kpb

Dojrzałe Kino: Biała odwaga - pokaz i spotkanie z reżyserem

DOJRZAŁE KINO:
BIAŁA ODWAGA (reż. Marcin Koszałka)
pokaz filmu i spotkanie z reżyserem
środa, 13 marca 2024, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14149_6.jpg

Porywająca opowieść o miłości, zdradzie i poświęceniu, rozgrywająca się na Podhalu w czasach II wojny światowej. Głośny film Marcina Koszałki Biała odwaga będzie można zobaczyć w środę, 13 marca, w ramach cyklu Dojrzałe Kino. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem, które poprowadzi red. Maria Malatyńska.

Nakręcona z rozmachem Biała odwaga to najnowszy film Marcina Koszałki (Czerwony pająk), opowiadający o burzliwych losach dwóch góralskich rodów. To porywająca opowieść o mrocznych epizodach z dziejów Podhala, która ukazuje szerokie spektrum moralnych dylematów ludzi żyjących w cieniu wojny.

Biała odwaga została zrealizowana z ogromną dbałością o szczegóły. Uwagę zwracają kunsztowne kostiumy, pieczołowicie odtworzona scenografia i zapierające dech zdjęcia tatrzańskich krajobrazów. Twórcy dołożyli wielu starań, by wiarygodnie oddać na ekranie specyfikę kultury góralskiej. Konsultantem do spraw gwary był Jan Karpiel-Bułecka - muzyk, architekt, popularyzator folkloru górali podhalańskich.

W filmie wystąpili m.in.: Filip Pławiak, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Julian Świeżewski, Adam Woronowicz i Wiktoria Gorodecka.

Reżyser o filmie: Dla mnie historia polskich górali ma wymiar uniwersalny i jest opowieścią o manipulowaniu odrębną grupą etniczną. Podobnie Amerykanie manipulowali Indianami, wykorzystując ich do realizacji swoich celów. Tak to opowiadamy w Białej odwadze, która jest także świadectwem zdrady i ludzkiego dramatu wynikającego z wyborów niemożliwych.

Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska, która wygłosi prelekcję przed seansem. Po projekcji, w sali czerwonej, odbędzie się rozmowa z reżyserem, Marcinem Koszałką. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

BILETY dla seniorów: 20 zł

O FILMIE:
BIAŁA ODWAGA | BIAŁA ODWAGA
(Marcin Koszałka) PL 2023, 116’


Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Bracia - uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę - będą musieli podjąć decyzję, która wpłynie nie tylko na ich osobiste losy, ale i przyszłości całego regionu.

ZWIASTUN:

 
 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum