarówno w kraju, jak i za granicą. Był porównywany do Włoskiego dla początkujących i Czekolady.

Daniel Daréus, kompozytor znudzony światowym życiem, wraca po latach do rodzinnego miasteczka. Nikt jednak nie rozpoznaje w nim małego chłopca, który niegdyś wyjechał w daleki świat. Nierozpoznany przez nikogo zaczyna prowadzić próby miejscowego chóru. Tajemniczy przybysz najpierw budzi ciekawość mieszkańców potem burzy małomiasteczkowy spokój, nikogo nie pozostawiajac obojętnym. Jednych fascynuje i pozwala odkryć radość życia, drugich bulwersuje powszechnym uznaniem, którym zaczął cieszyć się w całym miasteczku. Z pewnością Dareus pozwoli członkom społeczności dowiedzieć się więcej o nich samych i o tym, co dla każdego z nich najważniejsze.

Z kolei dla charyzmatycznego kompozytora szczególnym odkryciem będzie młoda i wrażliwa Lena, która pomoże mu zachwycić się pięknem życia i miłością, na którą czekał całe życie.


JESTEM PRZY TOBIE | MAIN HOON NA
reż. Farah Khan, Indie 2004, 179’

Jestem przy tobie, reż. F. Khan

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 21.00
wtorek, 14 sierpnia, godz. 14.00
środa, 15 sierpnia, godz. 21.00

Jeden z największych sukcesów kina bollywoodzkiego ostatnich lat.

Ram (Shah Rukh Khan) jest najprzystojniejszym i najlepiej wyszkolonym oficerem armii indyjskiej. W trakcie brawurowej akcji ginie jego ojciec, postrzelony przez bezwzględnego terrorystę Raghavana (Sunil Shetty). Umierając, ojciec prosi, by Ram odszukał brata, o którego istnieniu dotąd nie wiedział i sprowadził go do rodzinnego domu. Jednocześnie Ram otrzymuje tajną misję, by udać się do górzystego Darjelingu i w przebraniu ucznia ochraniać przed atakiem terrorystów córkę generała (Amrita Rao). Już na miejscu Ram zakochuje się w oszałamiająco pięknej pani od chemii (miss świata Sushmita Sen). Jakby tego było mało, musi jednocześnie odpierać kolejne ataki terrorystyczne, odnaleźć brata, pomścić śmierć ojca i... zadbać o pokój miedzy Indiami a Pakistanem.

Wyprodukowany przez Shah Rukh Khana debiut reżyserski wybitnej choreografki Farhy Khan (Monsuowe wesele, Czasem słońce, czasem deszcz) to jedyna w swoim rodzaju beztroska i radosna zabawa filmowa, łącząca elementy komedii, kina akcji, melodramatu i musicalu. Jestem przy tobie stał się sensacją i największym przebojem Bollywoodu w 2004 roku.

To, co wyróżnia Jestem przy tobie spośród innych filmów bollywoodzkich ostatnich lat to przede wszystkim świeże i bardzo współczesne wykorzystanie starej bollywoodzkiej formuły "masala movie"; żywe tempo, które sprawia, że w czasie ponad trzygodzinnego seansu nie sposób się nudzić oraz sprawne operowanie przez reżyserkę nieustannie zmieniającymi się konwencjami filmowymi. Jestem przy tobie zawiera też w sobie bardzo widowiskowe, a jednocześnie zabawne sceny akcji.

Kolejną rzeczą wyróżniającą Jestem przy tobie jest także osoba reżyserki. Niewiele jest w Bollywood kobiet reżyserów, a żadna z tych, które realizują w Indiach swoje obrazy nie specjalizuje się w wielkich filmach akcji. Farah Khan zadebiutowała gatunkiem szczególnie ryzykownym i - wydawałoby się - zarezerwowanym dla mężczyzn. Osiągnęła wielki sukces, Jestem przy tobie stał się jednym z największych przebojów kina indyjskiego.


VENGO | VENGO
reż. Tony Gatlif, Niemcy/Japonia/Hiszpania/Francja 2000, 90’

Vengo, reż. T. Gatlif

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 10 sierpnia, godz. 22.00
sobota, 11 sierpnia, godz. 14.00
niedziela, 12 sierpnia, godz. 17.15

Pełen muzyki film Tony'ego Gatlifa, twórcy Exils i Transylwanii.

Przejmująca opowieść o walce miłości, śmierci, przyjaźni, zemście i cygańskim honorze, rozgrywająca się w hiszpańskiej Andaluzji, wypełniona muzyką, śpiewem i tańcem flamenco.

Bohaterem Vengo  jest Caco (Antonio Canales). To dumny, przystojny mężczyzna, głowa rodziny. Zajmuje wysoką pozycję w lokalnej społeczności. Jednak śmierć ukochanej córki niszczy jego dotychczasowe życie. Caco bez przerwy odwiedza jej grób i płacze nad jej zdjęciem. Całą swą miłość i troskę przelewa na upośledzonego kuzyna bratanka Diego(Orestes Villasan Rodrigez).

Ojciec Diego (brat Caco)ukrywa się gdyż zabił członka rodziny Caravaca. Rodzina ta także zajmuje wysoką pozycję społeczną i w związku z zabójstwem szuka sprawiedliwości u Caco. Kiedy jednak ten nie chce zdradzić miejsca pobytu brata rodzina Caravaca zaczyna tracić cierpliwość i grozić, że zabiją Diego. Pomimo swej dumy Caco zdaje sobie szybko sprawę, że trzeba przerwać ten krąg śmierci. Jak jednak osiągnąć to i jednocześnie ochronić wszystkich, których kocha?

Moi bohaterowie pozostają sobą do końca. Są wierni Andaluzji i flamenco. Zwyczajni bohaterowie prawdziwego południa Europy. Tony Gatlif


WIECZNA MIŁOŚĆ | IMMORTAL BELOVED
reż. Bernard Rose, USA/Wielka Brytania 1994,121’

Wieczna miłość, reż. B. Rose

TERMINY POKAZÓW:
niedziela, 12 sierpnia, godz. 15.00
wtorek, 14 sierpnia, godz. 22.00
czwartek, 16 sierpnia, godz. 17.00

Wieczna miłość to piękny portret wybitnego kompozytora, a równocześnie efektowna filmowa love story.

Po śmierci wielkiego kompozytora - Ludwiga van Beethovena - rodzina odczytuje testament muzyka. Zgodnie z jego ostatnią wolą całe swoje dziedzictwo przeznacza tajemniczej kobiecie, swojej "wiecznej miłości". Jego przyjaciel udaje się więc na poszukiwanie tajemniczej spadkobierczyni. A podczas podróży spotyka trzy kobiet, z którymi wielki muzyk był związany...

W rolę wielkiego kompozytora wcielił się Gary Oldman, przekonująco oddając całą złożoność jego zmiennej natury, która raz kazała mu być uosobieniem miłości, kiedy indziej zaś - drapieżną bestią. U boku Garego Oldmana możemy podziwiać jak zawsze piękną Isabellę Rosselini.


ŻYCIE JEST MUZYKĄ | CROSSING THE BRIDGE: THE SOUND OF ISTANBUL
reż. Fatih Akin, Niemcy/Turcja 2005, 90’

Życie jest muzyką, reż. F. Akin

TERMINY POKAZÓW:
niedziela, 12 sierpnia, godz. 14.00
środa, 15 sierpnia, godz. 17.15
czwartek, 16 sierpnia, godz. 22.00

Życie jest muzyką, najnowszy film Fatiha Akina, reżysera filmu Głową w mur, to wciągający portret współczesnego Stambułu - miasta tętniącego życiem i muzyką. To efekt niezwykłej wyprawy Europejczyka, który przemierzył ulice miasta w rytm wszechobecnej i porywającej muzyki.

W Stambule muzyki nie trzeba szukać. Jest wszędzie - w barach, na podwórkach, ulicach. Punkrock, pop, jazz, rap i folklor - dźwięki obce i znane. Nieznany koloryt, odurzająca egzotyka wibrują na każdym kroku i przyprawiają o zawrót głowy.
Rozkoszna mieszanka kultury Azji, Europy, Wschodu i Zachodu.

Podróż do Stambułu to podróż do innego świata. Miasto kipi najróżniejszymi muzycznymi odcieniami, dźwiękami - za każdym rogiem można usłyszeć coś innego i spotkać ludzi, dla których muzyka jest sensem i treścią życia.

W taką podróż wybrał się Alexander Hacke, członek niemieckiego zespołu awangardowego Einsturzende Neubauten. Uwielbiający eksperymenty, koneser wyrafinowanych stylów muzycznych, zauroczony Stambułem postanowił sportretować jak najszersze spektrum lokalnej sceny muzycznej - od współczesnej elektroniki, rocka i hip hopu po klasyczną "arabeskową" muzykę. Wespół z towarzyszącym mu z kamerą Fatihem Akinem, reżyserem Głową w mur, wyruszyli "w miasto", by zapisać muzyczną różnorodność Stambułu. W efekcie powstała sugestywna opowieść o muzyce, historii, egzotycznych korzeniach Stambułu.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share