kpb

Letnie Tanie Kinobranie: Kim Ki-duk i inne filmy z tajemnicą

WAKACYJNY PRZEGLĄD FILMOWY: LETNIE TANIE KINOBRANIE
KIM KI-DUK I INNE FILMY Z TAJMENICĄ


BEZSENNOŚĆ | INSOMNIA
reż. Christopher Nolan, USA 2002, 118’

Bezsenność, reż. Christopher Nolan

TERMINY POKAZÓW:
niedziela, 5 sierpnia, godz. 19.05
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 15.00
wtorek, 7 sierpnia, godz. 21.15
czwartek, 9 sierpnia, godz. 17.15

Błyskotliwy thriller Christophera Nolana (Memento, Prestiż).

Mroczna historia kryminalna rozgrywająca się w scenerii Alaski ze znakomitymi kreacjami Ala Pacino i Robina Williamsa.

Will Dormer (Al Pacino) jest doświadczonym policjantem z wydziału zabójstw. Wraz ze swym o wiele młodszym partnerem, Hapem (Martin Donovan) wyjeżdża na Alaskę, gdzie zaczyna prowadzić śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa siedemnastoletniej dziewczyny. Próba wywarcia presji na głównego podejrzanego, pisarza Fincha (Robin Williams) kończy się strzelaniną we mgle. Z broni Dormera ginie Hap. Podejrzany podejmuje grę z próbującym go osaczyć policjantem. Ma bowiem podstawy przypuszczać, że śmierć Hapa nie była wypadkiem...

Jednocześnie Will nie może przystosować się do nowych warunków. To czas tak zwanego lata polarnego na podbiegunowej Alasce, kiedy przez kilka miesięcy słońce nie zachodzi nawet na chwilę. Will od przyjazdu nie może zmrużyć oka. Wytrawny policjant coraz bardziej traci poczucie rzeczywistości. Kontakt z Walterem Finchem stopniowo osłabia jego dawną zdolność oceny sytuacji i psychiczną równowagę...

W głównych rolach występują Al Pacino, Robin Williams i Hilary Swank.


GERRY | GERRY
reż. Gus Van Sant, USA 2002, 103’

Gerry, reż. Gus van Sant

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 3 sierpnia, godz. 16.00
sobota, 4 sierpnia, godz. 15.05
wtorek, 7 sierpnia, godz. 18.05
czwartek, 9 sierpnia, godz. 18.00

Gerry to błyskotliwy filmowy eksperyment wytyczający nowe horyzonty w światowym kinie. Równocześnie to pierwsza odsłona nieformalnej trylogii Gusa van Santa, na którą składają się także filmy: Słoń oraz Last Days.

Film twórców nagrodzonego Oscarem Buntownika z wyboru: Gusa Van Santa, Matta Damona i Casey’a Afflecka - to jeden z najciekawszych amerykańskich filmów niezależnych ostatnich lat. Van

Gerry jest hołdem dla mistrzów kina: Antonioniego, Kiarostamiego i Beli Tarra.

Jest to opowieść o dwójce przyjaciół, którzy w trakcie podróży przez bezkresną pustynię zeszli ze szlaku i zagubili się. Wraz z upływem czasu ich siły i szanse na przeżycie maleją, a przyjaźń zostaje wystawiona na ostateczną próbę. 

Z portretu dwóch przyjaciół na bezludnej amerykańskiej pustyni twórcy wywodzą refleksję nad ludzką potrzebą poszukiwania nieznanego i przekraczania własnych możliwości. Gerry to eksperyment, fascynująca opowieść otwierająca się na to, co w kinie niespodziewane, niemożliwe i zaskakujące. To film o inicjacji. Wyczerpująca wędrówka, w trakcie której bohaterowie mierzą się z brutalną siłą natury i samymi sobą, staje się w filmie Van Santa metaforą ludzkiego losu.


ILUZJONISTA | THE ILLUSIONIST
reż. Neil Burger, USA 2006, 109’

Iluzjonista, reż. Neil Burger

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 21.15
wtorek, 7 sierpnia, godz. 15.05
środa, 8 sierpnia, godz. 19.15
czwartek, 9 sierpnia, godz. 15.05

Srebrna Żaba na festiwalu Camerimage 2006 za dokonania operatorskie

Nominacja do Oscara 2007 w kategorii:
Najlepsze zdjęcia


Niezwykły film skąpany w magicznej atmosferze Wiednia przełomu XIX i XX wieku.

Mieszanka magii, tajemnicy, władzy i namiętności stawia pytanie o granice rzeczywistości i siłę uczuć.

Człowiek znikąd - Eisenheim, iluzjonista, wzbudza sensację swoimi spektaklami, które wydają się świadczyć o jego nadprzyrodzonych zdolnościach. Wkrótce zaczyna się nim interesować jeden z najbardziej wpływowych ludzi Europy, pretendent do tronu - Książę Leopold. Pewien, że iluzjonista jest jedynie sprawnym kuglarzem, książę zjawia się na jednym z przedstawień Eisenheima, by zdemaskować go w trakcie występu. Na scenę, do asystowania iluzjoniście, wysyła swą piękną narzeczoną, Sophie... od tego momentu nic już nie jest tym, czym się wydaje...

W świecie, gdzie nic nie jest takim, jakim się wydaje, naprzeciw siebie staje świadomość i magia. Cel ich walki, to wykrycie granic, między rzeczywistością a nierzeczywistością. Ale po drodze zatrą się granice między korupcją a władzą, oddaniem a miłością, obłędem a prawem, i w końcu - między życiem a śmiercią.

Iluzjonista to film oparty na powieści Stevena Millhausera, laureata nagrody Pulitzera. Zwracają uwagę niezapomniane zdjęcia mistrza kamery Dicka Pope’a (Vera Drake, Sekrety i kłamstwa), laureata Złotej Żaby za całokształt twórczości i nastrojowa kompozycja Philipa Glassa (Godziny). 

W filmie występuje parada znakomitych aktorów. W rolach głównych Edward Norton (Podziemny krąg), Paul Giamatti (Bezdroża) i Jessica Biel (Elizabethtown).


JAPÓN | JAPÓN
reż. Carlos Reygadas, Meksyk/Hiszpania 2002, 122’

Japón, reż. C. Reygadas

TERMINY POKAZÓW:
sobota, 4 sierpnia, godz. 14.45
niedziela, 5 sierpnia, godz. 15.45
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 17.00
środa, 8 sierpnia, godz. 15.00
czwartek, 9 sierpnia, godz. 15.00

MFF w Cannes 2002
Złota Kamera

Debiut kontrowersyjnego meksykańskiego reżysera Carlosa Reygadasa, autora Bitwy w niebie i Cichego światła

Medytacyjny obraz opowiada historię podróży egzystencjalnej.

Mężczyzna wyjeżdża z Mexico City na zapadłą prowincję, by przygotować się na śmierć. Znajduje mieszkanie u starej indiańskiej wdowy, której dom stoi nad kanionem. W obliczu pięknej, dzikiej i nieokiełznanej przyrody dostrzega głęboko ludzki charakter starej kobiety. Mężczyzna odkrywa w sobie pokłady okrucieństwa i czułości, budzą się jego uśpione zmysły, pragnienie życia i spełnienia seksualnego.


JASMINUM | JASMINUM
reż. Jan Jakub Kolski, Polska 2006, 103’

Jasminum, reż. Jan Jakub Kolski

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 3 sierpnia, godz. 15.00
sobota, 4 sierpnia, godz. 17.00
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 16.00
czwartek, 9 sierpnia, godz. 21.15

Znakomicie przyjęty przez widzów film Jana Jakuba Kolskiego opowiada historię tajemniczą i magiczną, pełną zmysłowych zapachów.

Klasztor, w którym toczy się akcja filmu, nie różniłby się od innych, gdyby nie fakt, że trzech mieszkających tam zakonników posiada pewną niezwykłą cechę. Każdy z nich pachnie innym, owocowym zapachem: jeden czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą, a zapachy te mają szczególne właściwości...

Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa, która otrzymuje zlecenie odnowienia tamtejszych obrazów. Natasza pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką Gienią. Urok i dociekliwość dziewczynki wprowadzają wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów …

W tej historii i ludzie, i budynki, i zapachy mają swoje tajemnice.

Jan Jakub Kolski o swoim filmie: Krzysztof Kieślowski przysłał mi kiedyś kilka serdecznych zdań, pośród nich takie: "Cenię pana za powagę i poczucie humoru". Jako pierwszy zauważył tę podwójność, w której nie ma sprzeczności. Poczucie humoru i uważność. Kombinacja tych dwóch żywiołów może dać film niezwykły. Taką miałem rachubę pisząc Jasminum. No i oczywiście jeszcze jedną, tę najważniejszą: nacieszyć się uśmiechem widza wychodzącego z kina.


KONTROLERZY | KONTROLL
reż. Nimród Antal, Węgry 2003, 105’

Kontrolerzy, reż. N. Antal

TERMINY POKAZÓW:
sobota, 4 sierpnia, godz. 18.00
niedziela, 5 sierpnia, godz. 15.00
wtorek, 7 sierpnia, godz. 19.15
środa, 8 sierpnia, godz. 17.15

20. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
nagroda publiczności 

40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago 
Złoty Hugo - główna nagroda

MFF w Cannes 2004
Prix de la Jeunesse

Kto z nas nie chciał choć raz w życiu wyrwać się ze swojego środowiska, zniknąć z powierzchni ziemi? Dla dwudziestolatka Bulcsú taka chwila właśnie nadeszła. Przed wyścigiem szczurów, w którym dotychczas uczestniczył, postanowił skryć się w podziemiach metra jako kontroler...

Film Kontrolerzy to niezwykła, po części baśniowa opowieść, której akcja toczy się głęboko pod ziemią. To historia dziwnego młodzieńca, Bulcsú i jego towarzyszy: pracowników metra, rywalizujących ze sobą kontrolerów, Roadrunnera, Shadowa oraz szefów podziemnego przedsiębiorstwa.

Pełen energii i niezwykle dowcipny debiut reżyserski, który wyróżnia się przede wszystkim swoim onirycznym klimatem.


K-PAX
| K-PAX
reż. Iain Softley, USA 2001, 120’

K-Pax, reż. I. Softley

TERMINY POKAZÓW: 
piątek, 3 sierpnia, godz. 17.00
niedziela, 5 sierpnia, godz. 18.00
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 19.15
środa, 8 sierpnia, godz. 16.00

Prot, tajemniczy pacjent szpitala psychiatrycznego w Nowym Jorku, uważa, iż pochodzi z odległej planety K-Pax. Potrafi opisać nie tylko panującą tam strukturę społeczną, ale także rozwiązuje skomplikowane zadania, nad którymi głowią się najwięksi ziemscy astronomowie. Jego przypadkiem zajmuje się dr Mark Powell. Lekarz próbuje dojść prawdy. W pewnym momencie zaczyna wierzyć, iż Prot wcale nie zwariował. 

Pełna ciepła i humoru opowieść inteligentnie łączy konwencję filmu science-fiction z kameralnym dramatem.

W filmie spotkały się dwie wielkie gwiazd fabryki snów - zdobywca dwóch Oscarów Kevina Spacey (Podejrzani, American Beauty) i czterokrotnie nominowanego do nagrody Akademii Jeffa Bridges (The Contender, Fisher King). Znakomicie dopełniający się aktorski duet jest niewątpliwie jedną z największych zalet filmu.


MILLION DOLLAR HOTEL | THE MILLION DOLLAR HOTEL
reż. Wim Wenders, USA/Wielka Brytania/Niemcy 2000, 122’

Million Dollar Hotel, reż. W. Wenders

TERMINY POKAZÓW: 
piątek, 3 sierpnia, godz. 19.05
niedziela, 5 sierpnia, godz. 17.00
wtorek, 7 sierpnia, godz. 16.00
środa, 8 sierpnia, godz. 21.15

MFF w Berlinie 2000
Srebrny Niedźwiedź - Nagroda Jury

Słynny film Wima Wendersa (Paris Texas, Niebo nad Berlinem) z niezwykłą ścieżką dźwiękową U2.

Grupa nietypowych wyrzutków społecznych oraz ludzi nieprzystosowanych do życia w realnym świecie mieszka w centrum Los Angeles, podłym miejscu zwanym Million Dollar Hotel. Ich historia widziana jest oczami Tom Toma (Jeremy Davis), młodego, nieco zdziecinniałego mężczyzny. Tom Tom zakochuje się w Eloise (Milla Jovovich), upadłym aniele ulicy. W miarę jak ich związek rozkwita, Million Dollar Hotel staje się sceną policyjnego dochodzenia.

Jeden z mieszkańców hotelu, sympatyczny narkoman Izzy, kończy swoje życie w dość przerażający sposób - spada z dachu ... a może zostaje z niego zepchnięty? Podczas prowadzonego śledztwa okazuje się, że był on synem potentata mediów i multimilionera. Wszyscy mieszkańcy M.D.H. stają się podejrzanymi. Dochodzenie prowadzone jest przez nieugiętego agenta FBI, detektywa Skinnera (Mel Gibson). W miarę postępowania śledztwa Skinnera, granice między samobójstwem a morderstwem, rozsądkiem a szaleństwem znacznie się zacierają.

Million Dollar Hotel umieszczony jest w poetyckiej rzeczywistości śródmieścia Los Angeles, gdzie zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją.


POWRÓT | WOZWRASZCZENIJE
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2003, 105’

Powrót, reż. A. Zwiagincew

TERMINY POKAZÓW:
sobota, 4 sierpnia, godz. 16.00
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 18.00
środa, 8 sierpnia, godz. 15.05
czwartek, 9 sierpnia, godz. 16.00

MFF w Wenecji 2003
Złoty Lew

Powrót to debiut 39-letniego Andrieja Zwiagincewa nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Alegorycznemu i niepoddającemu się jednoznacznej interpretacji filmowi udaje się dotrzeć do granic filmowej poezji. Powrót to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych filmów ostatnich lat.

Film opowiada historię dwóch nastoletnich chłopców, których ojciec niespodziewanie powraca do domu po 12 latach nieobecności. Już następnego dnia zabiera synów w daleką podróż na opuszczoną wyspę. Z każdym kolejnym dniem cel wspólnego wyjazdu wydaje się braciom coraz bardziej zagadkowy a czas spędzony z nagle odzyskanym ojcem staje się dla nich sprawdzianem dojrzałości i męskości. Będą się tu ścierać miłość i nienawiść, ambicje i charaktery, potrzeba autorytetu z potrzebą wolności.

Ta prosta historia została ubrana w formę, która zachwyciła krytyków i recenzentów. Pisano o magii i poetyckości tego filmu, hitchcockowskim suspensie i głębokiej religijnej symbolice. Liczne były porównania do twórczości innego rosyjskiego reżysera, Andrieja Tarkowskiego.


PUSTY DOM | BIN-JIP
reż. Kim Ki-duk, Korea Południowa/Japonia 2004, 88’

Pusty dom, reż. Kim Ki-duk

TERMINY POKAZÓW: 
piątek, 3 sierpnia, godz. 18.00
sobota, 4 sierpnia, godz. 19.05
niedziela, 5 sierpnia, godz. 15.05
środa, 8 sierpnia, godz. 16.00

MFF w Wenecji 2004
nagroda FIPRESCI
Mały Złoty Lew

Wszyscy jesteśmy pustymi domami, czekającymi z niepokojem na kogoś, kto otworzy zamki i nas uwolni. Kim Ki-duk

Tae-suk jest bezdomny. Żyje w domach obcych ludzi, do których włamuje się pod nieobecność właścicieli. Jednak nigdy nic nie kradnie. Jest raczej jak duch - śpi w obcych łóżkach, korzysta z zawartości lodówki - zostawiając jak najmniej śladów swojej obecności. W ramach podziękowania za gościnę chłopak robi pranie i porządki, dokonuje drobnych napraw. Pewnego dnia Tae-suk włamuje się do mieszkania, które nie jest puste. Jest w nim pewna kobieta... 
 
Błyskotliwy film Kim Ki-duka (Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna oraz Time) zbudowany jest na symbolach i niedopowiedzeniach. W filmie nie pada niemal ani jedno słowo, a mimo to trzyma on widza w napięciu od początku do końca. Czułą, medytacyjną, powolutku się rozwijającą "love story" można porównać do metafizycznego poematu.


WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA… I WIOSNA | SPRING, SUMMER, FALL, WINTER... AND SPRING
reż. Kim Ki-duk, Korea Południowa/Niemcy 2003, 103’

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna, reż. Kim Ki-duk

TERMINY POKAZÓW: 
piątek, 3 sierpnia, godz. 15.05
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 15.05
wtorek, 7 sierpnia, godz. 17.30
czwartek, 9 sierpnia, godz. 19.15

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna to piękna, filozoficzna, nasycona głębią uczuć opowieść o ludzkim życiu.

Głównymi bohaterami są dwaj buddyjscy mnisi, którzy wiodą ciche życie na odludziu w małej świątyni. Młody dopiero wchodzi w życie i stopniowo poznaje prawdy niesione przez wielowiekową kulturę. Stary - jest jego duchowym nauczycielem. Pełen młodzieńczych namiętności uczeń nie zawsze będzie zgadzał się z surowymi zasadami mistrza.

Film jest podzielony na pięć części - pór roku. Ich przemijanie symbolizuje życie człowieka w całej swej intensywności: od narodzin po śmierć, od miłości po cierpienie. Tłem całej opowieści jest przepięknie sfotografowana, uduchowiona przyroda.

Kim Ki-duk powiedział o swoim filmie: Zamierzałem przedstawić radość, złość, żal i przyjemność w naszym życiu na przestrzeni czterech pór roku. Bohaterami każdej części filmu są dwaj mnisi: Stary i Młody. W postać Młodego Mnicha kolejno wcielają się: małe dziecko, nastolatek, młodzieniec i dojrzały mężczyzna. Etapy jego życia podkreśla również sceneria zmieniających się pór roku.

Historia tego samego bohatera, ale w różnym wieku opowiada o emocjach, jakich przez całe życie doświadcza człowiek. Podkreśla znaczenie dojrzałości i budowanie systemu wartości. To również znak, że zawsze jesteśmy narażeni na porywy, obsesyjne pragnienia, tęsknotę za niewinnością i cierpienie będące wynikiem morderczych intencji.

Film nakręcony przez koreańskiego mistrza, Kim Ki-duka.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share