kpb

Król Edyp

tytuł oryginalny: Edipo Re

reżyseria: Pier Paolo Pasolini
aktorzy: Franco Citti, Silvana Mangano, Alida Valli

czas trwania: 102 min.
produkcja: Włochy 1967

Film oparty na antycznej tragedii Sofoklesa i wyreżyserowany przez jednego z najsłynniejszych włoskich reżyserów - Piera Paolo Pasoliniego.

Artysta sięgając po mity greckie - Edypa i Medei - odwoływał się do zupełnie fundamentalnych toposów cywilizacji, w której kręgu rozwinął się i pozostawał, jakby odbywał wędrówkę do źródeł śródziemnomorskiej kultury.

W tragedii Sofoklesa Pasolini dostrzegł mit ogólnoludzki, który wyraża wieczną, zawsze aktualną prawdę o człowieku.

Pasolini odwoływał się w swojej twórczości do marksizmu i psychoanalizy i ślady tych inspiracji można dostrzec także w Królu Edypie. Jak wiadomo, 'kompleks Edypa' jest jednym z kluczowych pojęć psychoanalizy i do niego również odwołuje się reżyser.

Film składa się z trzech części: prologu - rozgrywającego się w latach 20. naszego wieku, dramatu właściwego - toczącego się w starożytności i finału - rozegranego w scenerii współczesnych ulic Bolonii i Mediolanu.

W głównej roli wystąpił naturszczyk Franco Citti. O jego wyborze reżyser powiedział: Jest to historia człowieka, którego przeznaczeniem jest czyn, działanie. Wybrałem, więc niewinnego prostaczka, aby poznanie prawdy stało się dla niego dramatem.

W jego otoczeniu znalazły się wybitne aktorki - Silvana Mangano (Jokasta), późniejsza markiza Brumonti w Portrecie rodzinnym we wnętrzu oraz Alida Valli (Merope), znana jako Livia ze Zmysłów Viscontiego.

Edyp Pasoliniego jest uniwersalną wizją tragizmu ludzkiego losu. Jak pisał Jerzy Kossak to dramat sprzeczności między wiedzą a działaniem, między prawdą o nieskuteczności działania i możliwością czynu.

Film prezentowany w ramach odbywających się w Krakowie Dni Pasoliniego.

Bookmark and Share