kpb

10 filmów hiszpańskich na 10-lecie

10 - 10
6 - 10 kwietnia 2010


W związku z jubileuszową edycją Tygodnia Kina Hiszpańskiego i rosnącym zainteresowaniem polskich widzów filmami z Półwyspu Iberyjskiego, polecamy zestaw:

10 wybitnych filmów hiszpańskich na dziesięciolecie
.

Znajdą się wśród nich reprezentanci zarówno poważnych, jak i lżejszych gatunków filmowych, takich jak komedie czy filmy muzyczne. Będzie to niepowtarzalna okazja, by obejrzeć najznakomitszych aktorów hiszpańskiego kina, prowadzonych mistrzowską ręką hiszpańskich reżyserów.


BILETY:
Normalny - 16 zł
Ulgowy - 14 zł
Słuchacze kursów Instytutu Cervantesa: 12 zł

KARNET (10 filmów): 70 zł
KARNET (5 filmów): 50 zł


W programie:

wtorek, 6 kwietnia 2010
19.15
  PONIEDZIAŁKI W SŁOŃCU | LOS LUNES AL SOL
reż. Fernando León de Aranoa, Hiszpania/Francja/Włochy 2002, 113’

Nagrody Goya 2003 za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, pierwszo- (Javier Bardem) i drugoplanową (Luis Tosar) rolę męską oraz debiut aktorski
Złota Muszla i nagroda FIPRESCI na MFF San Sebastian 2002
Przemysłowe miasto północnej Hiszpanii przepełnione wyrwanymi ze swoich środowisk robotnikami z innych rejonów kraju i świata. Kilku z nich, bezrobotnych utrzymujących się z dorywczej pracy, przemierza ulice miasta w poszukiwaniu nadziei. Próbuje ocalić się przed pustką, poczuciem bycia nikomu niepotrzebnym, przed społecznym wykluczeniem. Śmieją się, prowadząc rozmowy o wszystkim i niczym w jeden poniedziałkowy słoneczny poranek...

21.15  JOANNA SZALONA | JUANA LA LOCA
reż. Vicente Aranda, Hiszpania 2001, 117’

Nagrody Goya 2002 dla najlepszej aktorki, za kostiumy i makijaż
Srebrna Muszla dla najlepszej aktorki na MFF San Sebastián 2001

22 sierpnia 1496 z Laredo wypłynęła flota w kierunku Flandrii, infantka Joanna, córka Izabelli Kastylijskiej i Ferdynada Aragońskiego ma spotkać swego przyszłego męża Filipa, syna imperatora Maksymiliana. Film opowiada piękną historię miłości, która zmieniła królową Hiszpanii Joannę w "Joannę Szaloną". Na uwagę zasługuje wspaniała scenografia, oryginalna muzyka Joségo Nieto i nade wszystko gra Pilar López de Ayala w roli królowej oszalałej z zazdrości.

środa, 7 kwietnia 2010
19.15
  TAPAS | TAPAS
reż. José Corbacho, Juan Cruz, Hiszpania 2005, 87’

Nagrody Goya dla najlepszego debiutu i aktorki drugoplanowej
Najlepszy film i nagroda publiczności na FF Málaga
Najlepszy scenariusz na MFF Montreal
Pełna humoru, ale i refleksji na życiem opowieść o mieszkańcach jednej dzielnicy wielkiego miasta. Życie bohaterów toczy się wokół baru, ryneczku i kilku sklepów. Poznajemy ich poprzez obserwację życia codziennego, w którym znienacka zachodzą wydarzenia mogące odmienić jego rutynę, na lepsze lub na gorsze. Para emerytów żyje w strachu przed chorobą i samotnością, podczas gdy ich sąsiadka w średnim wieku przeżywa wielkie nadzieje na miłość z poznanym przez Internet mężczyzną. Podczas gdy para nastolatków pracujących w supermarkecie przygotowuje się do wakacji, właściciel baru odkrywa świat za ladą dzięki nowo zatrudnionemu chińskiemu kucharzowi.

21.15  W BUDOWIE | EN CONSTRUCCIÓN
reż. José Luis Guerín, Hiszpania 2000, 125’

W ''Chińskiej Dzielnicy'' Barcelony, ulicy czerwonych latarni stolicy katalońskiej, José Luis Guerin kręcił przez trzy lata ten oryginalny film dokumentalny o wyburzaniu nieruchomości i późniejszej budowie nowego budynku na jej miejscu. Film ukazuje proces budowy i wpływ, jaki mają postępujące prace budowlane na życie kilku mieszkańców z sąsiedztwa. Portretuje sylwetki pracujących na budowie murarzy i mieszkańców dzielnicy.

czwartek, 8 kwietnia 2010
19.15
  MATAHARIS | MATAHARIS
reż. Icíar Bollaín, Hiszpania 2007, 100’

Nominacje do Nagrody Goya 2008 w kategoriach: najlepsza reżyseria, aktor, drugoplanowa rola męska i kobieca
MFF San Sebastian 2007 - konkurs
Film jednej z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserek, autorki głośnego filmu Daję ci moje oczy (Te doy mis ojos). Bohaterkami są trzy współczesne Mata Hari - pracownice agencji detektywistycznej, które rozwiązując sprawy swoich klientów, przypadkowo odkrywają tajemnice dotyczące własnych losów.

21.15  KAMIENIE | PIEDRAS
reż. Ramón Salázar, Hiszpania 2002, 130’

Konkurs MFF Berlin
Nominacja do nagrody Goya 2003 za najlepszą reżyserię
Podobno człowieka można poznać po butach, które nosi. Ale jeżeli ktoś założył nie swoje lub kupił przypadkowe buty? Kamienie opowiadają o wzajemnych relacjach pięciu mężczyzn i pięciu kobiet. Wszystkich ich łączy fetyszystyczny stosunek do swoich stóp i butów. Adela dojeżdża motorem do klubu tanga, Leire spada z estrady go-go, Maricarmen ma dosyć prowadzenia taksówki, Anita poszukuje samolotu, a Isabel upiera się przy noszeniu wszystkiego w za małych rozmiarach.

piątek, 9 kwietnia 2010
19.15
  7 DZIEWIC | 7 VIRGENES
reż. Alberto Rodríguez, Hiszpania 2005, 86’

Nagroda Goya 2006 dla najlepszego aktora
Srebrna Muszla dla najlepszego aktora na Mff San Sebastián 2005
Nastoletni Tano dostaje dwudniową przepustkę z poprawczaka z okazji ślubu brata. Jest lato, od tygodni nie widział swoich kumpli, dziewczyny i nie był na żadnej imprezie. Postanawia spędzić 48 godzin wolności najlepiej jak potrafi: kradnie by móc kupić alkohol i trawę, jedzie kochać się z dziewczyną i pakuje się w problemy, by poczuć adrenalinę. Jednakże w miarę upływu czasu czuje, że stare rozrywki nie dają mu już satysfakcji i nie rozumie się najlepiej nawet z dobrymi przyjaciółmi. Pobyt w poprawczaku zmienił jego widzenie świata, a dwa dni wolności stają się przełomowe w jego życiu.

21.15  CUDOWNE CANDEAL | EL MILAGRO DE CANDEAL
reż. Fernando Trueba, Hiszpania 2004, 133’

Nagroda Goya 2005 dla najlepszego dokumentu i najlepszej piosenki
Fernando Trzeba wyrusza tym razem z kamerą w podróż do Bahíi w Brazylii, gdzie w najczystszej formie zachowały się muzyczne style i obrzędy rodem z Afryki. Towarzyszy mu Bebo Valdés, legendarny pianista kubański, ojciec Chucho Valdesa. Trafiają do niezwykłej dzielnicy - Candeal. Pomimo relatywnego ubóstwa nie ma w Candeal narkotyków ani przemocy. Jest to w dużym stopniu zasługa Carlinhosa Browna, którego dzięki filmowi mamy okazję poznać.

sobota, 10 kwietnia 2010
19.15
  CAMARÓN | CAMARÓN
reż. Jamie Chávarri, Hiszpania 2005, 119’

Nagrody Goya 2006 dla najlepszego aktora, za kostiumy i makijaż
Camarón
to nigdy wcześniej nie opowiedziana historia wirtuoza muzyki flamenco - Monge Cruz "Camarón de la Isla". Film opowiada o życiu i pracy wielkiego kompozytora i pieśniarza, który zapoczątkował nową erę flamenco, przełamując wiele społecznych i artystycznych barier. Dzięki nowemu sposobowi tworzenia i wsłuchiwania się we flamenco zrobił oszałamiającą karierę. Niestety Camarón nie potrafił poradzić sobie z popularnością i bogactwem, co doprowadziło go do przedwczesnej śmierci. Film pozwala poznać najważniejsze etapy kariery mistrza i jego muzycznych przyjaciół, m.in. tworzącego do dziś wielkiego Paco de Lucię.

21.20  NIEBO OBRACA SIĘ | EL CIELO GIRA
reż. Mercedes Álvarez, Hiszpania 2004, 115’

Nagroda Tygrysa na MFF Rotterdam 2005
Najlepszy film i nagroda Fipresci na Bafici 2005

Film Mercedes Alvarez to fabularyzowany dokument, jeden z najlepszych jakie powstały w ostatnich latach w Hiszpanii. Reżyserka wraz z ekipą filmową spędziła rok w wiosce, w której się urodziła. Wioska położona jest w Sorii, najbardziej wyludnionym rejonie Hiszpanii i Europy. W kamiennych domach mieszka tu 14 osób. Opodal stoi niewielki pałac, zbudowany jeszcze za panowania Maurów. Niedaleko archeolodzy odkryli szczątki starożytnego miasta - Numancji. Reżyserka pokazuje cykliczne zmiany, zachodzące w surowym, naturalnym krajobrazie. Przywołując fakty z przeszłości, opowiada o regionie, wplata życie jego mieszkańców w tryby historii, pokazuje piękno zmiany i upadku. 
Bookmark and Share

archiwum