kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Filip

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #299
FILIP (reż. Michał Kwieciński)
pokaz filmu i dyskusja
czwartek, 9 marca 2023, godz. 22.45
Kino Pod Baranamihttps://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13318_0.jpg

Filip Michała Kwiecińskiego - oparty na książce Leopolda Tyrmanda, pulsujący energią i gęsty od emocji portret młodego mężczyzny - zobaczą w czwartek, 9 marca, uczestnicy Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Bilety dla studentów: 16 zł.

Nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu w Gdyni film Filip, oferuje zupełnie inne spojrzenie na temat II wojny światowej: pragmatyczne, dalekie od patosu, jednocześnie przejmujące i bardzo uniwersalne.

Tytułowy bohater (Eryk Kulm - ubiegłoroczny laureat nagrody im. Zbyszka Cybulskiego), jest kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Ukrywając swoje żydowskie pochodzenie pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, jego misternie budowany świat rozsypuje się jak domek z kart.

Reżyser Michał Kwieciński (Bodo, Czas honoru, Jutro idziemy do kina), w wywiadach zwraca uwagę na ponadczasowy charakter opowiadanej historii: To nie jest film wojenny. To studium samotnego, wyalienowanego człowieka w traumie. Filip miał być architektem, ale los sprawił, że na co dzień jest kelnerem. Ile dzisiaj jest takich osób? Uciekinierzy z Ukrainy, Syrii, Afganistanu... Druga Wojna Światowa to tylko oprawa, scenografia tej filmowej historii. Istotny jest niej problem psychiczno-moralny bohatera, a Filip pokazuje nam, że może być mieć on charakter uniwersalny bez względu na ramy czasowe fabuły.

Film Filip zostanie zaprezentowany w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego - cyklu stworzonego z myślą o studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.

Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy szot w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).  


BILETY dla studentów: 16 zł


O FILMIE:
FILIP | FILIP
(Michał Kwieciński) PL 2022, 125'


Fot. Jarosław Sosiński / Akson Studio

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:
Złote Lwy - nominacja: udział w konkursie głównym (Michał Kwieciński);
Srebne Lwy - Zdobywca (Michał Kwieciński);
nagroda indywidualna - Najlepsze zdjęcia (Michał Sobociński);
nagroda indywidualna - Najlepsza charakteryzacja także za: Orzeł. Ostatni patrol (Dariusz Krysiak)


Filip to dwudziestoletni egoista, cynik, kosmopolita, niezdolny do głębszych uczuć, zakochany w sobie przystojny prowokator. Polski Żyd, który znalazł się w oku cyklonu, stracił w Polsce wszystkich i wszystko, a teraz chce tylko przetrwać na terytorium wroga. Dość pomników bohaterom wojny! Czas na antybohaterów, którzy po prostu chcieli przeżyć – bez patriotycznego patosu, zwyczajni, pełni obaw i wątpliwości.


ZWIASTUN:

PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum