kpb

Banel i Adama - pokaz filmu i spotkanie z podróżniczką Marzeną Figiel-Strzałą

BANEL I ADAMA (reż. Ramata-Toulaye Sy)
pokaz filmu i spotkanie z podróżniczką Marzeną Figiel-Strzałą
w ramach repliki festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera
środa, 10 kwietnia 2024, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14203_2.jpg

Senegalski kandydat do Oscara Banel i Adama to jeden z pięciu tytułów, które zaprezentujemy na początku kwietnia podczas repliki festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera. Po pokazie filmu w środę, 10 kwietnia, odbędzie się spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Marzeną Figiel-Strzałą dotyczące problemu dostępu do wody wśród plemion Afryki. Do rozmowy dołączy przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej, która m.in. zajmuje się budowaniem studni w Afryce.
 
Banel i Adama to przepięknie nakręcona opowieść o miłości wystawionej na próbę, w której poczucie obowiązku ściera się z prywatnymi marzeniami i uczuciami. Film prezentowany był wielu festiwalach, a w 2023 roku rywalizował w Cannes o Złotą Palmę.

Tytułowi bohaterzy to dwoje zakochanych młodych ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Mieszkają w senegalskiej wiosce, która cierpi w wyniku suszy: bydło umiera z powodu upału, brakuje jedzenia i wody. Ta katastrofa wystawia ich uczucie na wielką próbę.

Twórczynią filmu Banel i Adama jest Ramata-Toulaye Sy. Ta francusko-senegalska reżyserka, mieszkająca w Dakarze i Paryżu, pracowała wcześniej jako scenarzystka przy filmie Sibel (reż. Cagla Zencirci i Guillarme Giovanetti) oraz Notre-Dame of the Nile (reż. Atiq Rahimi), który otrzymał Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale w 2020 r. Banel i Adama to jej pierwszy film pełnometrażowy.

W środę, 10 kwietnia, po pokazie filmu Banel i Adama odbędzie się spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Marzeną Figiel-Strzałą, którego tematem będzie problem dostępu do wody wśród plemion Afryki. Do rozmowy dołączy przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej, która m.in. zajmuje się budowaniem studni w Afryce.

Marzena Figiel-Strzała - urodzona w Zakopanem podróżniczka, zawodowa dziennikarka. Ukończyła magisterskie studia na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła tytuł aktora dramatu przed Związkiem Artystów Scen Polskich. Przez ponad 10 lat pracowała jako aktorka na zawodowej scenie. Jest autorką cyklu reportaży Dzieci Świata i założycielką Fundacji Dzieci Świata.

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
BANEL I ADAMA | BANEL & ADAMA
(Ramata-Toulaye Sy) FR/ML/SN 2023, 87’


MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Ramata-Toulaye Sy)

W niewielkiej wiosce na północy Senegalu mieszkają zakochani w sobie Banel i Adama. Banel za wszelką cenę stara się wyprowadzić z ukochanym do własnego domu, rozpocząć nowe, wspólne życie i zyskać wolność. Adama, zgodnie z lokalnymi zwyczajami, ma zostać szefem wioski. Jest przywiązany do tradycji przodków i czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność. Kłopoty spowodowane suszą sprawiają, że para spędza coraz mniej czasu razem, a Banel czuje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa.

ZWIASTUN z napisami angielskimi:
Bookmark and Share

archiwum