kpb

Baraka

tytuł oryginalny: Baraka

reżyseria: Ron Fricke

czas trwania: 96 min.
produkcja: USA 1992
premiera: 2005-06-10

Baraka to starodawne słowo Sufich - mistyków muzułmańskich. Oznacza błogosławieństwo, oddech, esencję życia, od której rozpoczyna się ewolucja. Film Baraka od razu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności. Film zdobył liczne nagrody na festiwalach i nagrody publiczności, między innymi nagrodę FIPRESCI (międzynarodowej krytyki filmowej) dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.

Z jednej strony jest to 96-minutowy dziennik z podróży, z innej - medytacja nad naszą planetą. Reżyser Ron Fricke jeździł z 70 mm kamerą po całym świecie, by uwieczniać obrazy ludzi i natury. Niektóre z nich są zwyczajne, jak ruch uliczny na Manhattanie, inne - niezwykłe, jak zaćmienie słońca, jeszcze inne - pełne rozpaczy - jak widok śmieciarzy pełzających niczym kraby po wysypisku śmieci w Kalkucie

Baraka to rodzaj niewerbalnej filmowej refleksji, próba pokazania naszej planety odkrywająca naturalne piękno różnych miejsc świata, ukazująca stan ludzkiej duchowości. Baraka pokazuje cud narodzin, życia i śmierci, a także skłonnośċ ludzi do samodestrukcji. Reżyser filmu Ron Fricke mówi, że Baraka to podróż prowadząca przez ponowne odkrywanie Ziemi, przez zanurzenie się w naturze, w historii, ludzkim umyśle, aż po dążenie do sfery nieskończoności.

Produkcja Baraki trwała trzy lata, sama, niezwykle intensywna, realizacja zdjęć w 152 miejscach 24 krajów na Ziemi zajęła 14 miesięcy.

Muzykę Baraki skomponował związany z grupą Dead Can Dance Michael Stearns. 

Film prezentowany podczas Magicznych Wieczorów Filmowych.

(także: cykl Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 8: Między naturą a kulturą - 2011)


ZWIASTUN: 

Bookmark and Share