kpb

Saint Omer - pokaz filmu i rozmowa Anity Piotrowskiej z dr hab. Joanną Hańderek

SAINT OMER (reż. Alice Diop)
pokaz przedpremierowy
i rozmowa Anity Piotrowskiej z dr hab. Joanną Hańderek
środa, 13 września 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13749_2.jpg

Wstrząsający dramat sądowy i trzymająca w napięciu opowieść o macierzyństwie. Laureat Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji, francuski kandydat do Oscara - Saint Omer w reżyserii Alice Diop - 13 września przedpremierowo w naszym Kinie. Po seansie odbędzie się rozmowa z udziałem dr hab. Joanny Hańderek - wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Prowadzenie: Anita Piotrowska.

Saint Omer to pełnometrażowy debiut fabularny nagrodzonej w Berlinie za dokument My, z przedmieść Paryża (2021) Alice Diop. Francuska twórczyni pochodzenia senegalskiego oparła swój scenariusz na prawdziwej historii Fabienne Kabou, która porzuciła swoją 15-miesięczną córkę na plaży, skazując ją na pewną śmierć. Dziecko zostało porwane przez przypływ, a ciało znalezione następnego dnia przez rybaka. Opisywana przez francuskie media jako nieprzeciętnie inteligentna, stała się bohaterką głośnego procesu sądowego.  

W swoim filmie Alice Diop reinterpretuje mit Medei. Reżyserka nie ocenia młodej czarnoskórej kobiety siedzącej na ławie oskarżenia, lecz z reporterską uwagą wsłuchuje się w zeznania jej oraz świadków. Saint Omer niepostrzeżenie konfrontuje widzów z własnymi uprzedzeniami. Sprawia, że odkrywają w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Ale ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci, ku córkom dziedziczącym traumy matek.

Wojciech Tutaj pisał na Filmweb.pl: Na papierze film Diop jest dramatem sądowym, ale zapewniam, że nie ma wiele wspólnego z klasycznymi regułami gatunku. Reżyserka wystawia naszą cierpliwość i zdolność skupienia na ciężką próbę, posługując się długimi, statycznymi ujęciami i zawieszając kamerę na sylwetkach wypowiadających się akurat postaci. W czasie rzeczywistym śledzimy kolejne zeznania Laurence i jej otoczenia, niemal namacalnie odczuwając gęstą, duszną atmosferę sali sądowej.

Po pokazie filmu 13 września, dziennikarka filmowa Anita Piotrowska i filozofka Joanna Hańderek porozmawiają m.in. łatwych, bezrefleksyjnych osądach, figurze matki oraz uwikłaniu w kulturowe sidła.

Film zostanie zaprezentowany z podwójnymi: polskimi i angielskimi napisami.


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)


UCZESTNICZKI SPOTKANIA:
dr hab. prof. UJ Joanna Hańderek - wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender, multikulturalizmu, ekoetyki oraz globalnej sprawiedliwości i różnych form wykluczenia. Autorka książek Metamorfozy i muzea, Czas i spotkanie: wokół koncepcji czasu Emmanuela Lévinasa.

Anita Piotrowska - absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, krytyczka filmowa i dziennikarka Tygodnika Powszechnego. Pisuje także do magazynów EKRANy i Kino, jest felietonistką magazynu psychologicznego Charaktery. Jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oraz selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


O FILMIE:
SAINT OMER | SAINT OMER
(Alice Diop) FR 2022, 122’MFF w Wenecji - Biennale Cinema 2022 - wygrana: Lew Jutra - Nagroda im. Luigiego de Laurentiisa dla najlepszego filmu debiutanta (Alice Diop), Srebrny Lew - Wielka nagroda Jury (Alice Diop)
Cezary 2023 - wygrana: Najlepszy film debiutancki (Alice Diop, Christophe Barral, Toufik Ayadi)
Film Independent 2023 - nominacja: Najlepszy film zagraniczny (Alice Diop)


Wstrząsający i prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się być przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków.

ZWIASTUN:

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum