kpb

14 LGBT+ Film Festival

14. LGBT+ Film Festival
14 - 20 kwietnia 2023
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13380_0.jpg

Odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowe i wizjonerskie. 14. LGBT+ Film Festival od 14 do 20 kwietnia w naszym Kinie! W programie m.in. obsypany nagrodami dokument Boylesque, zestaw krótkich metraży z Ukrainy oraz najnowszy film Urszuli Antoniak Splendid Isolation.

14. edycja LGBT Film Festival
odbędzie się w dziesięciu miastach w całej Polsce - w tym w Krakowie, w Kinie Pod Baranami. Na program składają się wyjątkowe produkcje pełno- i  krótkometrażowe, ujmujące w filmowe ramy różne doświadczenia queerowych społeczności.

Drag to performans, zabawa, sztuka i sposób na życie… Chrissy Judy Todda Flaherty’ego opowiada o dragowej scenie Nowego Jorku. Francuski film Three Nights a Week Florenta Gouëlou zderza ze sobą efektowną osobowość sceniczną z pozbawioną makijażu codziennością, a dokument Boylesque Bogny Kowalczyk portretuje najstarszą polską drag queen, Lullę La Polaca.

Rozgrywający się w środowisku hokeistek austriacki film Breaking the Ice Clary Stern skupia się na postaci wytrwałej i twardej jak lód Miry, która odkrywa nieznane strony swojej osobowości. O świat sportu zahacza również skandynawski Oponent (reż. Milad Alami), którego bohater - irański zapaśnik - stara się wykorzystać swoje umiejętności by zdobyć prawo stałego pobytu w Szwecji. W równie ciekawym - wojskowym - mikroświecie rozgrywa się Eismayer. Dramat Davida Wagnera porusza temat stereotypowego wizerunku męskości oraz tego, jak orientacja seksualna jest automatycznie kojarzona z określonymi konwencjami i rolami.

Intrygującą wiwisekcję międzyludzkich relacji zapewnia film Splendid Isolation Urszuli Antoniak, opowiadający o dwóch kobietach, które uciekając przed nienazwanym niebezpieczeństwem, zatrzymują się w opuszczonym domu. Na napięciu, frustracji i niepokoju, który może pojawić się nawet na słonecznych wakacjach, skupia się Sekret nocy letniej Luisy de Filippis - daleka od klisz narracja o transpłciowości.

14. edycja LGBT Film Festival to okazja do zobaczenia - przedpremierowo! - dwóch tytułów, które w 2023 roku wejdą na ekrany polskich kin. Turkusowa suknia Maryam Touzani (premiera 7 lipca) w niezwykły sposób pokazuje więź między małżonkami, proces dojrzewania w małżeństwie oraz odkrywania prawdziwych uczuć. Peter von Kant Françoisa Ozona (premiera 28 kwietnia) nawiązuje do filmu Gorzkie łzy Petry von Kant Rainera Wernera Fassbindera z 1972 roku, będąc zarówno odpowiedzią, jak i swego rodzaju przeróbką pierwowzoru.

Szczególne miejsce w programie Festiwalu zajmuje zestaw Ukraine is Queer - wybór czterech filmów krótkometrażowych, pokazujących jak zmieniła się sytuacja osób LGBT+ w Ukrainie po inwazji Rosji.

Większość filmów festiwalu będzie można zobaczyć z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami. Filmy Turkusowa suknia i Peter von Kant wyświetlone zostaną wyłącznie z polskimi napisami.


PROGRAM:

piątek, 14 kwietnia
18.30    SEKRET NOCY LETNIEJ | SOMETHING YOU SAID LAST NIGHT
(Luis De Filippis) CA/CH 2022, 96’
20.45   
TURKUSOWA SUKNIA | LE BLEU DU CAFTAN
(Maryam Touzani) FR/MA/BE/DK 2022, 123’

sobota, 15 kwietnia
18.30    OPONENT | MOTSTÅNDAREN
(Milad Alami) SE/NO 2023, 119’
20.45    BOYLESQUE | BOYLESQUE
(Bogna Kowalczyk) PL/CZ 2021, 71'

niedziela, 16 kwietnia
18.30    THREE NIGHTS A WEEK | TROIS NUITS PAR SEMAINE
(Florent Gouëlou) FR 2022, 103’
20.45    CHRISSY JUDY | CHRISSY JUDY
(Todd Flaherty) US 2022, 96’

poniedziałek, 17 kwietnia
21.15    UKRAINE IS QUEER
Blok Ukraińskich Filmów Krótkometrażowych, 74'

wtorek, 18 kwietnia
20.45    SPLENDID ISOLATION | SPLENDID ISOLATION
(Urszula Antoniak) NL 2022, 80’

środa, 19 kwietnia
18.30    PETER VON KANT | PETER VON KANT
(François Ozon) FR 2022, 84’
20.45    BREAKING THE ICE | BREAKING THE ICE
(Clara Stern) AT 2022, 102’

czwartek, 20 kwietnia
18.30    EISMAYER | EISMAYER
(David Wagner) AT/DE 2022, 87’


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy)
Karnet (11 seansów): 176 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


O FILMACH:

BOYLESQUE | BOYLESQUE
(Bogna Kowalczyk) PL/CZ 2021, 71' (film dokumentalny)MFF Hot Docs Toronto 2022: Nagroda dla wschodzących międzynarodowych twórców filmowych
62. Krakowski Festiwal Filmowy 2022: Nagroda Publiczności, Srebrny Lajkonik
Festiwal Młodzi i Film 2022: wyróżnienie specjalne w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych


Już flirtuje ze śmiercią, ale wciąż szuka miłości życia – queerowy performer Lulla La Polaca przekroczył osiemdziesiątkę i wciąż chce tańczyć, bawić się i kochać. Ale młodzieńczej duszy opór stawia słabnące, starzejące się ciało. Jak to jest pragnąć tego, za czym już się nie nadąża? Tęsknić za miłością, mając tak mało czasu na jej spełnienie?

Obcy w plemieniu emerytów, rozkwita zaś wśród młodych, którzy jednak zawsze zostawiają go w tyle. Lulla nigdzie nie przynależy. Zawieszony pomiędzy wspomnieniem dawnego i nadzieją na nowy związek, przed samotnością chroni się w świecie fantazji.

Bohater filmu nie pasuje do żadnych ról i pokoleniowych rozdań: bywa na pogrzebach i paradach równości, na dancingach i w gejowskich klubach. Najstarsza polska drag queen z gracją porusza się w świecie, który adoruje młodość, a Boylesque wychwytuje czułe punkty jej biografii.

Film wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.BREAKING THE ICE | BREAKING THE ICE
(Clara Stern) AT 2022, 102’Max Ophüls Festival 2023: Najlepszy Film Społeczny, Najlepszy Scenariusz, Nagroda Młodego Jury
Max Ophüls Festival 2023 - nominacja: Najlepszy Film Fabularny


Wkraczająca w dorosłość hokeistka Mira wydaje się być twarda jak lód i nie pozwala sobie na słabość. Życie wymaga od niej łączenia roli przywódczyni drużyny z wymagającą fizycznie pracą w rodzinnej winnicy. Kiedy jednak do jej zespołu dołącza nowa zawodniczka Theresa, zimna i zdecydowana Mira zaczyna topnieć, odsłaniając swoje uczucia i odkrywając nieznane wcześniej strony swojej osobowości. Nocne eskapady w queerowe zakątki miasta dodają jej skrzydeł, których nie zamierza już składać. Jednak otoczenie wolałoby widzieć ją nadal w sztywno wyznaczonych ramach.

Reżyserka Clara Stern, dla której Breaking the Ice jest pełnometrażowym debiutem podkreśla, że pragnie robić filmy, które poruszają i skłaniają do dyskusji. Chętnie skupia się na tematach społecznych ze szczególnym uwzględnieniem wątków feministycznych.

Film wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.CHRISSY JUDY | CHRISSY JUDY
(Todd Flaherty) US 2022, 96’Każdy z nas ma wśród znajomych jedną roztrzepaną osobę, która nie potrafi poukładać sobie życia. I tak ją kochamy, pomimo zamieszania, jakie po sobie zostawia. Dla trzydziestoparoletniej drag queen Chrissy taką osobą jest jej najlepsza przyjaciółka Judy, chaotyczna dragsa, która zawsze wypija o kilka drinków za dużo. Po latach spędzonych na dragowej scenie Nowego Jorku, Judy jest przekonana, że w tym sezonie ich wspólne show wreszcie odniesie sukces, ale Chrissy ma tym razem mniej krzykliwe priorytety. To skłania rozczarowaną Judy do uważnego przyjrzenia się swojemu życiu i odkrycia siebie na nowo.  

Chrissy Judy to zrealizowana w czerni i bieli czarna komedia, która zagląda do queerowego, nowojorskiego podziemia. Ukazuje zmagania nieheteroseksualnych mężczyzn, szukających miłości, akceptacji i własnej tożsamości.

W roli Judy wystąpił reżyser i autor scenariusza, Todd Flaherty, a za kamerą stanął.. jego brat, Brendan Flaherty.

Film wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.EISMAYER | EISMAYER
(David Wagner) AT/DE 2022, 87’ FF w Göteborgu 2023 - nominacja: Dragon Award
FF Les Arcs European 2022: Nagroda Publiczności, Nagroda Film Nuts
Max Ophüls Festival 2023: Nagroda Publiczności
MFF w Wenecji 2022: Nagroda główna (Międzynarodowy Tydzień Krytyki), Queer Lion (nominacja)


Eismayer to najsurowszy oficer szkoleniowy w Siłach Zbrojnych Austrii, który budzi respekt i strach. Bezwzględny, bez wahania wydaje rozkazy swoim podwładnym. Kiedy pojawia się nowy rekrut Falak, przyznający się do homoseksualności, maska za którą sierżant skrywa swoją tożsamość zaczyna pękać. Dla kogoś takiego jak Eismayer, miłość do drugiego mężczyzny jest nie do pogodzenia z obrazem wzorowego żołnierza.

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Eismayer porusza temat stereotypowego wizerunku męskości oraz tego, jak orientacja seksualna jest automatycznie kojarzona z określonymi konwencjami i rolami.

Film wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.OPONENT | MOTSTÅNDAREN
(Milad Alami) SE/NO 2023, 119’MFF w Berlinie 2023: pokazy w sekcji Panorama

Główny bohater Iman ucieka wraz z rodziną z Iranu i zamieszkuje w ośrodku dla imigrantów na północy Szwecji. W swoim kraju był zapaśnikiem, postanawia więc wstąpić do lokalnego klubu, licząc, że zwiększy to szanse na jego stały pobyt w Szwecji. Łamie jednak w ten sposób obietnicę złożoną wcześniej żonie: nigdy już nie uprawiać wrestlingu. Choć codzienne problemy związane ze statusem społecznym wciąż stanowią główne zmartwienie Imana, do głosu dochodzi też walka z własną tożsamością.

Oponent łączy opowieść o kryzysie uchodźczym z historią skoncentrowaną na znaczeniu męskości i rodzinnych wartości.

Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Szwecji w Polsce.
Film wyświetlany z polskimi napisami.
PETER VON KANT | PETER VON KANT
(François Ozon) FR 2022, 84’The Society of LGBTQ Entertainment Critics 2023: Nagroda Doriana – Najlepszy Film LGBTQ Roku
FilmOut San Diego 2022: Najlepszy Film Międzynarodowy
MFF w Berlinie 2022: Konkurs Główny


1972 rok, Kolonia, Niemcy. Uznany reżyser Peter (Denis Ménochet) pracuje w swojej rezydencji nad scenariuszem kolejnej produkcji. W odwiedziny przyjeżdża Sidonie (Isabelle Adjani), zawsze mile widziana dawna muza. Tym razem nie jest jednak sama – towarzyszy jej przystojny, młody Amir, którego poznała w trakcie egzotycznej podróży. Peter gwałtownie zakochuje się w młodzieńcu, który zaczyna dominować nad mistrzem i dostrzega w nim szansę na odmianę swego losu.

Najnowszy film Françoisa Ozona to wariacja na temat dramatu Gorzkie łzy Petry von Kant Rainera Wernera Fassbindera. Jak zwykle u francuskiego reżysera, efektem jest dzieło oryginalne, zabawne, prowokacyjne i ironiczne.

Film prezentowany dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Polsce.
Film wyświetlany z polskimi napisami.
SEKRET NOCY LETNIEJ | SOMETHING YOU SAID LAST NIGHT
(Luis De Filippis) CA/CH 2022, 96’MFF w Rotterdamie 2023: Nagroda Jury Młodzieżowego
MFF w San Sebastián 2022: Nagroda Sebastiane - Najlepszy Film
MFF w Toronto 2022: Nagroda Changemaker Fundacji Shawna Mendesa
LesGaiCineMad, Madrid International LGBT Film Festival 2022: Nagroda Jury


Ren i jej siostra Sienna są już trochę zbyt dorosłe na wakacje z matką, wymagającą wspólnego śpiewania nostalgicznych piosenek i ojcem, łatwo wprawiającym swoim zachowaniem w zażenowanie. Dziewczyny nudę zagłuszają rozwodnionymi drinkami, ale dyskomfort towarzyszący wychodzeniu na plażę w małej, konserwatywnej miejscowości pozostaje. Ren i Sienna noszą w sobie ciężar sekretów, a bezceremonialna szczerość ich matki nieznośnie podgrzewa atmosferę do granic wytrzymałości.

Z filmu reżyserki Luis de Filippis bije żar włoskiego lata, rozleniwienie i absurd międzypokoleniowych wakacji. Opowiadana historia daleka jest od klisz, często powtarzanych w narracjach o transpłciowości. Zamiast sięgać po stereotypy, reżyserka wnikliwie przygląda się niepokojom Ren, które wynikają z jej wrażliwości aspirującej pisarki.

Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Kanady w Polsce.
Film wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.
SPLENDID ISOLATION | SPLENDID ISOLATION
(Urszula Antoniak) NL 2022, 80’MFF w Rotterdamie 2022 - nominacja: Big Screen Award

Dwie kobiety na opustoszałej wyspie, świat po katastrofie. Anna i Hanna, uciekając przed nienazwanym niebezpieczeństwem, zatrzymują się w opuszczonym domu. Towarzyszy im jedynie dron, niczym wielki owad strzegący samotni. Choć schronienie ze szkła i betonu daje bohaterkom iluzję bezpieczeństwa, nienazwane zagrożenie wciąż jest blisko. I ostatecznie ucieleśnia się w obcej, na wpół widmowej postaci.

Urszula Antoniak nie tyle opowiada historię, ile próbuje przedstawić relacje miłości i śmierci, tęsknoty i utraty, rzeczy nienamacalnych, a jednak stale, uporczywie obecnych. Dwie kobiety są nierozerwalnie związane, a jednocześnie całkiem osamotnione. Utkany z sugestywnych, choć surowych kadrów film odchodzi od zdarzeń, pozwalając widzowi zanurzyć się w niepokojących obrazach i ułożyć interpretację tej historii wedle własnych emocji. Pragnienie i umieranie to jego główni bohaterowie.
Karolina Kosińska, MFF Nowe Horyzonty

Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie.
Film wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.
THREE NIGHTS A WEEK | TROIS NUITS PAR SEMAINE
(Florent Gouëlou) FR 2022, 103’MFF w Wenecji 2022 - nominacja: Queer Lion

Na początku jest spojrzenie: drag queen Cookie Kunty oszałamia i hipnotyzuje swoim wyglądem i występami. Baptiste jest oczarowany, choć w codziennym życiu czeka na niego dziewczyna Samia. Wejście w krąg drag queens pozwoli mu znaleźć drogę do własnego twórczego rozwoju i pozbycia się duszących ograniczeń. Właśnie do tego od długiego czasu zachęcała go Samia – nie przewidywała jednak, że może to przerodzić się w uczucie względem fascynującej Cookie...

Reżyser Florent Gouëlou oczyma swojego bohatera pokazuje własną drogę do odkrywania radości w sztuce dragu, która jest drwiną ze skostniałych norm, choć jednocześnie bywa wyczerpująca fizycznie - gdy nogi są obolałe po całej nocy spędzonej w butach na obcasach. W Three Nights a Week osobowość sceniczna i ta codzienna, pozbawiona makijażu, zderzają się z impetem.

Film prezentowany dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Polsce.
Film wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.
TURKUSOWA SUKNIA | LE BLEU DU CAFTAN
(Maryam Touzani) FR/MA/BE/DK 2022, 123’MFF Cannes 2022: sekcja Un Certain Regard, Nagroda FIPRESCI
MFF w Atenach 2022: Nagroda publiczności
MFF Valladolid 2022: Najlepsza aktorka
MFF Chicago 2022: Najlepszy reżyser


Halim jest krawcem zajmującym się szyciem tradycyjnych marokańskich kaftanów, których stworzenie wymaga niezwykłej pieczołowitości, wyczucia piękna, umiejętności i czasu. Wraz z żoną Miną prowadzą swój zakład i wiodą spokojne, pozornie szczęśliwe życie. Ich pełną rutyny codzienność, diametralnie zmienia pojawienie się młodego praktykanta, Youssefa.

Reżyserka Maryam Touzani (Adam, Razzia) w niezwykły sposób pokazała piękną więź między małżonkami, proces dojrzewania w małżeństwie oraz odkrywania swoich prawdziwych uczuć. A wszystko to pośród zjawiskowych tkanin, czarownych haftów i tradycyjnego rzemiosła, które niestety powoli zanika.

W filmie występują: palestyński aktor Saleh Bakri (Przyjeżdża orkiestra) i belgijska aktorka pochodzenia marokańskiego Lubna Azabal, znana z pamiętnej roli w filmie Pogorzelisko.

Film prezentowany dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Polsce.
Film wyświetlany z polskimi napisami.UKRAINE IS QUEER - blok ukraińskich filmów krótkometrażowych:
czas trwania zestawu: 74’

HOMO DEUS. DIVINE HUMAN
(Julia Deglina) UA 2021, 20’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13395_0.jpg

Ulya i Nazar, szukając ustronnego miejsca na miłosne igraszki, wchodzą na dach – zauważają tam mężczyznę, który chce z niego skoczyć. Udaremniając samobójstwo spostrzegają, że jest pod wpływem psychotropów. Dziewczyna nalega, by nie zostawiać go w tym stanie samego. Przez 24 godziny opiekują się Ilyą. Ten czas odmieni życie całej trójki.


I AM MICHELLE
(Olena Siyatovska) UA/NL 2022, 21’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13395_1.jpg

Mieszkająca w Kijowie dwudziestoletnia transdziewczyna powraca w rodzinne strony, do wioski w zachodniej Ukrainie, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, którzy jako pierwsi zaakceptowali jej tożsamość. Wspominając dotychczasowe życie, uwięziona gdzieś pomiędzy rzeczywistością a marzeniami, zaczyna rozumieć, że jej największym pragnieniem jest zostać matką.


PRIDE IS NOT AVAILABLE IN YOUR REGION
(Yura Dvizhon) UA 2022, 3’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13395_2.jpg

W 2021 roku w Kijowie przed siedzibą prezydenta odbył się performance Reyvakh Pride. Jego celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na kwestie bezpieczeństwa osób LGBT+, stronniczości policji oraz braku wszczętych postępowań wobec działań radykalnych grup naruszających dobra queerowych społeczności. Wydarzenie miało stać się corocznym eventem jednak wojna pokrzyżowała te plany. W 2022 roku Parada Równości w Kijowie nie mogła się odbyć z powodu trwającej wojny, dlatego została przeniesiona do Warszawy.


UKRAINIAN QUEER FIGHTERS FOR FREEDOM
(Anzhelika Ustymenko) UA 2022, 30’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13395_3.jpg

24 lutego dla wielu rozpoczął się od informacji o bombardowaniu Kijowa. To był początek: nowej rzeczywistości, pełnej grozy i bólu. Dokument Ukrainian Queer Fighters for Freedom opisuje życie queerowych osób w dotkniętej wojną Ukrainie. Pokazuje ich walkę o wolność.

Zestaw filmów krótkich wyświetlany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.SPOT:PATRON MEDIALNY:
Bookmark and Share

archiwum