kpb

Dojrzałe Kino: W gorsecie

środa, 22 marca 2023, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13355_1.jpg


Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 22 marca, zostanie zaprezentowany film Marie Kreutzer W gorsecie - niekonwencjonalny portret Elżbiety Bawarskiej, znanej jako Sisi. W roli głównej hipnotyzująca Vicky Krieps (Nić widmo). Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Drapieżna, błyskotliwa, prowokująca, nowoczesna. Cesarzowa Sisi została przedstawiona w filmie W gorsecie w sposób, który zachwycił krytyków z całego świata. Dowcipne odwrócenie stereotypowej biografii filmowej i tradycyjnego dramatu kostiumowego - pisało Variety. Studium gniewu, w formie surowego, niewygładzonego obrazu rzeczywistości - zauważał The Guardian. W gorsecie to brawurowa zabawa historią i prawdziwymi losami Sisi, przywodząca na myśl głośną Marię Antoninę Sofii Coppoli.


W gorsecie to opowieść o słynnej władczyni u progu jej czterdziestych urodzin. Nazywana “najpiękniejszą monarchinią na świecie” nie radzi sobie najlepiej z upływem czasu i robi wiele, by utrzymać swoje ciało w idealnej formie. Byłam ciekawa, kim była Sisi, gdy miała 40 lat. Wtedy rozwinęła się w niej niechęć do wystąpień, przestała pokazywać twarz, nie chciała już pozować do obrazów - mówi w wywiadach reżyserka filmu, Marie Kreutzer.


W główną bohaterkę wcieliła się hipnotyzująca Vicky Krieps, dobrze znana polskim widzom z filmów Nić widmo i Wyspa Bergmana.


Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.


BILETY dla seniorów: 18 zł


O FILMIE:

W GORSECIE | CORSAGE
(Marie Kreutzer) AT/LUX/DE/FR 2022, 113'

Austriacki kandydat do Oscara 2023
75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes: sekcja Un Certain Regard - Najlepsza aktorka (Vicky Krieps)
Europejska Nagroda Filmowa 2022: Najlepsza europejska aktorka roku (Vicky Krieps)
BAFTA 2023 - nominacje: Najlepszy film nieanglojęzyczny (Marie Kreutzer)


Piękna i charyzmatyczna Sisi po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na którą ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja – wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi (i rozniecić na nowe stare płomienie). Jednak dworskie obowiązki wzywają ją z powrotem, a jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują w Wiedniu szok i zgorszenie. Czy skandalistka Sisi wymyśli sposób na to, by mogła żyć tak, jak naprawdę chce?

 

ZWIASTUN:


 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum