kpb

Porwany - pokaz przedpremierowy z prelekcją Karola Kleczki

PORWANY (reż. Marco Bellocchio)
pokaz przedpremierowy z prelekcją Karola Kleczki
wtorek, 7 listopada 2023, godz. 20.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13867_0.jpg

Najnowszy film włoskiego mistrza kina politycznego, Marco Bellocchio. Poruszający dramat historyczny Porwany będzie można zobaczyć u nas przedpremierowo we wtorek, 7 listopada, o godzinie 20.00. Pokaz poprzedzi prelekcja, którą wygłosi filozof i publicysta, Karol Kleczka.

Prezentowany m.in. na Festiwalu w Cannes dramat historyczny Porwany w reżyserii Marco Bellocchio to mocny i gniewny film o zbrodni popełnionej przed laty przez Kościół Katolicki.

Wybitny twórca kina politycznego opowiada opartą na faktach historię żydowskiego chłopca siłą odebranego rodzinie przez papieża Piusa IX. Poruszające losy małego Edgarda Mortary wstrząsnęły światem w drugiej połowie XIX wieku i znacząco przyczyniły się do likwidacji Państwa Kościelnego w 1870 roku.

Reżyser o filmie: Nie nakręciłem tego filmu, aby wyrazić swój polityczny punkt widzenia lub zająć stanowisko przeciwko Kościołowi. Ten film nie ma na celu przeciwstawiania jednej strony drugiej. Los tego człowieka przemówił do mnie i mnie zainspirował, a jego historia wywołała we mnie silne emocje i napięcie. Te uczucia utorowały drogę do stworzenia filmu. Moja sympatia wyraźnie leży po stronie dziecka, które padło ofiarą aktu skrajnej przemocy.

Scenariusz filmu został oparty na książce Davida I. Kertzera pt. Porwanie Edgarda Mortary. Skandal, który pogrążył Państwo Kościelne, wydanej w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne.

Pokaz przedpremierowy filmu Porwany we wtorek 7 listopada, o godzinie 20.00 poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Karol Kleczka - redaktor miesięcznika Znak, doktor filozofii. Współpracuje z magazynem Kontakt, pisze również w Tygodniku Powszechnym i na portalu NOIZZ.pl.

BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
PORWANY | RAPITO
(Marco Bellocchio) IT/FR/DE 2023, 134’MFF w Cannes 2023: Udział w konkursie głównym
MFF w Toronto 2023: Udział w sekcji  Prezentacje Specjalne'
MFF w Valladolid 2023: Udział w konkursie głównym


Rok 1858, żydowska dzielnica Bolonii. Pod osłoną nocy Gwardia Papieska wdziera się do domu rodziny Mortarów. Na rozkaz kardynała mają zabrać Edgarda, ich siedmioletniego syna, i wysłać do Rzymu. Dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez swoją opiekunkę, a prawo papieskie jest nieubłagane: chłopiec musi otrzymać katolickie wychowanie. Zrozpaczeni rodzice zrobią wszystko, żeby odzyskać syna. Podejmują walkę, która szybko nabiera wymiaru politycznego. Jednak Kościół i papież nie zgadzają się na zwrot dziecka, chcąc umocnić swoją coraz bardziej słabnącą władzę…

Premiera filmu: 10 listopada 2023

ZWIASTUN:PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum