kpb

Sokół maltański - pokaz w ramach festiwalu ARS LATRANS

SOKÓŁ MALTAŃSKI (reż. John Huston)
Pokaz w ramach festiwalu ARS LATRANS
wtorek, 23 kwietnia 2024, godz. 20.00

Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14214_0.jpg

Jeden z najsłynniejszych filmów detektywistycznych w historii kina. Niepokojący, mroczny i tajemniczy Sokół maltański Johna Hustona z ikoniczną rolą Humphreya Bogarta zostanie pokazany u nas we wtorek, 23 kwietnia, w ramach ARS LATRANS Festival NOIR. Pokaz poprzedzi prelekcja Joanny Łuniewicz - filmoznawczyni i edukatorki filmowej.

We wtorek, 23 kwietnia, o godz. 20.00, w ramach odbywającego się w Krakowie ARS LATRANS Festival NOIR, będzie można zobaczyć u nas film Sokół maltański Johna Hustona.

Ten ponadczasowy klasyk, zrealizowany na podstawie powieści Dashiella Hammetta, uznawany jest za pierwszy film noir, na którym wzorowali się późniejsi twórcy. Pojawiają się tu wszyscy obowiązkowi bohaterowie: cyniczny prywatny detektyw w kapeluszu i płaszczu, sprowadzająca zagrożenie na mężczyzn femme fatale (olśniewająca Mary Astor) i cała galeria niebezpiecznych gangsterów. Zazwyczaj słoneczne San Francisco pokazane jest na ekranie jako spowita w mroku, pełna zagrożeń asfaltowa dżungla. Ciemność spowija zresztą nie tylko filmową scenografię, lecz także dusze bohaterów, w których wiele jest egzystencjalnego smutku, poczucia samotności i nieuchronnego przemijania.

Nakręcony przez debiutanta za stosunkowo niewielkie pieniądze film został doceniony przez Akademię trzema nominacjami do Oscara, a po latach urósł do rangi jednego z najsłynniejszych filmów detektywistycznych.

Krótką prelekcję przed projekcją wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni, prelegentka, krytyczka i edukatorka filmowa, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z kostiumem oraz aktorstwem filmowym.

ARS LATRANS Festival to interdyscyplinarny festiwal sztuki odbywający się w Krakowie od 2016 roku. Każda edycja jest wyjątkowa, ponieważ obraca się wokół innego tematu. Podczas tegorocznej odsłony o nazwie ARS LATRANS Festival NOIR Kino Festiwalowe odgrywa kluczową rolę. W końcu “noir” to termin opisujący styl i gatunek filmu (a także innych form sztuki). Kino to charakteryzuje się mroczną, pesymistyczną wizją natury ludzkiej i społeczeństwa. Ta szczególna atmosfera, a także towarzyszące jej intrygi i zagadki, przyciągają widzów przed ekrany od wielu lat.

PROGRAM:
wtorek, 23 kwietnia 2024

20.00 SOKÓŁ MALTAŃSKI | MALTESE FALCON
(John Huston) US 1941, 100’
prelekcja przed filmem: Joanna Łuniewicz

BILETY:
32 zł (normalny)
28 zł (ulgowy)

O FILMIE:
SOKÓŁ MALTAŃSKI | MALTESE FALCON
(John Huston) US 1941, 100’

Oscary 1942 - nominacje: Najlepszy film,  Najlepszy aktor drugoplanowy (Sydney Greenstreet), Najlepszy scenariusz

Grupa podejrzanych osobników nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć drogocenny skarb - wysadzaną klejnotami statuetkę sokoła. Detektyw Sam Spade (Humphrey Bogart) za wszelka cenę pragnie dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo zależy im na jej zdobyciu - i kto stoi za zamordowaniem jego partnera.PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum