kpb

Sztuka na ekranie - niedzielne spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby

SZTUKA NA EKRANIE
niedzielne spotkania
z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby

19 maja - 30 czerwca 2024
Kino Pod Baranami



W majowe i czerwcowe niedziele zapraszamy na spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby podczas cyklu pokazów pod hasłem SZTUKA NA EKRANIE.

SZTUKA NA EKRANIE to spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby za pośrednictwem wyjątkowych filmów dokumentalnych, które będzie można zobaczyć w majowe i czerwcowe niedziele w Kinie Pod Baranami.

W programie projekcje filmów o wybitnych artystach tworzących w różnych epokach (Botticelli, Van Gogh, Tycjan, Gustav Klimt i Egon Schiele) oraz filmowe podróże po słynnych galeriach sztuki, takich jak Muzeum Prado w Madrycie czy Galerii Uffizi we Florencji.

Do końca czerwca wyświetlimy łącznie sześć filmów dokumentalnych. Bilety z seansów upoważniają do zniżki w Dzikie Wino Wine Bar oraz w Piwnicy pod Baranami.


PROGRAM POKAZÓW:
niedziela, 30 czerwca, g. 13.00
TYCJAN: IMPERIUM BARW | TIZIANO. L'IMPERO DEL COLORE
(Laura Chiossone, Giulio Boato) IT 2022, 90’


WCZEŚNIEJSZE POKAZY:
niedziela, 19 maja, g. 13.00
MUZEUM PRADO - KOLEKCJA CUDÓW
| THE PRADO MUSEUM. A COLLECTION OF WONDERS
(Valeria Parisi) IT/ES 2019, 90’

niedziela, 2 czerwca, g. 13.00
VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA
| VAN GOGH: TRA IL GRANO E IL CIELO
(Giovanni Piscaglia) IT 2018, 85’

niedziela, 9 czerwca, g. 13.00
KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’

niedziela, 16 czerwca, g. 13.00
GALERIA UFFIZI WE FLORENCJI: PODRÓŻ W GŁĄB RENESANSU | FLORENCE AND THE UFFIZI GALLERY
(Luca Viotto) IT 2015, 95’

niedziela, 23 czerwca, g. 13.00
BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE | BOTTICELLI, FLORENCE AND THE MEDICI
(Marco Pianigiani) IT  2021, 94’


BILETY:
28 zł
(normalny) 
24 zł (ulgowy) 
20 zł (klubowy/senior)
Karnet (6 filmów): 108 zł
Karnet
(3 filmy): 57 zł
Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl

Z biletami z seansów - zniżka w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami.

O FILMACH:
MUZEUM PRADO - KOLEKCJA CUDÓW
| THE PRADO MUSEUM. A COLLECTION OF WONDERS
(Valeria Parisi) IT/ES 2019, 90’


Museo Nacional del Prado to jedno z najsłynniejszych muzeów świata, które istnieje już od 205 lat. Madrycką chlubę odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8000 zgromadzonych tam dzieł. Prado ma unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego, włoskiego, niderlandzkiego, flamandzkiego oraz niemieckiego, francuskiego i angielskiego, a także zbiory rzeźby rzymskiej i staroiberyjskiej oraz wyroby rzemiosła artystycznego.
 
Po muzeum i dziełach Velázqueza, Rubensa, Tycjana, Mantegna, Boscha, Goi czy El Greca oprowadza laureat Oscara – aktor Jeremy Irons (Rodzina Borgiów, Misja, Kochanica Francuza). Opowiada o historii Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, historii królów, królowych, dynastii, wojen, porażek i zwycięstw, ale też o życiu ludzi nierozerwalnie związanych z muzeum: malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć piękno zachowane w zbiorach tej świątyni sztuki.


VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA | VAN GOGH: TRA IL GRANO E IL CIELO
(Giovanni Piscaglia) IT 2018, 85’


To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał - od Paryża po Prowansję..


KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’


Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.


GALERIA UFFIZI WE FLORENCJI: PODRÓŻ W GŁĄB RENESANSU | FLORENCE AND THE UFFIZI GALLERY
(Luca Viotto) IT 2015, 95’


Wyjątkowa, multisensoryczna podróż do czasów włoskiego Renesansu dzięki najpiękniejszym i najbardziej reprezentatywnym dziełom sztuki tego okresu.

Kluczową częścią filmu jest wkroczenie w przestrzenie Galerii Uffizi. Na progu widzów wita profesor Antonio Natali, dyrektor muzeum do 2015 roku, który kwieciście opowiada o niezwykłych dziełach sztuki autorstwa m.in. Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Prawdziwą rewelacją jest pokazanie w filmie procesu renowacji “Pokłonu Trzech Króli” – wczesnego obrazu Leonarda, a zarazem dzieła o niezwykłej wymowie i historii.

Przewodnikiem po muzeum jest sam Wawrzyniec Medyceusz, zwany Wspaniałym (grany przez Simona Merrellsa) – władca Florencji, poeta, a przede wszystkim mecenas takich artystów, jak Sandro Botticelli, Michał Anioł czy Leonardo da Vinci.


BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE | BOTTICELLI, FLORENCE AND THE MEDICI
(Marco Pianigiani) IT  2021, 94’


Film opowiada o życiu i dziełach Botticellego oraz o – całkiem niedawnym – ponownym odkryciu fenomenu jego twórczości. Nastrojowe rekonstrukcje, urzekające widoki miasta i, oczywiście, dzieła sztuki, przeplatają się z wypowiedziami  znakomitych specjalistów.

Renesansowa Florencja Wawrzyńca Wspaniałego z rodu Medyceuszy była potężnym ośrodkiem sztuki i kultury, choć niepozbawionym ciemnej strony. Wyrosła na walce o władzę, intrygach, brutalnej przemocy. Sandro Botticelli (1445-1510), jak żaden inny artysta, zdołał przedstawić blaski i cienie epoki na dziełach, które i dziś budzą zachwyt i inspirują. Od początku kariery, pod auspicjami rodu Medyceuszy, Botticelli potwierdzał, że jest twórcą piękna idealnego, co wyraził w takich arcydziełach jak Alegoria Wiosny czy Narodziny Wenus.


TYCJAN: IMPERIUM BARW | TIZIANO. L'IMPERO DEL COLORE
(Laura Chiossone, Giulio Boato) IT 2022, 90’


W filmie śledzimy dzieje Tycjana, artysty “najbardziej doskonałego wśród malarzy”. Obdarzony niezwykłym talentem oraz smykałką do interesów, Tycjan szybko stał się najbardziej pożądanym nazwiskiem na dworach całej Europy, przyćmiewając innych twórców tamtych czasów. Jego dzieła wyznaczyły kierunek, w jakim podążyła cała epoka i do dziś inspirują rzesze artystów. Genialny portrecista, mistrzowsko interpretował zarówno motywy religijne, jak i mitologiczne. Twierdził, że “sztuka jest potężniejsza od natury” i w zgodzie z tym hasłem żył oraz tworzył.




PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum