kpb

Premiera Psychologiczna: Syn

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
SYN (reż. Florian Zeller)
pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 27 marca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13356_0.jpg


Marcowa Premiera Psychologiczna w naszym Kinie to spotkanie z filmem Syn - przejmującą opowieścią o rodzinnych relacjach i bezsilności wobec cierpienia dziecka. Film Floriana Zellera, twórcy obsypanego nagrodami Ojca, będzie można zobaczyć w poniedziałek, 27 marca. Dyskusję po seansie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.


Główny bohater filmu, odnoszący sukcesy biznesmen Peter (Hugh Jackman) mieszka z nową partnerką (Vanessa Kirby) i małym synkiem. Ustabilizowana i wygodna codzienność diametralnie się zmienia, gdy wprowadza się do niego nastoletni syn Nicholas (Zen McGrath), który dotychczas mieszkał z matką (Laura Dern). Chłopak ma problemy w szkole oraz przepełnia go gniew i smutek, wobec którego rodzina czuje się bezsilna.

Film Syn podejmuje niezwykle ważny temat zdrowia psychicznego dzieci. Historię cierpiącego nastolatka, Florian Zeller opowiada z perspektywy ojca – rozdartego pomiędzy chęcią pomocy ukochanemu dziecku a ogromną bezradnością. Jako rodzic doświadczyłem bezsilności - pamiętam to uczucie, jakbym był jedynym człowiekiem w takiej sytuacji. Syn to był sposób na podzielenie się tymi emocjami, na uleczenie, a także na walkę ze wstydem - zaznacza reżyser w wywiadach.

 
Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

 
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

 
O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 
BILETY: 17,90 zł


O FILMIE:

SYN | THE SON
(Florian Zeller) GB/FR 2022, 123'


Złote Globy 2023 - nominacja: Najlepszy aktor w dramacie (Hugh Jackman)
MFF w Wenecji 2022 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Florian Zeller)Peter (Hugh Jackman) mieszka z nową partnerką, Beth (Vanessa Kirby) i ich małym synkiem. Jego życie jest ustabilizowane i wygodne. Jednak to zmienia się, gdy jego była żona Kate (Laura Dern) pojawia się z pierwszym synem, Nicholasem (McGrath), który jest już nastolatkiem.

Okazuje się, że Nicholas od miesięcy nie pojawia się w szkole, jest niespokojny, zdystansowany i zły. Peter stara się zadbać o Nicholasa tak, jak chciałby, aby jego własny ojciec (Anthony Hopkins) dbał o niego. Jednocześnie musi lawirować w pracy, gdzie pojawia się oferta wymarzonego stanowiska w Waszyngtonie. Peter sięgając do przeszłości, aby naprawić swoje błędy, traci z oczu to co najważniejsze.


ZWIASTUN:

  

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum