kpb

Biała odwaga - pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

BIAŁA ODWAGA (reż. Marcin Koszałka)
pokaz filmu i spotkanie z reżyserem
wtorek, 12 marca 2024, godz. 19.45
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14140_3.jpg

Epicka opowieść o miłości, zdradzie i poświęceniu, rozgrywająca się wśród tatrzańskich szczytów w czasach II wojny światowej. Najnowszy film Marcina Koszałki Biała odwaga wchodzi do kin 8 marca. We wtorek, 12 marca, gościem pokazu w naszym Kinie będzie reżyser. Rozmowę po seansie poprowadzi Anita Piotrowska.

Nakręcona z ogromnym rozmachem Biała odwaga to najnowszy film Marcina Koszałki (Czerwony pająk), opowiadający o burzliwych losach dwóch góralskich rodów. To zrealizowana z dbałością o szczegóły porywająca opowieść o mrocznych epizodach z wojennych dziejów Podhala.

Obok kunsztownych kostiumów i pieczołowicie odtworzonej scenografii uwagę przykuwają zapierające dech zdjęcia tatrzańskich krajobrazów. Odpowiadał za nie rozbudowany pion reżysersko-operatorski, złożony z doświadczonych ludzi gór. Reżyser, współautor scenariusza i autor zdjęć Marcin Koszałka to taternik i alpinista, autor zdjęć górskich Marcin Polar jest taternikiem i grotołazem, a nad bezpieczeństwem filmowców i ekipy czuwał alpinista Andrzej Marcisz, który pracował również nad koncepcją zdjęć do sekwencji górskich i wspinaczkowych. Konsultantem do spraw gwary był Jan Karpiel-Bułecka - muzyk, architekt, popularyzator folkloru górali podhalańskich.

W filmie wystąpili m.in.: Filip Pławiak, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Julian Świeżewski, Adam Woronowicz i Wiktoria Gorodecka.

Reżyser o filmie: Dla mnie historia polskich górali ma wymiar uniwersalny i jest opowieścią o manipulowaniu odrębną grupą etniczną. Podobnie Amerykanie manipulowali Indianami, wykorzystując ich do realizacji swoich celów. Tak to opowiadamy w Białej odwadze, która jest także świadectwem zdrady i ludzkiego dramatu wynikającego z wyborów niemożliwych.

Po pokazie filmu Biała odwaga we wtorek, 12 marca, odbędzie się spotkanie z  reżyserem Marcinem Koszałką, które poprowadzi Anita Piotrowska. Rozmowa odbędzie się w Sali Czerwonej i będzie transmitowana do Sali Niebieskiej. Widzowie w obu salach będą mieli możliwość zadawania pytań reżyserowi.

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:
BIAŁA ODWAGA | BIAŁA ODWAGA
(Marcin Koszałka) PL 2023, 116’Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Bracia - uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę - będą musieli podjąć decyzję, która wpłynie nie tylko na ich osobiste losy, ale i przyszłości całego regionu.

ZWIASTUN:
PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum