kpb

15. LGBT+ Film Festival

15. LGBT+ Film Festival
12-19 kwietnia 2024
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14211_3.jpg

Różnorodne doświadczenia queerowych społeczności ujęte w filmowe ramy. Od 12 do 19 kwietnia potrwa u nas 15. LGBT+ Film Festival. W programie jest sześć filmów oraz pokaz polskich krótkich metraży, któremu będzie towarzyszyło spotkanie z Dorotą Pomykałą, aktorką w filmie Moje stare.

LGBT+ Film Festival świętuje jubileuszową 15. edycję. Tegoroczna odsłona imprezy jest pełna świeżości i przełomów oraz filmów, które portretują rozmaite doświadczenia queerowych bohaterów. W Krakowie festiwalowe tytuły będzie można oglądać u nas od 12 do 19 kwietnia.

Komedia Big Boys Coreya Shermana to urocza i czuła opowieść o dorastaniu, w której nie brak refleksji na temat body shamingu i kompleksów. W filmie Przebudzone reżyser Max Rissman snuje niezwykłą historię dwóch kobiet, które spotykają się na pierwszej randce. To pozornie zwykłe wydarzenie przyjmuje niesamowity, wręcz transcendentny obrót. Na kobiecych bohaterkach skupiony jest również film Klimakteriet Juana Manuela D'Emilio - czarno-białe slow cinema z Argentyny, w którego centrum jest żona reżysera teatralnego, zaskakiwana przez nowe uczucia. Egipski dramat Wyrok (reż. Marwan Mokbel) wręcz pulsuje napięciem i emocjami. Jego bohaterowie, którzy wracają po latach z USA do Egiptu, muszą zmierzyć się nie tylko z homofobicznym otoczeniem, lecz także z własnymi lękami i obsesjami.

Na Festiwalu pokażemy dwa dokumenty. Kokomo City (reż. D. Smith) to szczery, pełen energii i życiowego doświadczenia portret czarnych trans kobiet, które opowiadają przed kamerą o chłopakach, rodzinie, pracy, marzeniach i problemach - wszystko bez zbędnej cenzury. Queendom Agnii Galdanovej to film z pogranicza sztuki, aktywizmu, kina dokumentalnego i science-fiction. To magnetyczny portret 21-letniej drag queen, która rzuca wyzwanie skrajnie konserwatywnej Rosji Putina.

W niedzielę, 14 kwietnia, o godzinie 17.15, w ramach Festiwalu będzie można zobaczyć zestaw polskich filmów krótkometrażowych Best Polish Shorts. W zestawie są: odnoszący się do społecznych podziałów film Śmierć frajera (reż. Krzysztof Grudziński), wakacyjny romans Tam, gdzie płaczą ptaki (reż. Jakub Andrzej Wenda), pełna wewnętrznych konfliktów Transgresja (reż. Diana Szczotka) i nostalgiczny obraz Warszawa, Holandia (reż. Ming-Wei Chiang). Piątym tytułem prezentowanym w ramach setu jest doceniony na polskich festiwalach film Moje stare Nataszy Parzymies, w którym dwie dojrzałe kobiety, Zofia i Anna, wyruszają we wspólną podróż, by na nowo odkryć łączące je niegdyś uczucie. Po pokazie Best Polish Shorts odbędzie się spotkanie z aktorką Dorotą Pomykałą, która w filmie Moje stare wcieliła się w postać Anny.

W sobotni wieczór w klubie DIVA (ul. Sławkowska 6) odbędzie się festiwalowe Afterparty. Lokalnym partnerem Festiwalu jest Tęczowa Drużyna.

Filmy w polskich i angielskich wersjach językowych, z polskimi i angielskimi napisami.

PROGRAM:
piątek, 12 kwietnia
18.00 BIG BOYS | BIG BOYS
(Corey Sherman) US 2023, 90’

sobota, 13 kwietnia
18.00 PRZEBUDZONE | UPON WAKING
(Max Rissman) US 2023, 107’
                         21.00 LGBT+ FILM FESTIVAL OFFICIAL PARTY
                         KLUB DIVA (ul. Sławkowska 6): Zagra DJ ALEX.
                         Dla posiadaczy biletów z filmów festiwalowych: WSTĘP WOLNY


niedziela, 14 kwietnia
17.15 BEST POLISH SHORTS
Po seansie rozmowę z Dorotą Pomykałą, aktorką z filmu Moje stare, poprowadzi Anita Piotrowska.

poniedziałek, 15 kwietnia
18.00 QUEENDOM | QUEENDOM
(Agniia Galdanova) US/FR 2023, 98’
                         19.30 KALAMBURY Z FILMOWYM ZACIĘCIEM
                         ZOO Klub (ul. Józefa 6)

wtorek, 16 kwietnia
18.00 KLIMAKTERIET | KLIMAKTERIET
(Juan Manuel D'Emilio) AR 2023, 67'
                         21.00 BINGO W LINDO Z LISANDRĄ
                         LINDO Bar (ul. Sławkowska 23)

środa, 17 kwietnia
18.00 KOKOMO CITY | KOKOMO CITY
(D. Smith) US 2023, 73’

czwartek, 18 kwietnia
20.30 WYROK | THE JUDGMENT
(Marwan Mokbel) EG/LB/US 2023, 111’

piątek, 19 kwietnia
18.00 DRIFTER | DRIFTER
(Hannes Hirsch) DE 2023, 79’


BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy)
Karnet (8 seansów): 160 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


O FILMACH:
BIG BOYS | BIG BOYS
(Corey Sherman) US 2023, 90’L.A. Outfest 2023: Nagroda Publiczności, Najlepszy Aktor (Isaac Krasner)
FilmOut San Diego 2023: Najlepszy Aktor (Isaac Krasner)
Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival 2023: Nagroda Specjalna (Najlepszy Debiut Reżyserski)
Boston Wicked Queer Film Festival 2023: Nagroda Publiczności


Wchodzenie w dorosłość nigdy nie jest szczególnie łatwe, ale czasem staje się złośliwie skomplikowane. Na przykład wtedy, gdy ukochana kuzynka Jamiego zabiera na wakacyjny wyjazd swojego chłopaka, Dana. Czternastolatek nie jest zachwycony, ale wkrótce okazuje się, że starszy o dwanaście lat Dan imponuje mu swoimi umiejętnościami, a między tą dwójką zawiązuje się szczególna męska więź, znacząca dla nastolatka więcej, niż jest gotowy przyznać sam przed sobą. Wychowany w przekonaniu, że homofobiczna męskość, oparta na fizycznej sile jest słuszna i zapewnia przetrwanie, Jamie leczy kompleksy, powielając toksyczne schematy. W głębi duszy jednak zaczyna dostrzegać, kim jest naprawdę, a ważną rolę w odkrywaniu tożsamości ma dojrzała postawa Dana.

Reżyser Corey Sherman zawarł w komedii Big Boys autobiograficzne refleksje, zwracając uwagę, że body shaming i kompleksy na punkcie sylwetki dotyczą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, bez względu na wiek.


DRIFTER | DRIFTER
(Hannes Hirsch) DE 2023, 79’


Dwudziestokilkuletni Moritz (Lorenz Hochhuth) przeprowadza się razem ze swoim chłopakiem do Berlina. Bohater nie ma żadnych konkretnych i sprecyzowanych planów, jest za to ciekawy wielkomiejskiego życia.

Kiedy Jonas niespodziewania zrywa z nim, oszołomiony i pogubiony Moritz wyrusza najpierw na siłownię w poszukiwaniu nowych erotycznych doznań i znajomości, by potem dać się ponieść atrakcjom nocnego szaleństwa i barwnej queerowej sceny. Poznaje przy tym grupę tak jak on młodych i eksperymentujących z używkami ludzi, którzy na chwilę staną się rodzajem jego wybranej, nieformalnej rodziny.


KLIMAKTERIET | KLIMAKTERIET
(Juan Manuel D'Emilio) AR 2023, 67'Czarno-białe slow cinema z Argentyny. W życiu kobiety w średnim wieku, żony reżysera teatralnego, pojawiają się dwa nieoczekiwane zjawiska. Jednym z nich jest menopauza, drugim – młoda aktorka, z którą współpracuje jej mąż. Nagła fala emocji wstrząsa nudnym życiem w opustoszałym nadmorskim kurorcie…


KOKOMO CITY | KOKOMO CITY
(D. Smith) US 2023, 73’Berlin International Film Festival 2023: Panorama Nagroda Publiczności – Najlepszy Dokument
Sundance Film Festival 2023 – Nagroda NEXT Innovator, NEXT Nagroda Publiczności


Cięty język, monochromatyczny obraz, teledyskowe ujęcia. Czarne trans kobiety są zabawne – reżyserka Kokomo City, D. Smith jest jedną z nich. Burząc martyrologiczny schemat, przez który zwykle opowiadane są historie trans kobiet, mówi o nierozerwalnym związku płci i rasy, nie tylko w relacjach z mężczyznami, ale też między córkami a matkami, które muszą pogodzić się ze „stratą” synów. Daniella Carter, Dominique Silver, Liyah Mitchell i Koko Da Doll to postacie z krwi i kości, opowiadające o chłopakach, rodzinie, seksie, pracy seksualnej, marzeniach i problemach bez zbędnej cenzury. Kokomo City emanuje szczerością i życiowym doświadczeniem czarnych, transpłciowych kobiet, oddając im głos.

Ze współbrzmiących tu wypowiedzi bohaterek reżyserka buduje szczery, pełen energii i życiowego doświadczenia obraz, który ma jednak swój tragiczny epilog – niedługo po sukcesie filmu na festiwalu Sundance Da Doll została zastrzelona w rodzinnej Atlancie.


PRZEBUDZONE | UPON WAKING
(Max Rissman) US 2023, 107’Flickers’ Rhode Island International Film Festival 2023: Najlepszy Film LGBTQIA

Kobieca historia miłosna w nieziemskim stylu. Dwie młode dziewczyny, które zmagają się z wewnętrznymi demonami, ulegają zatruciu tlenkiem węgla na pierwszej randce. Gdy obie zapadają w śpiączkę, ich dusze muszą nauczyć się kochać, by zyskać nową szansę na życie.

Przebudzone to historia o przezwyciężaniu lęku przed śmiercią, a także pokonywaniu oporu przed intymnością. Bohaterki zmagają się z tematami przebaczania, kojenia bólu po porzuceniu, zadają sobie pytania o poświęcenie i bezwarunkową miłość, próbując stawić czoła ciemnym zakamarkom swoich dusz.


QUEENDOM | QUEENDOM
(Agniia Galdanova) US/FR 2023, 98’L.A. Outfest 2023: Nagroda Specjalna (Najlepszy Dokument)
Athens International Film Festival 2023: Nagroda Specjalna (Najlepszy Dokument)
Zurich Film Festival 2023 – Nagroda Publiczności, Najlepszy Międzynarodowy Dokument
LesGaiCineMad, Madrid International LGBT Film Festival 2023: Nagroda Jury (Najlepszy Dokument)


Queendom to magnetyczny portret 21-letniej drag queen. Gena wygląda jak wystylizowana rzeźba – z taśmy klejącej, śmieci i kosmetyków do makijażu tworzy sugestywne i mroczne kreacje, w których pojawia się w przestrzeni publicznej i na swoich social mediach. Niczym młody David Bowie jest przybyszką z innej planety, a cały świat jest dla niej jednym wielkim wybiegiem.

Gena dorastała w miasteczku zbudowanym na miejscu dawnego rosyjskiego gułagu – dziś ze swoimi radykalnymi występami pojawia się w supermarketach, na stacjach metra i na moskiewskich ulicach. Ta bezwstydna obecność to jej sposób na protest wobec traktowania osób LGBTQ+ przez rząd w skrajnie konserwatywnej Rosji Putina. Jej samotny bunt ma jednak wysoką cenę, gdy przez swoje radykalne występy jest zmuszona do emigracji.
 
Ten filmowy portret z pogranicza sztuki i aktywizmu, kina dokumentalnego i science-fiction, pokazuje nie tylko wewnętrzny wszechświat Geny – to również starcie między starą i młodą Rosją. Queendom przypomina, że drag zawsze był polityczny – Gena o tym pamięta i nie zamierza udawać pokory.


WYROK | THE JUDGMENT
(Marwan Mokbel) EG/LB/US 2023, 111’Z powodu awaryjnej sytuacji w rodzinie, Mo i Hisham są zmuszeni wrócić ze Stanów Zjednoczonych do Egiptu. Tu nie mogą przyznać, że są parą, bo w homofobicznym, silnie religijnym państwie byłoby to zbyt niebezpieczne. Sytuacja budzi w Mo demony przeszłości – pozornie jest nowoczesnym ateistą, w domu czuje się jednak zastraszony i zawstydzony, ponieważ ktoś zna jego sekret. Lęki przed karą za grzechy, matką, która była mu przeciwna i bogiem, którego zawsze nienawidził, zaczynają przejmować nad Mo kontrolę. Hisham nie jest zaś świadomy, że jego partner wciąż wierzy w to, że ich związek jest grzechem. Czy Mo pokona swoje lęki i zawalczy o własną wolność?


BEST POLISH SHORTS - zestaw polskich krótkich metraży
czas trwania zestawu: 104’

ŚMIERĆ FRAJERA | ŚMIERĆ FRAJERA
(Krzysztof Grudziński) PL 2024, 20’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14210_0.jpg

Członek nacjonalistycznej organizacji mieszka w cichym miasteczku ze swoją osamotnioną matką. Jego życie kręci się wokół treningów na siłowni i pracy w lokalnym sklepie. Inni członkowie grupy wyszydzają go z powodu homoseksualności jego brata, który uciekł do Warszawy. Pewnego pechowego dnia zostaje zmuszony szantażem do podłożenia ładunku wybuchowego na trasie parady równości w stolicy. W obsadzie filmu m.in. Grzegorz Palkowski, Julian Świeżewski i Paweł Tomaszewski.


TAM, GDZIE PŁACZĄ PTAKI | TAM, GDZIE PŁACZĄ PTAKI
(Jakub Andrzej Wenda) PL 2023, 16’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14210_1.jpg

Szymon mieszka w małej nadmorskiej miejscowości. Chłopak przeżywa jeden z trudniejszych etapów w swoim życiu – okres dojrzewania. Wakacje spędza na podróżach palcem po globusie, spacerach po plaży czy spotkaniach ze znajomymi. Monotonne życie w małym mieście zakłóca niespodziewana wizyta przyjaciela z dzieciństwa – Filipa. Od tego momentu w chłopcu kiełkuje myśl o eksplorowaniu swojej seksualności. Pozornie zwykłe spotkanie na klifie przeradza się w pierwszy wakacyjny romans.


TRANSGRESJA | TRANSGRESJA
(Jakub Andrzej Wenda) PL 2023, 25’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14210_2.jpg

Diler narkotykowy Dawid spędza wieczór z jedną ze swoich klientek. Godziny mijają, a jego sympatia wzrasta, gdy nagle orientuje się, że Nadia jest trans kobietą. To spostrzeżenie uderza go, powodując wewnętrzny konflikt między tym, w co wierzy a tym, co czuje. Niespodziewanie rozpoczyna się wewnętrzna podróż mężczyzny w kierunku odkrycia i akceptacji własnych pragnień.


WARSZAWA, HOLANDIA | WARSZAWA, HOLANDIA
(Ming-Wei Chiang) PL 2023, 18’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14210_3.jpg

Pośród zgiełku łódzkiej dzielnicy Bałuty młody mężczyzna maskuje swoje prawdziwe „ja”. W gonitwie dorywczych zajęć ostre słowa i wyboiste ulice wypełniają jego dni. Pewna osoba sprawia jednak, że zaczyna dostrzegać coś więcej. Razem przemierzają miasto na skuterze, dzieląc ze sobą posiłki i wspólne chwile. Nieuchronnie zbliża się jednak dzień pożegnania…


MOJE STARE | MOJE STARE
(Natasza Parzymies) PL 2023, 25’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14210_4.jpg

Zofia i Ania to dwie charakterne seniorki. Lata szaleństw mają już za sobą. Nie widziały się od pół wieku, każda poszła własną drogą. Spotkanie po latach owocuje wspólną podróżą, w którą ruszają niczym Thelma i Louise, by wziąć się za barki z życiem i marzeniami. W rolach głównych Dorota Stalińska i Dorota Pomykała.


SPOT:PATRON MEDIALNY:


PARTNER LOKALNY:

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14211_0.jpg

Bookmark and Share

archiwum