kpb

FFN gościnnie na V Retro Pikniku Dawnej Rabki Czar: Mocny Człowiek z muzyką na żywo

Festiwal Filmu Niemego
gościnnie na
V Retro Pikniku Dawnej Rabki Czar:
pokaz filmu MOCNY CZŁOWIEK (reż. Henryk Szaro)
z muzyką na żywo (pathMAN)
piątek, 16 czerwca 2023, godz. 20.30
Rabka-Zdrój


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13614_0.jpg

Wraz z Festiwalem Filmu Niemego zapraszamy na specjalne wydarzenie w ramach V Retro Pikniku Dawnej Rabki Czar. W piątek, 16 czerwca, w malowniczym otoczeniu rabczańskiego Parku Zdrojowego odbędzie się pokaz filmu Mocny człowiek Henryka Szaro. Muzykę na żywo do tego przejmującego, niemego dramatu z 1929 roku wykona zespół pathMAN.

W weekend 16-18 czerwca, odwiedzający Rabkę-Zdrój oraz jej mieszkańcy, przeniosą się w czasie za sprawą V Retro Pikniku Dawnej Rabki Czar. Wśród zabytkowej architektury miasta będzie można spotkać różnych bywalców przedwojennego kurortu: kuracjuszy w strojach retro, automobilistów, cyklistów i rikszarzy, a także posłuchać utworów z danych lat. W programie imprezy mnóstwo wydarzeń - od muzyki i tańca, po sztuki plastyczne, sport, teatr oraz kino.

W piątkowy wieczór, wraz z Festiwalem Filmu Niemego zapraszamy do Parku Zdrojowego na pokaz filmu Mocny człowiek Henryka Szaro z 1929 roku.

Głównym bohaterem filmu jest człowiek, który nie cofnie się przed niczym by osiągnąć sławę i bogactwo. Henryk Bielecki (Grzegorz Chmara, członek Teatru Stanisławskiego) posuwa się do najgorszych czynów, by stanąć w panteonie słynnych pisarzy. Nie zawaha się nawet przed przywłaszczeniem sobie powieści przyjaciela, który jest bliski śmierci. Ten nakręcony na podstawie książki Stanisława Przybyszewskiego dramat, przez lata uważany był za zaginiony. Jego jedyna kopia została odnaleziona dopiero w 1997 roku w Belgii.

Do filmu na żywo zagra zespół pathMAN (Piotr Kolecki i Marek Leszczyński). Duet bazuje przede wszystkim na akustycznym instrumentarium (współczesnym i etnicznym), które używane jest w niekonwencjonalny sposób. Zmienna dynamika utworów i misteryjny charakter koncertów to znaki rozpoznawcze grupy, która od lat pozostaje wierna swoim artystycznym ideałom.

Pokaz odbędzie się przy Tężni Solankowej w Parku Zdrojowym, w Rabce-Zdroju.

WSTĘP WOLNY!


O FILMIE:
MOCNY CZŁOWIEK
(Henryk Szaro) PL 1929, 88'Psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty. Adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego, formalnie nawiązująca do niemieckiego ekspresjonizmu. Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego, przez niemal 70 lat uważany za zaginiony.


O MUZYKACH:


Projekt pathMAN narodził się w 1998 roku dzięki inicjatywie Piotra Koleckiego i Marka Leszczyńskiego, byłych członków legendarnego Teatru Dźwięku Atman - jednego z czołowych przedstawicieli polskiej sceny niezależnej - który współtworzyli w latach 1976-1998.


Oficjalna strona: http://www.pathman.pl/PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum