kpb

Sztuka na ekranie - wakacyjne pokazy filmów o sztuce

SZTUKA NA EKRANIE - WAKACYJNA ODSŁONA
niedzielne spotkania
z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby

7 lipca - 1 września 2024
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14469_0.jpg

Niedzielne spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby pod hasłem SZTUKA NA EKRANIE cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zapraszamy na wakacyjną odsłonę cyklu, która potrwa od 7 lipca do 1 września.

SZTUKA NA EKRANIE to spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby za pośrednictwem wyjątkowych filmów dokumentalnych, które będzie można zobaczyć przez wszystkie niedziele wakacji, prezentując twórczość takich artystów jak Tintoretto, Paul Gauguin czy Modigliani.


PROGRAM WAKACYJNYCH POKAZÓW:
niedziela, 25 sierpnia, g. 13.00
WENECJA. AWANGARDA BEZ GRANIC
| VENEZIA - INFINITA AVANGUARDIA
(Michele Mally) IT/GB 2022, 92’

Tajemnicze zakątki Wenecji i ujmująca muzyka polskiej artystki, Hani Rani. Dokument Wenecja. Awangarda bez granic, który prezentuje niezwykłe bogactwo miasta na wodzie, będzie można zobaczyć u nas w cyklu SZTUKA NA EKRANIE. Pokaz w niedzielę, 25 sierpnia, o godzinie 11.00.

Więcej informacji TUTAJ.

niedziela, 1 września, g. 13.00
“NENUFARY” MONETA - CUDA Z WODY I ŚWIATŁA
| LE NINFEE DI MONET - UN INCANTESIMO DI ACQUA E LUCE
(Giovanni Troilo) IT 2018, 80’

Gigantyczny, malarski fryz, który zerwał ze wszystkimi konwencjami. Dokument “Nenufary” Moneta - cuda z wody i światła (reż. Giovanni Troilo) to poetycka opowieść o słynnym obrazie francuskiego malarza oraz ulubionych motywach jego twórczości. Film można zobaczyć w niedzielę, 1 września.

Więcej informacji TUTAJ.


POPRZEDNIE POKAZY:
niedziela, 18 sierpnia, g. 13.00
ŚWIĘTY PIOTR I INNE PAPIESKIE BAZYLIKI RZYMU
| ST. PETER'S AND THE PAPAL BASILICAS OF ROME
(Luca Viotto) IT 2016, 90’

niedziela, 11 sierpnia, g. 13.00
TINTORETTO. WENECKI BUNTOWNIK
| TINTORETTO. A REBEL IN VENICE
(Giuseppe Domingo Romano) IT 2019, 90’

niedziela, 4 sierpnia, g. 13.00
GAUGUIN NA TAHITI. RAJ UTRACONY
| GAUGUIN A TAHITI. IL PARADISO PERDUTO
(Claudio Poli) IT 2019, 87’

niedziela, 28 lipca, g. 13.00
MODIGLIANI. PORTRET ODARTY Z LEGENDY | MALEDETTO MODIGLIANI
(Valeria Parisi, Włochy 2020, 90’

niedziela, 21 lipca, g. 13.00
CARAVAGGIO – DUSZA I KREW | CARAVAGGIO - THE SOUL AND THE BLOOD
(Jesus Garces Lambert) IT 2019, 90’

niedziela, 14 lipca, g. 13.00
KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’

niedziela, 7 lipca, g. 13.00
FRIDA: VIVA LA VIDA | FRIDA. VIVA LA VIDA
(Giovanni Troilo) IT 2019, 98’


BILETY:
28 zł
(normalny) 
24 zł (ulgowy) 
20 zł (klubowy/senior)
Karnet (9 filmów): 162 zł
Karnet
(4 filmy): 76 zł
Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl

Z biletami z seansów - zniżka w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami.

O FILMACH:
KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’


Skandale, marzenia i obsesje na kinowym ekranie.

Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy z 31 na 31 października 1918 roku umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Umiera patrząc na niewidzialne zło twarzą w twarz, w jedyny możliwy sposób: malując swój autoportret. Ma zaledwie 28 lat, trzy dni wcześniej zmarła jego żona w ciąży. A dopiero co odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków, wcześniej uważanych za pornograficzne. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.

Film dokumentalny Klimt & Schiele. Eros i Psyche, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.


FRIDA: VIVA LA VIDA | FRIDA - VIVA LA VIDA
(Giovanni Troilo) IT 2019, 98’
 


Z biegiem lat Frida Kahlo stała się ikoną, a jej sztuka wywarła wpływ na artystów z różnych dziedzin. Wizerunek Kahlo stał się kultowy. Artystka stawiała czoło życiu naznaczonemu cierpieniem z determinacją i zachłannością, jednak to tylko jeden z elementów składających się na jej fenomen. Film dokumentalny Frida: Viva la vida ukazuje różne oblicza meksykańskiej malarki, której twórczość nie przestaje fascynować do dziś.


MODIGLIANI. PORTRET ODARTY Z LEGENDY | MALEDETTO MODIGLIANI
(Valeria Parisi, Włochy 2020, 90’


Filmowa podróż przez życie i dzieła Modiglianiego, uwielbianego na całym świecie, awangardowego twórcy.

Krótkie i burzliwe życie malarza przedstawione zostanie z nietypowej perspektywy jego młodej partnerki i muzy, Jeanne Hébuterne, która popełniła samobójstwo dwa dni po śmierci Modiglianiego. Jeanne, podobnie jak rosyjska poetka Anna Achmatowa i brytyjska dziennikarka Beatrice Hastings, jest jedną z kobiet uwiecznionych na obrazach Modiglianiego. Ich posągowe twarze stały się symbolem jego sztuki.


GAUGUIN NA TAHITI. RAJ UTRACONY | GAUGUIN A TAHITI. IL PARADISO PERDUTO
(Claudio Poli) IT 2019, 87’


Film opowiada o czasie, kiedy ten przedstawiciel postimpresjonizmu, jeden z najznakomitszych malarzy XIX wieku, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prostoty. Artysta swym obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twórczości paryskiej; odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szlachetnej pierwotności bytowania Maorysów.

Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?


TINTORETTO. WENECKI BUNTOWNIK | TINTORETTO. A REBEL IN VENICE
(Giuseppe Domingo Romano) IT 2019, 90’


Ten dokument kinowy powstał z okazji 500. rocznicy urodzin najwybitniejszego artysty włoskiego renesansu, Jacopa Robustiego, znanego jako Tintoretto (był synem farbiarza sukna, stąd jego przezwisko Tintoretto 'farbiarczyk').

To propozycja nie do odrzucenia dla wszystkich miłośników sztuki dawnych mistrzów, Włoch i... Heleny Bonham Carter (Fight Club, Alicja po drugiej stronie lustra, Jak zostać królem). Aktorka śledzi dzieje życia Tintoretta, rozwój jego kariery artystycznej, a także rywalizację z dwójką innych wybitnych malarzy z XVI-wiecznej Wenecji: z Tycjanem i Paolem Veronesem.


ŚWIĘTY PIOTR I INNE PAPIESKIE BAZYLIKI RZYMU
| ST. PETER'S AND THE PAPAL BASILICAS OF ROME
(Luca Viotto) IT 2016, 90’


Ten film to fascynujący spacer po czterech bazylikach papieskich Rzymu: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore (św. Marii Większej) i Św. Pawła za Murami. Monumentalna bazylika św. Piotra jest jednym z 25 miejsc na świecie najczęściej odwiedzanym przez turystów. Żaden z nich nie miał jednak możliwości zajrzeć tam, gdzie mogły zajrzeć kamery realizatorów filmu. Rozpoczynając od wczesnośredniowiecznych elementów budowli, na której zbudowano Bazylikę, poprzez prezentację bezcennych zabytków sztuki średniowiecznej, renesansowej dojdziemy do przebogatych barokowych wnętrz głównej nawy świątyni. W toku narracji pojawią się m.in. cytaty z dzienników francuskiego pisarza Henri’ego Stendhala, który na początku XIX wieku zwiedzał Włochy, a swoje uwagi odnotował m.in. w „Przechadzkach po Rzymie”.


WENECJA. AWANGARDA BEZ GRANIC
| VENEZIA - INFINITA AVANGUARDIA
(Michele Mally) IT/GB 2022, 92’


Canal Grande i inne, kultowe wręcz miejsca, zapisane w pamięci, nawet jeśli nie widziane na żywo. Bogactwo muzeów, szaleństwo zabawy i barwne refleksy wody na płótnach Turnera, karnawał i splendor, niesamowite wille na wyspie Lido i prestiżowy Festiwal Filmowy, pejzaże Canaletta, dzieła takich artystów jak Bellini, Tycjan, Tintoretto, Veronese...

Nęcąca urokiem dekadencji, a jednocześnie prężnie w czołówce. Od początku pełna sprzeczności, kosmopolityczna Wenecja zawsze była miastem handlowej i kulturalnej wymiany ze Wschodem, miastem otwartym na przyszłość i jej inspiracje. Wenecja poddawała się gorączce nieustannego odkrywania jej na nowo przez jej mieszkańców i podróżnych. Pozwalała, by jej tożsamość wciąż się kształtowała i nie uległa skostnieniu.

Carlo Cecchi, mistrz włoskiego teatru, który pracował z wielkimi intelektualistami i twórcami kultury XX wieku, przybliża nam pamięć tego miasta. Wenecję chłonie również Hania Rani. Ceniona młoda polska pianistka i kompozytorka, genialna artystka sceny współczesnej muzyki poważnej, w muzeach i wąskich uliczkach szuka inspiracji, by skomponować ścieżkę dźwiękową do tegoż filmu. Dwa spojrzenia rożnych pokoleń łączy w jedną opowieść narratorka, Lella Costa. Głos włoskiej aktorki przypomina: Wenecja zawsze była kobietą.


“NENUFARY” MONETA - CUDA Z WODY I ŚWIATŁA
| LE NINFEE DI MONET - UN INCANTESIMO DI ACQUA E LUCE
(Giovanni Troilo) IT 2018, 80’


Dokument opowiada o pochodzeniu i powstaniu ogromnego dzieła sztuki, które zerwało z wszelkimi konwencjami. Jest to opowieść o obsesji artysty na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł się wyrwać, więc przekształcił ją w swój własny rodzaj magii. To także opowieść o radykalnych ideach, które zrewolucjonizowały sztukę współczesną: wyraźnym zamiarem Moneta było przeniesienie na płótno „pierwszego, czystego wrażenia” form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało.



PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum