kpb

Conrad Festival 2010

CONRAD FESTIVAL 2010
LITERATURA I FILM
2-5 listopada 2010

(click HERE for English version!)

W dniach 2 - 5 listopada Kino Pod Baranami zaprasza na nocne pokazy filmów w ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, która wyrasta z przekonania o niewyczerpanym bogactwie innych niż nasze języków i światów. Joseph Conrad był jednym z najpilniejszych eksploratorów inności w nowoczesnej kulturze Zachodu.

W tym roku, organizatorzy Festiwalu wybijając dewizę inności na plan pierwszy, chcą jeszcze mocniej zwrócić uwagę na wielogłosowy charakter naszej kultury i na wpisaną w nią ideę odmienności. Bogaty program, w którym Wschód dyskutuje z Zachodem, literatura wysoka z niską, filozofia z kulturą popularną, pokazuje dobitnie, że poróżnienie nie jest klęską, lecz warunkiem wstępnym wszelkiej prawdziwej rozmowy.

Filmy jakie z okazji Festiwalu będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami również cechuje heterogeniczność - zarówno na poziomie tematycznym, jak i formalnym - w programie pojawiły się bowiem produkcje należące do różnych gatunków filmowych - od animacji, poprzez fabułę po film dokumentalny.


PROGRAM
:

wtorek, 2 listopada, godz. 22.00
PERSEPOLIS
| PERSEPOLIS
reż. Vincent Paronnaud i Marjane Satrapi, Francja/USA 2007, 95’

Wprowadzenie: Marjane Satrapi
Czarno-biała, dwuwymiarowa animacja powstała na podstawie komiksu Marjane Satrapi pod tym samym tytułem. Persepolis to gorzka, ale zarazem wzruszająca opowieść o dorastaniu w Teheranie w czasach rewolucji islamskiej. Główna bohaterka - Marjane - z zapałem rozczytuje się w pismach Marksa i marzy o zostaniu prorokinią. Poznajemy ją, gdy fundamentaliści przejmują władzę, zmuszając kobiety do noszenia chust, a mężczyzn do zapuszczania brody. Jej oczami obserwujemy Iran. Dorastająca dziewczynka prowadzi inteligentną grę ze „stróżami moralności”, odkrywa zakazany punk, słucha Abby i Iron Maiden. Kiedy nasilają się prześladowania i wojna Iran-Irak nabiera gwałtowności, Marjane zostaje wysłana przez troskliwych rodziców, do szkoły w Austrii. Film ten to rysunkowa, kameralna historia o dojrzewaniu w cieniu religijnego fanatyzmu - dla miłośników komiksu, animacji i dobrego kina.


środa, 3 listopada, godz. 22.00
RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE
| RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE
reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1964, 178’

Wprowadzenie: Rabih Alameddine
Ekranizacja powieści Jana Potockiego to arcydzieło polskiej kinematografii. Film opowiada o podróży młodego kapitana gwardii króla Hiszpanii, Alfonsa van Wordena, przez cieszące się złą sławą góry Sierra Morena do Madrytu. Bohater spotyka po drodze różnych ludzi, którym opowiada swoją historię, oni zaś odpłacają mu tym samym. Alfons staje się uczestnikiem niesamowitych wydarzeń, dręczą go opętani, wisielcy, prześladuje inkwizycja. W końcu trafia na zamek tajemniczego kabalisty i przez wiele dni wysłuchuje jego dziwnych, wieloznacznych opowieści... Niesamowite przygody bohatera okazują się w końcu wielką mistyfikacją, która miała sprawdzić jego honor i odwagę. Ekranizacja Hasa to fantastyczna i wciągająca baśń przypominającą „Księgę tysiąca i jednej nocy”, to po mistrzowsku zbudowana filmowa szkatułkowa opowieść. Wersja z 1964 roku została odnowiona cyfrowo w ramach projektu „Kino RP”.


czwartek, 4 listopada, godz. 22.00
SOBIBÓR
| SOBIBOR, 14 OCTOBRE 1943, 16 HEURES
reż. Claude Lanzmann, Francja 2001, 95’

Dokument Lanzmanna zawiera wstrząsający obraz obozowej rzeczywistości roku 1943. To filmowo opowiedziana - w sposób charakterystyczny tylko dla autora głośnego Shoah - bezprecedensowa historia buntu i masowej ucieczki więźniów sobiborskiego obozu zagłady. Zasadniczą część filmu stanowi wywiad z jednym z niewielu żyjących współorganizatorów powstania w Sobiborze. Impuls do nakręcenia dokumentu zrodził się już przy pracy nad Shoah, wtedy jednak temat ten - jak podkreśla reżyser - nie pasował do architektury powstającego obrazu. Po latach wraca do pozostawionego wątku, by kontynuować swoją wieloletnią, niepokojącą opowieść na temat doświadczenia Holokaustu.


piątek, 5 listopada, godz. 22.00
HARMONIE WERCKMEISTERA
| WERCKMEISTER HARMÓNIÁK
reż. Béla Tarr, Węgry/Francja/Niemcy/Włochy 2000, 145’

Wprowadzenie: László Krasznahorkai
Harmonie Werckmeistera - to poetycka historia małego miasteczka położonego na Nizinie Węgierskiej, podczas bezśnieżnej zimy i siarczystych mrozów. Do tego spustoszonego miejsca przyjeżdża z zewnątrz ktoś, kto dotyka z niesłychanym wyczuciem frustracji tutejszych ludzi, burzy harmonię i tak niespokojnego na co dzień miejsca. Kino Béli Tarra jest mistyczne, alegoryczne, metaforyczne. Charakteryzuje go specyficzny rytm opowieści, długie ujęcia kamery. Obraz dopełnia niezwykła muzyka wtapiająca się w tajemniczy obraz przypominający momentami klimat filmów Tarkowskiego.


BILETY:
12 zł
(normalny)
10 zł (ulgowy)

KARNET (4 filmy):
40 zł
(normalny)
34 zł (ulgowy)

Oficjalna strona festiwalu: www.conradfestival.pl


SPOT:

Bookmark and Share

archiwum