kpb

Między morzem a oceanem

tytuł oryginalny: Entre dos aguas

reżyseria: Isaki Lacuesta
aktorzy: Israel Gómez Romero, Francisco José Gómez Romero

czas trwania: 136 min.
produkcja: Hiszpania, Szwajcaria, Rumunia 2018
premiera: 2019-09-06
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles

Goya 2019: Najlepszy film, najlepszy reżyser - nominacje
MFF w San Sebastian 2018: Zota Muszla - Najlepszy film - wygrana, Nagroda specjalna - wygrana
 

 

Zwycięzca MFF San Sebastian, Między morzem a oceanem to przepiękny i niezwykle czuły hiszpański dramat, który opowiada historię dwóch braci, którzy poszli bardzo różnymi ścieżkami w życiu i po latach spotykają się na wyspie San Fernando.


Israel, młodszy z rodzeństwa, właśnie wychodzi z więzienia. Chce zacząć wszystko od nowa, ale w nękanej bezrobociem Andaluzji trudno o pracę. Żyje w poczuciu, że oprócz prochów, odsiadki i śmierci rodzinne miasto nic mu nie oferuje. Od zejścia na przestępczą ścieżkę próbuje chłopaka odwieść starszy brat Cheíto, marynarz, którego życie też nie jest beztroskie.


Film Lacuesty jest intymny, skupiony na postaciach, ich gestach i ciałach, a jednocześnie żywiołowy jak flamenco i epicki w ukazaniu kilkunastu lat z życia rodzeństwa. Kreśląc pejzaż społeczny biednego Południa, reżyser unika protekcjonalnego tonu, ujmuje zaś czułością i szacunkiem, z jakimi podchodzi do bohaterów. Z niepozornych momentów udaje się Lacueście nakreślić melancholijny portret trudnej braterskiej miłości, który staje się także obrazem męskości w kryzysie nienadążającej za współczesnością.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share