kpb

Baranki w pieluchach - Milczenie Lorny

Zapraszamy na pokaz z cyklu: Baranki w pieluchach, dla mamy i malucha!

Raz w tygodniu pokazujemy atrakcyjny, ambitny film, na który rodzice mogą przyjść wraz ze swoimi pociechami. Prezentujemy filmy premierowo goszczące na naszych ekranach.

Aby zapewnić naszym specjalnym gościom maksymalny komfort filmy są wyświetlane przy słabo wyciemnionej sali oraz z dźwiękiem odpowiednio przyciszonym. Poza tym, świadomi niewygody towarzyszącej wyjściu z maluchem na drugie piętro, gwarantujemy, że nasza obsługa dołoży wszelkich starań, aby ten problem nie zaprzątał głowy naszych Widzów!

22 stycznia
zapraszamy na MILCZENIE LORNY, najnowszy obraz dwukrotnych laureatów Złotej Palmy, braci Dardenne!

BILETY: tylko 10 zł!
czwartek, 22 stycznia, godz. 11.00

MILCZENIE LORNY | LE SILENCE DE LORNA
reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Belgia/ Francja/ Włochy/ Niemcy 2008, 105'

MFF w Cannes 2008: Złota Palma za Najlepszy scenariusz dla Jean-Pierre’a i Luca Dardenne'ów
Europejskie Nagrody Filmowe 2008, nominacja: najlepsza aktorka - Arta Dobroshi

Film wyreżyserowany przez braci Dardenne, czyli najzdolniejszy reżyserski tandemu współczesnego światowego kina. Dwukrotni laureaci Złotej Palmy za Rosettę i Dziecko, powracają subtelną i oszczędną w środkach, uniwersalną opowieścią o walce o zachowanie człowieczeństwa. 

Lorna (Arta Dobroshi) jest mieszkającą w Belgii emigrantką z Albanii. By stać się prawowitą obywatelką Europy, dziewczyna zawarła fikcyjne małżeństwo z Claudym (Jeremie Renier, znany z Dziecka), narkomanem i życiowym nieudacznikiem. Świat, w którym żyje Lorna jest brutalny. To dżungla, w której wygrywają jedynie najsilniejsi i najbardziej wytrwali.

Przed Lorną kolejne małżeństwo - mężem dziewczyny ma być tym razem bogaty Rosjanin. Plan jest prosty i misternie obmyślony - Claudy ma umrzeć z przedawkowania, a Lorna jako wdowa będzie mogła wejść w następny związek. Dziewczyna jest tyko pionkiem w skomplikowanej grze. Nad wszystkim czuwa Fabio, pozornie taksówkarz, a faktycznie szef gangu. Nie wszystko idzie po jego myśli - problem polega na tym, że belgijski mąż Lorny wcale nie chce się zaćpać, przeciwnie - prosi bohaterkę o pomoc w wyjściu z nałogu. Między nim, a główna bohaterką rodzi się subtelna więź.

Kiedy w 1999 r. szef jury w Cannes David Cronenberg przyznał Złotą Palmę Rosetcie - filmowi mało znanych Belgów, braci Dardenne - przyjęto to jak ekstrawagancję. Potem był Syn i Dziecko (druga Złota Palma). Ich nowy film zasługuje na trzecią. Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza 

Prosty, pozbawiony efektów, muzyki i gwałtownej ekspresji film braci Dardenne, nie jest jednak tylko reporterskim sprawozdaniem z ewolucji postaci. To współczesna przypowieść o winie i odkupieniu, przez które przebija wielka wiara w oczyszczającą siłę miłości. Monika Marach, Stopklatka.pl

Inteligentne, refleksyjne, surowe kino ze sporym pokładem perfekcji reżyserskiej. Filmweb.pl

Film braci Dardenne to świetnie skrojone, społeczne kino o sytuacji emigrantów w Zachodniej Europie. Ale nie tylko. To również przejmująca, uniwersalna opowieść o walce o zachowanie człowieczeństwa. Mariola Szczyrba, KulturaOnline.pl


Cykl polecają:

                               

Klub Kangura                Młyn Fitness 
Bookmark and Share

archiwum