kpb

100 lat Warner Bros: Wielki Gatsby

WIELKI GATSBY (reż. Baz Luhrmann)
finałowy pokaz w ramach przeglądu
100 LAT WARNER BROS.
środa, 29 listopada 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13897_0.jpg

Wystawna adaptacja głośnej powieści Francisa Scotta Fitzgeralda z Leonardo DiCaprio i Carey Mulligan w rolach głównych. Obchodzący dziesiątą rocznicę premiery, rozbuchany melodramat Wielki Gatsby Baza Luhrmanna, to ostatni film prezentowany w ramach przeglądu 100 lat Warner Bros. Pokaz w środę, 29 listopada, poprzedzi prelekcja Patrycji Włodek - filmoznawczyni związanej z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.

Z okazji setnej rocznicy powstania studia Warner Bros. kina zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych wyświetlają klasyki tej legendarnej wytwórni. Ostatnim filmem, który zostanie pokazany w ramach przeglądu 100 lat Warner Bros. jest Wielki Gatsby Baza Luhrmanna. Film, który jest adaptacją powieści Francisa Scotta Fitzgeralda, obchodzi właśnie 10. rocznicę swojej premiery.

Wielki Gatsby, podobnie jak książkowy pierwowzór, rozgrywa się w swingujących latach 20. To właśnie wtedy niedoszły pisarz Nick Carraway przybywa do Nowego Jorku. Fascynuje go rozległa posiadłość milionera Jaya Gatsby’ego, który nieprzerwanie organizuje wystawne przyjęcia. Nick szybko zostaje wciągnięty w reprezentowany przez sąsiada świat bogatych, wyższych sfer - pełen romansów, oszustw i iluzji.

W obsadzie filmu australijskiego reżysera znaleźli się m.in. Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Joel Edgerton, Elizabeth Debicki, Isla Fisher, Jason Clarke oraz supergwiazdor Bollywood, Amitabh Bachchan.

Wielki Gatsby zachwyca rozbuchaną stroną wizualną, pełną przepychu i teledyskowych sekwencji, typowych dla kina Baza Luhrmanna. Wystawna scenografia oraz wspaniałe kostiumy zostały nagrodzone nie tylko Oscarami, ale też nagrodami BAFTA i Critics' Choice. Szczególną uwagę zwraca eklektyczny soundtrack filmu, w którym znalazły się utwory wykonywane przez takich artystów jak Jay-Z, Kanye West, Jack White, Beyoncé, Lana Del Rey czy Florence and the Machine.

Pokaz filmu Wielki Gatsby odbędzie się w środę, 29 listopada, o godzinie 18.00. Krótki wykład przed projekcją filmu wygłosi Patrycja Włodek – doktor habilitowana nauk o sztuce, absolwentka socjologii i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Autorka książek Kres niewinności. Obraz i upamiętnienie ery Eisenhowera w amerykańskich filmach i serialach – pomiędzy reprezentacją, nostalgią a krytycznym retro (2018) i Świat był przemoczoną pustką. Czarny kryminał Raymonda Chandlera w literaturze i filmie (2015) oraz licznych tekstów o tematyce filmowej. Interesuje się przede wszystkim historią kina amerykańskiego i serialami nowej generacji.


PROGRAM:
środa, 29 listopada 2023
18.00 WIELKI GATSBY
| GREAT GATSBY
(Baz Luhrmann) AU/US 2013, 143’
prelekcja
przed filmem: Patrycja Włodek


BILETY:
30 zł
(normalny)
25 zł
(student/senior)
23 zł
(Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:
WIELKI GATSBY | GREAT GATSBY
(Baz Luhrmann) AU/US 2013, 143’Oscary 2014: Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy
BAFTA 2014: Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy
Critics' Choice 2014: Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy


Nowy Jork, lata 20. XX wieku. Gatsby (Leonardo DiCaprio) - milioner wywodzący się z niższych sfer - po 11 latach spotyka swoją wielką miłość, Daisy (Carey Mulligan). Mężczyznę i kobietę łączył kiedyś romans, jednak ich drogi rozeszły się z powodu różnic klasowych. Gatsby wyjechał w poszukiwaniu bogactwa, a Daisy nie czekając na niego, wyszła za mąż za majętnego Toma (Joel Edgerton). Teraz kochankowie próbują na nowo rozbudzić uczucia do siebie.
ORGANIZATORZY
Warner Bros.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Bookmark and Share

archiwum