kpb

Dojrzałe Kino: Wieloryb

środa, 29 marca 2023, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13370_1.jpg


Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 29 marca, zostanie zaprezentowany wyróżniony dwoma Oscarami film Wieloryb - przejmujący dramat egzystencjalny w reżyserii Darrena Aronofsky'ego. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Najnowszy film Darrena Aronofskiego Wieloryb - oparty na sztuce teatralnej Samuela D. Huntera z 2012 roku - to przejmujący dramat egzystencjalny, w którym wstyd, smutek i ból splatają się z wiarą oraz nadzieją na odkupienie.

Główny bohater, zmagający się z otyłością nauczyciel angielskiego, szansę na naprawę dawnych krzywd widzi w odbudowaniu relacji z nastoletnią córką (znana z serialu Stranger Things Sadie Sink). Myślę, że ten film może naprawdę zmienić coś w ludzkich sercach, umysłach i w sposobie, w jaki troszczymy się o siebie nawzajem - komentuje Wieloryba wcielający się w postać protagonisty Brendan Fraser.


Film który miał premierę na ostatnim festiwalu w Wenecji, został wyróżniony Oscarami w dwóch kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy oraz najlepsza charakteryzacja i fryzury.


Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.


BILETY dla seniorów: 18 zł


O FILMIE:

WIELORYB | THE WHALE
(Darren Aronofsky) US US 2022, 117'


MFF w Wenecji 2022 - wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Interfilm (Darren Aronofsky)
MFF w Wenecji 2022 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Darren Aronofsky)
Critic's Choice 2023 - nominacje: Najlepszy aktor (Brendan Fraser), Najlepszy scenariusz adaptowany (Samuel D. Hunter), Najlepszy młody aktor / aktorka (Sadie Sink), Najlepsza charakteryzacja i fryzury
MFF w Torronto 2022 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (Darren Aronofsky)
Złote Globy 2023 - nominacja: Najlepszy aktor w dramacie (Brendan Fraser)
BAFTA 2023 - nominacje: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Brendan Fraser), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hong Chau), Najlepszy scenariusz adaptowany (Samuel D. Hunter)
Oscary 2023 - nominacje: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hong Chau)
Oscary 2023 - wygrane: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Brendan Fraser), Najlepsza charakteryzacja i fryzuryCharlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie.

 

ZWIASTUN:


 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum