kpb

Krótka historia polskiego kina: Sanatorium pod Klepsydrą

SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ (reż. Wojciech Jerzy Has)
pokaz w ramach przeglądu 
Krótka historia polskiego kina
wtorek, 18 lipca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13627_2.jpg

Poetycka, surrealistyczna wędrówka w czasie i przestrzeni, inspirowana niepowtarzalną wyobraźnią Brunona Schulza. Nagrodzony na Festiwalu w Cannes film Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa to kolejny tytuł prezentowany w ramach przeglądu Krótka historia polskiego kina. Pokaz w naszym Kinie we wtorek, 18 lipca.

Krótka historia polskiego kina to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza.

Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu. Prelekcje przybliżają sylwetki twórców, wprowadzają w tematykę filmu oraz omawiają realia polityczno-społeczne jego powstania. Przegląd to okazja by najważniejsze polskie filmy obejrzeć na kinowym ekranie w wersji cyfrowo odrestaurowanej.

We wtorek, 18 lipca, w naszym Kinie będzie można zobaczyć kolejny film przeglądu - poetyckie Sanatorium pod Klepsydrą w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Wyróżniona wieloma nagrodami adaptacja prozy Brunona Schulza to poetycka opowieść o młodym człowieku (Jan Nowicki), który przyjeżdża do sanatorium, gdzie przed laty przebywał jego zmarły ojciec (Tadeusz Kondrat, prywatnie ojciec Marka Kondrata). Wizyta okazuje się podróżą w czasie i przestrzeni oraz pozwala mężczyźnie przeżyć w surrealistycznej formie sceny z dzieciństwa.

Wojciech Jerzy Has
wydobył na powierzchnię eschatologiczny klimat utworów Schulza. Nad wykreowanym na ekranie światem unosi się atmosfera katastrofy związana z doświadczeniem Zagłady oraz antysemickimi wystąpieniami z 1968 roku. Nawiązanie do niedawnych wydarzeń nie spodobało się komunistycznej władzy. Gdy wbrew decydentom film został wysłany na Festiwal w Cannes (gdzie zdobył Nagrodę Jury), jego twórca otrzymał kilkuletni zakaz reżyserii.

Twórczość Schulza przez lata miała opinię nieprzetłumaczalnej na język filmowy, jednak Hasowi udało się znaleźć sposób na oddanie onirycznej atmosfery dzieła na ekranie. W znacznym stopniu przyczyniły się do tego niezwykłe, utrzymane w chłodnej kolorystyce zdjęcia Witolda Sobocińskiego. Ten świat okazał się być mi bliski i może dlatego zdecydowałem się stworzyć ten film. Takie trudne, ciekawe pozycje literackie pozwalają odnowić spojrzenie na kinematografię. Dają swobodę poruszania się i zobowiązują do stosowania nieszablonowych rozwiązań reżyserskich, aktorskich, montażowych – mówił Wojciech Has na antenie Polskiego Radia w 1973 roku.

Kuratorem przeglądu i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

PROGRAM:
wtorek, 18 lipca 2023
18.00 SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ | THE HOURGLASS SANATORIUM
(Wojciech Jerzy Has) PL 1973, 119’
prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)


KOLEJNE POKAZY PRZEGLĄDU:
sierpień 2023
BARWY OCHRONNE | CAMOUFLAGE
(Krzysztof Zanussi) PL 1976, 96’
wrzesień 2023

ARIA DLA ATLETY | ARIA FOR AN ATHLETE
(Filip Bajon) PL 1979, 99’
październik 2023
GORĄCZKA | FEVER
(Agnieszka Holland) PL 1981, 122’
listopad 2023
PRZYPADEK | BLIND CHANCE
(Krzysztof Kieślowski) PL 1981, 122’


BILETY: 15 zł


O FILMIE:
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ | THE HOURGLASS SANATORIUM
(Wojciech Jerzy Has) PL 1973, 119’

MFF w Cannes 1973: Nagroda Jury
FF w Trieście 1974: Złoty Asteroid
FPFF w Gdyni: Złote Lwy (Najlepsza scenografia), udział w konkursie głównym


Józef (Jan Nowicki) przyjeżdża do sanatorium, gdzie przebywał przed laty jego zmarły ojciec, Jakub (Tadeusz Kondrat). Doktor (Gustaw Holoubek) kwateruje Józefa w pokoju rodzica, który jak inni pacjenci przebywa na granicy życia i śmierci. Wyprawa do tytułowego miejsca okazuje się podróżą w czasie i przestrzeni, po labiryncie przeszłości. Pozwala Józefowi przeżyć w nadrealistycznej formie sceny z dzieciństwa, z wyobraźni.

Adaptacja surrealistycznej prozy Brunona Schulza, w tym tytułowego opowiadania (1937), które jest swoistą kontynuacją zbioru Sklepy cynamonowe. Reżyser Wojciech Jerzy Has sięgnął po jego utwór przez pokrewieństwo wyobraźni i zainteresowanie wędrówką po labiryntach czasu, ale też w geście przypomnienia o tradycji żydowskiej po tragicznym marcu 1968 roku w Polsce.

Film prezentowany z angielskimi napisami.



SPOT:



ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
35mm
DI Factory

OPRAWA GRAFICZNA:
Ewelina Gąska

SPOT:
Sergio Chao

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bookmark and Share

archiwum