kpb

50. Krakowski Festiwal Filmowy

50. Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczęty!
Jubileuszowa edycja KFF odbywa się w dniach 31 maja - 6 czerwca.

Tegoroczny Festiwal będzie obfitował w liczne atrakcje!

Duszą każdej edycji Festiwalu są sekcje konkursowe, których laureaci otrzymują statuetki - Złote Rogi, Smoki oraz Lajkoniki oraz nagrody pieniężne. Ich pula wyniesie tym roku 250 000 zł.

Trzy konkursy - międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych, miedzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych i konkurs polski - są oceniane są przez trzy gremia jurorskie. Swój udział w jury potwierdzili: Marian Marzyński, podwójny zwycięzca pierwszej międzynarodowej edycji Festiwalu (1964 r.) za Powrót statku; Grażyna Torbicka, dziennikarka, filmoznawca i autorka programu „Kocham Kino”; Barbara Hollender, dziennikarka, krytyk filmowy, publicystka dziennika „Rzeczpospolita”; Krystian Lupa, reżyser teatralny; Bartek Konopka, reżyser, ubiegłoroczny laureat Złotego Lajkonika, autor nominowanego do Oscara Królika po berlińsku; Andrzej Pągowski, artysta grafik, plakacista; Krzysztof Zanussi, reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz Borys Lankosz, reżyser, autor wielokrotnie nagradzanego Rewersu.

W trzech konkursach wystartuje 89 filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych.

Od 12 lat na Krakowskim Festiwalu Filmowym przyznawana jest nagroda za całokształt twórczości. Z okazji jubileuszu polscy laureaci Smoka Smoków - Kazimierz Karabasz i Jerzy Kucia - podejmą zagranicznych twórców wyróżnionych tą nagrodą. Do Jonasa Mekasa, tegorocznego laureata Nagrody Smok Smoków, prekursora amerykańskiej awangardy, dołączą laureaci z lat ubiegłych - nagrodzony na 44. KFF Albert Maysles - wybitny amerykański dokumentalista oraz nagrodzony w 2007 roku Raoul Servais - uznany belgijski twórca filmów animowanych.

Specjalnym gościem jubileuszowej edycji będzie kinematografia izraelska - zainspirowani ubiegłorocznym nokautem (izraelskie filmy Wybraniec oraz Pizza w Auschwitz zwyciężyły w obu międzynarodowych konkursach) oraz rosnącą popularnością kinematografii tego kraju na świecie („Walc z Baszirem” nominowany do Oscara, Liban zwycięzcą festiwalu w Wenecji) postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej filmom z Ziemi Świętej. W programie Focus On Israel zaplanowaliśmy siedem pokazów najnowszych filmów dokumentalnych (wszystkie z 2009 roku), które będą okazją do zapoznania się z fenomenem tego sukcesu. Filmy izraelskie będą także obecne w sekcjach konkursowych.

Przez 50 lat istnienia Festiwalu na krakowskich ekranach gościło wiele filmów wybitnych, godnych uwagi i zapamiętania. Z okazji jubileuszu już od października przypominamy najciekawsze z nich - te, które swego czasu zachwyciły publiczność i te, które wywoływały duże poruszenie i żywe emocje. Momentem kulminacyjnym pokazów jubileuszowych będą pokazy TOP TEN Kraków podczas samego Festiwalu. W ekskluzywnej dziesiątce filmów polskich znajdą się m.in. Muzykanci (1960) Kazimierza Karabasza, Siedem kobiet w różnym wieku (1978) Krzysztofa Kieślowskiego oraz Oskarowe Tango (1980) Zbigniewa Rybczyńskiego. Spośród filmów zagranicznych zostaną pokazane m.in. nagrodzona Oscarem Osa (2003) Andrei Arnold, której drugi pełnometrażowy film Fish Tank mieliśmy okazję oglądać niedawno w kinach, Dzień chleba (1998) Sergieja Dworcewoja, a także Upadek domu Usherów (1981) Jana Švankmajera.

Kontynuowane będą popularne cykle pozakonkursowe, które na stałe wrosły już w pejzaż krakowskiej imprezy. Po raz kolejny pod Wawelem będą rozbrzmiewać Dźwięki muzyki, także w wersji plenerowej. Wśród nich gratka dla miłośników muzyki z Jamajki, dokument docierający do źródeł reggae (Rocksteady. The Roots Of Reggae).

Pojawią się Laureaci festiwali, którzy zdążyli oczarować już publiczność w innych krajach, choćby w Niemczech. Z festiwalu w Lipsku przyjedzie ujmująca La Casa, opowieść o kolumbijskim małżeństwie Syzyfów, żyjących ze zbierania odpadków.

Spragnionych nowości zainteresuje cykl Krakowskie premiery dokumentalne, który dotrzymuje kroku najnowszym, światowym trendom w zakresie kina dokumentalnego. W tej sekcji głośna amerykańska perfomerka i reżyserka Susan Mogul przedstawi film Driving Men o mężczyznach swego życia.

Dla tych, którzy uważają, że dokument powinien szczególnie wnikliwie pochylać się nad ludzkimi historiami przygotowany został cykl Gdzieś w Europie, a tu śmieszny portret szalonego włoskiego burmistrza, który montuje wielkie lustro na pobliskim szczycie, by doświetlić swoje - zanurzone przez pół roku w cieniu - miasteczko (Mirror).
Zgoła odmienny klimat będzie towarzyszył Nocy Wideoklipów - autorski pokaz oryginalnych teledysków od lat przyciąga fanów i „nocnych marków” do kina Kijów.Centrum.

Widzowie tegorocznej edycji festiwalu spotykać się będą tradycyjnie w kinach: Kijów.Centrum, Mikro, Kino Pod Baranami oraz - to nowość - w Krakowskim Centrum Kinowym ARS, zaś profesjonaliści z całego świata także w Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha (warsztaty i pitching Dragon Forum) oraz w Międzynarodowym Centrum Kultury (konferencje, warsztaty, targi).

Jubileuszowe wydanie festiwalu nie może się obejść bez koncertu galowego, który odbędzie się 5 czerwca w najbardziej reprezentacyjnej sali Krakowa - Teatrze im. Słowackiego, a zagrają słynni krakowscy wirtuozi akordeonu Motion Trio z 30-osobową orkiestrą młodych akordeonistów z Koszalina.

PLAN PROJEKCJI w Kinie Pod Baranami:
- program szczegółowy
- program skrótowy

Projekcje w KPB w poniedziałek, 31 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB we wtorek, 1 czerwca - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w środę, 2 czerwca - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w czwartek, 3 czerwca - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w piątek, 4 czerwca - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w sobotę, 5 czerwca - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w niedzielę, 6 czerwca - wraz z opisami filmów

Pełny program projekcji festiwalowych - TUTAJ


BILETY I KARNETY


KARNET: 130 zł [do kupienia we wszystkich kinach festiwalowych]
(obowiązuje na wszystkie pokazy festiwalowe z wyjątkiem gali zamknięcia, na którą obowiązują bilety "0" do odbioru w kasie kina Kijów.Centrum z ważnym karnetem)
KARNET ULGOWY: 70 zł [do kupienia we wszystkich kinach festiwalowych]
(obowiązuje na wszystkie pokazy festiwalowe, z wyjątkiem gali zamknięcia, na którą obowiązują bilety "0" do odbioru w kasie kina Kijów.Centrum z ważnym karnetem).
Karnet ulgowy przysługuje uczniom i studentom za okazaniem ważnej legitymacji, rencistom i emerytom.
KARNET na cykl: 40 zł [do kupienia tylko w Kinie Pod Baranami i CK ARS]
(obowiązuje na wszystkie pokazy w ramach jednego cyklu: DŹWIĘKI MUZYKI, KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE, LAUREACI FESTIWALI itd.)

BILET DZIENNY (obowiązuje na wszystkie pokazy w danym dniu)
40 zł [do kupienia we wszystkich kinach festiwalowych]
BILET NA SEANSE PO GODZ. 17.00
12 zł
[do kupienia we wszystkich kinach festiwalowych]
BILET NA SEANSE DO GODZ. 17.00
10 zł
[do kupienia we wszystkich kinach festiwalowych]
BILET NA ZAKOŃCZENIE
30 zł
[do kupienia tylko w Kijów.Centrum]

Oficjalna strona KFF: www.kff.com.pl


SPOT festiwalowy:

Bookmark and Share

archiwum