kpb

Beautiful Beings - pokazy w KPB

BEAUTIFUL BEINGS
(reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson)

pokazy w Kinie Pod Baranami
19-25 maja 2023


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13482_2.jpg

Nagrodzony na zeszłorocznym festiwalu w Berlinie islandzki film Beautiful Beings trafi na majowy tydzień do naszego Kina! Film Guðmundura Arnara Guðmundssona to przejmująca opowieść o dorastaniu, w której ból splata się z czułością, a przemoc z lojalnością. Ten hipnotyzujący, nieoczywisty portret grupy nastolatków był w tym roku islandzkim kandydatem do Oscara. Pokazy od 19 do 25 maja.


Guðmundur Arnar Guðmundsson zadebiutował filmem Serce z kamienia, który miał swoją premierę w Konkursie Venice Days w 2016 roku i zdobył ponad 50 międzynarodowych nagród. Film, który opowiada o młodych, dopiero wchodzących w dorosłość bohaterach, można obejrzeć online w E-Kinie Pod Baranami.

W Beautiful Beings reżyser ponownie podejmuje temat dorastania. Opowiada o młodych ludziach w świecie naznaczonym przemocą i agresją. W centrum opowieści jest nastoletni Addi, który przygarnia do swojej paczki wyalienowanego i dręczonego Balliego. Dla chłopaka mieszkającego z matką uzależnioną od narkotyków, relacja z rówieśnikami staje się pierwszą szansą na “normalne” życie. Szczególną empatią w stosunku do zastraszonego bohatera wykazuje się Addi, który sam musi zmagać się z własnymi demonami. Na dodatek obdarzony jest szczególną, odziedziczoną po matce wrażliwością, która wkrótce daje o sobie znać w formie niepokojących wizji.

Autorem zdjęć do filmu jest Sturla Brandth Grøvlen, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za zrealizowaną w jednym ujęciu Victorię (2015) i Złotą Żabą na festiwalu Camerimage za film Barany. Islandzka opowieść (2015).

Film Beautiful Beings na festiwalu w Berlinie nagrodziło Jury Europa Cinemas, tak pisząc o filmie: To szorstkie spojrzenie na grupę nastoletnich chłopców, którzy próbują odnaleźć się w dysfunkcyjnych rodzinach. Ale ciepło współistniejące z przemocą sprawia, że ​​jest to film, który trzeba zobaczyć. Widzowie są blisko chłopięcych bohaterów, gdy ci mierzą się z emocjami i przyjaźniami, ale w tej toksycznej męskości reżyserowi udaje się znaleźć nadzieję i liryzm. Sięgając momentami do magicznego realizmu, tworzy bardzo wyjątkową atmosferę.

Reżyser o filmie: Jako filmowiec mam nadzieję, że uda mi się dać widzom autentyczne poczucie bycia nastolatkiem. Powinniśmy doświadczyć świata chłopców, jakbyśmy byli tam razem z nimi. Uwielbiam wizualne i poetyckie aspekty filmu i mocno wierzę w znaczenie historii, które opowiadamy. Zająłem się reżyserią, ponieważ chciałem poruszać ludzi i wzbogacać ich zmysły [...]. Mam nadzieję, że film Beautiful Beings to zrobi, opowiadając o przyjaźni, znaczeniu wzorców do naśladowania, samoakceptacji i intuicji.

Beautiful Beings będzie można zobaczyć w naszym Kinie od 19 do 25 maja. Film będzie wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.


O FILMIE:
BEAUTIFUL BEINGS | BERDREYMI
(Guðmundur Arnar Guðmundsson) IS/SE/DK/NL/CZ 2022, 123’MFF w Berlinie 2022: Nagroda Label Europa Cinemas
Międzynarodowy Festiwal Mastercard OFF CAMERA 2022: Nagroda FIPRESCI
Oscary 2023: oficjalny islandzki kandydat


W swoim drugim, po Sercu z kamienia, filmie Guðmundur Arnar Guðmundsson skupia się na grupie młodych chłopaków, którzy zmagają się z patologią, a nawet brutalną przemocą ze strony rówieśników. Wśród nich Balli, cichy czternastolatek, który akceptację znajduje jedynie w niespodziewanie poznanej trójce rówieśników. Nowa znajomość to dla niego szansa, by choć na chwilę zapomnieć o uzależnionej od narkotyków matce oraz społecznym linczu. Tak rodzi się dynamiczna, pełna uroku relacja oparta na lojalności i wzajemnej pomocy. Chłopcy muszą jednak zdecydować – jak żyć, by nie powtórzyć błędów rodziców i nie pogrążyć się w toksycznym chaosie. Poruszająca opowieść o wspólnocie, której daleko od banałów i emocjonalnego szantażu.
Opis festiwalowy, 13. Festiwal Kamera Akcja


ZWIASTUN:


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum