kpb

Monster - pokaz przedpremierowy

MONSTER (reż. Hirokazu Koreeda)
pokaz przedpremierowy
wtorek, 14 maja 2024, godz. 20.30
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14278_4.jpg

Pełna zaskoczeń, doskonale skonstruowana opowieść o dziecięcych tajemnicach. Nagrodzony na festiwalu w Cannes film Monster Hirokazu Koreedy będzie można zobaczyć u nas przedpremierowo we wtorek, 14 maja.

Chłopiec dręczony w szkole przez nauczyciela. Zaniepokojona matka. Dziecko oskarżane o znęcanie się nad kolegą. W swoim najnowszym filmie, Hirokazu Koreeda tworzy szkatułkową opowieść o niezrozumieniu, bezsilności, skomplikowanych relacjach, a także japońskim systemie edukacji. Lawirując między gatunkowymi kliszami zastanawia się: kto jest tytułowym potworem?

Monster to historia opowiedziana z kilku różnych perspektyw - niczym Rashomon Utytułowany japoński reżyser układa swoje filmowe puzzle z chirurgiczną precyzją, umiejętnie odsłaniając przed widzami kolejne sekrety bohaterów.

Hirokazu Koreeda po raz pierwszy od debiutu (Maborosi z 1995 roku) wyreżyserował film na podstawie scenariusza, którego sam nie napisał. Autorem tego nagrodzonego na festiwalu w Cannes tekstu jest Yûji Sakamoto. Kiedy kręcę film, nieustannie wątpię w swój scenariusz. Jednak realizując scenariusz napisany przez kogoś innego, wydawało mi się, że plan zdjęciowy jest bardzo jasny, ponieważ nie muszę naprawiać błędów w pisaniu. Kręcąc ten film, świetnie się bawiłem, a zawdzięczam to wspaniałemu scenariuszowi Sakamoto - powiedział w wywiadzie Koreeda.

Autorem muzyki do filmu jest legendarny japoński kompozytor Ryūichi Sakamoto, autor ścieżek dźwiękowych do takich tytułów jak Ostatni cesarz, Pod osłoną nieba czy Mały Budda. Sakamoto zmarł w marcu 2023 roku w wieku 71 lat. Monster to ostatni film, do którego stworzył muzykę.

Zapraszamy również na platformę www.e-kinopodbaranami.pl, gdzie można zobaczyć wcześniejsze filmy Hirokazu Koreedy: Nasza młodsza siostra, Złodziejaszki i Baby Broker.


BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
MONSTER | MONSTER
(Hirokazu Koreeda) JP 2023, 126’MFF w Cannes 2023 - wygrana: Złota Palma - Najlepszy scenariusz (Yûji Sakamoto), Nagroda Specjalna - Palma 'Queer' dla filmu pełnometrażowego (Hirokazu Koreeda)
MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Hirokazu Koreeda)


Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotą Palmą mistrz storytellingu Hirokazu Koreeda powraca z nowym, subtelnym i niezwykle poruszającym filmem. Tworzy pełną zaskoczeń, doskonale skonstruowaną opowieść o dziecięcych tajemnicach.

Monster ukazuje trzy perspektywy tej samej, z pozoru prostej, historii. Bójka w szkole, moralnie niepewny nauczyciel i matka walcząca o syna. Kolejne puzzle układane są przez Koreedę z chirurgiczną precyzją i odsłaniają przed widzem sekrety bohaterów. To opowieść o tym, jak przyjaźń, miłość i odrzucenie tak często istnieją w tym samym kontinuum.

Emocje filmowe potęgowane są przez najwyższej próby ścieżkę dźwiękową, będącą ostatnią pracą nagrodzonego Oscarem kompozytora Ryuichiego Sakamoto.

ZWIASTUN:
WCZEŚNIEJSZE POKAZY:
wtorek, 30 kwietnia 2024, godz. 18.15
Kino Pod Baranami


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum