kpb

Sztuka na ekranie: Klimt & Schiele. Eros i Psyche

SZTUKA NA EKRANIE
KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE

(reż. Michele Mally)
niedzielne spotkania
z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby
niedziela, 9 czerwca 2024, godz. 13.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14394_0.jpg

Genialny nauczyciel i równie genialny uczeń. Malarze Gustav Klimt i Egon Schiele zrewolucjonizowali świat sztuki i zaszokowali konserwatywny Wiedeń. To właśnie ich twórczość jest tematem filmu dokumentalnego Klimt & Schiele. Eros i Psyche (reż. Michele Mally), który można zobaczyć u nas w niedzielę, 9 czerwca, w cyklu SZTUKA NA EKRANIE.

SZTUKA NA EKRANIE to filmowe spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby. Wyjątkowe filmy dokumentalne można oglądać u nas w majowe i czerwcowe niedziele. W programie są filmy o wybitnych artystach tworzących w różnych epokach oraz podróże po wielkich galeriach sztuki.

Kolejny film cyklu to Klimt & Schiele. Eros i Psyche (reż. Michele Mally), który wyświetlimy w niedzielę, 9 czerwca, o godzinie 13.00.

Film przybliża twórczość Gustava Klimta i Egona Schiele. Opowiada także o wiedeńskiej bohemie XIX wieku, narodzinach nowej sztuki, filozofii i odmiennego spojrzenia na kulturę. To poruszająca opowieść o mistrzu i uczniu, którzy swoimi działaniami napędzali rozwój europejskiej awangardy i szokowali elity Wiednia.

Film prezentujemy niemal w dniu urodzin Egona Shiele, który przyszedł na świat 12 czerwca 1890 roku. Przewodnikiem po twórczości tytułowych bohaterów - oraz po wiedeńskich muzeach, w których znajdują się ich dzieła - jest włoski aktor Lorenzo Richelmy, znany z filmu Dziewczyna we mgle oraz serialu Marco Polo.
 
Do końca czerwca wyświetlimy łącznie sześć filmów dokumentalnych o sztuce. Bilety z seansów upoważniają do zniżki w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami.

PROGRAM:
niedziela, 9 czerwca, g. 13.00
KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’


KOLEJNE POKAZY:
niedziela, 16 czerwca, g. 13.00

GALERIA UFFIZI WE FLORENCJI: PODRÓŻ W GŁĄB RENESANSU | FLORENCE AND THE UFFIZI GALLERY
(Luca Viotto) IT 2015, 95’
niedziela, 23 czerwca, g. 13.00

BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE | BOTTICELLI, FLORENCE AND THE MEDICI
(Marco Pianigiani) IT  2021, 94’
niedziela, 30 czerwca, g. 13.00
TYCJAN: IMPERIUM BARW | TIZIANO. L'IMPERO DEL COLORE
(Laura Chiossone, Giulio Boato) IT 2022, 90’


BILETY:
28 zł
(normalny) 
24 zł (ulgowy) 
20 zł (klubowy/senior)
Karnet
(3 filmy): 57 zł
Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl
Z biletami z seansów - zniżka w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami.


O FILMIE:
KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’


Skandale, marzenia i obsesje na kinowym ekranie.

Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy z 31 na 31 października 1918 roku umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Umiera patrząc na niewidzialne zło twarzą w twarz, w jedyny możliwy sposób: malując swój autoportret. Ma zaledwie 28 lat, trzy dni wcześniej zmarła jego żona w ciąży. A dopiero co odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków, wcześniej uważanych za pornograficzne. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.

Film dokumentalny Klimt & Schiele. Eros i Psyche, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum