kpb

Sztuka na ekranie: Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa

SZTUKA NA EKRANIE
VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA

(reż. Giovanni Piscaglia)
niedzielne spotkania
z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby
niedziela, 2 czerwca 2024, godz. 13.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14327_2.jpg

Rozpoczęły się u nas pokazy pod hasłem SZTUKA NA EKRANIE. Bohaterem kolejnego spotkania będzie holenderski malarz. Pokaz dokumentu Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca, o godzinie 13.00.

SZTUKA NA EKRANIE to filmowe spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby. Wyjątkowe filmy dokumentalne będzie można u nas oglądać w majowe i czerwcowe niedziele.

W programie są filmy o wybitnych artystach tworzących w różnych epokach (Botticelli, Van Gogh, Tycjan, Gustav Klimt i Egon Schiele) oraz podróże po wielkich galeriach sztuki, takich jak Galeria Uffizi we Florencji.

Drugi film cyklu to Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa w reżyserii Giovanniego Piscagli, który będzie można u nas zobaczyć w niedzielę, 2 czerwca, o godzinie 13.00.

Dokument przygląda się największej prywatnej kolekcji prac holenderskiego malarza, której właścicielką była Helene Kröller-Müller. Jej wyjątkowe zbiory można było podziwiać w Vicenzy w roku 2017 na głośnej wystawie pt. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa. Zmarła w 1939 roku kobieta w ciągu swojego życia zgromadziła łącznie 11 500 dzieł sztuki, założyła również Kröller-Müller Museum, które mieści się w parku narodowym De Hoge Veluwe w Otterlo.
 
Dopełnieniem seansu może być wizyta online na platformie E-Kino Pod Baranami, gdzie zobaczyć można dwa inne filmy poświęcone postaci Vincenta Van Gogha. To głośna animacja malarska Twój Vincent z 2016 roku oraz Van Gogh. U bram wieczności - zmysłowy portret malarza, w którego na ekranie wciela się Willem Dafoe.  

Do końca czerwca wyświetlimy łącznie sześć filmów dokumentalnych o sztuce. Bilety z seansów upoważniają do zniżki w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami.

PROGRAM POKAZÓW:
niedziela, 2 czerwca, g. 13.00
VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA | VAN GOGH: TRA IL GRANO E IL CIELO
(Giovanni Piscaglia) IT 2018, 85’
niedziela, 9 czerwca, g. 13.00

KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’
niedziela, 16 czerwca, g. 13.00

GALERIA UFFIZI WE FLORENCJI: PODRÓŻ W GŁĄB RENESANSU | FLORENCE AND THE UFFIZI GALLERY
(Luca Viotto) IT 2015, 95’
niedziela, 23 czerwca, g. 13.00

BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE | BOTTICELLI, FLORENCE AND THE MEDICI
(Marco Pianigiani) IT  2021, 94’
niedziela, 30 czerwca, g. 13.00
TYCJAN: IMPERIUM BARW | TIZIANO. L'IMPERO DEL COLORE
(Laura Chiossone, Giulio Boato) IT 2022, 90’


BILETY:
28 zł
(normalny) 
24 zł (ulgowy) 
20 zł (klubowy/senior)
Karnet
(3 filmy): 57 zł
Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl
Z biletami z seansów - zniżka w Dzikie Wino Wine Bar oraz w Piwnicy pod Baranami.


O FILMIE:
VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA | VAN GOGH: TRA IL GRANO E IL CIELO
(Giovanni Piscaglia) IT 2018, 85’


Nowe spojrzenie na Van Gogha dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza: Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł – obrazów i rysunków. Film Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa to opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha rozpoznała własną.  

Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana Pola zbóż i zachmurzone niebiosa. Ekspozycja została zaprezentowana w Bazylice Palladiana w Vicenzy i składała się z 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.

Film przedstawia egzystencjalne cierpienia malarza, zobrazowane przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał – od Paryża po Prowansję.

ZWIASTUN:PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum