kpb

Premiera Psychologiczna: Wieloryb

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
WIELORYB (reż. Darren Aronofsky)
pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 20 lutego 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13287_1.jpg


Wieloryb - przejmujący dramat egzystencjalny w reżyserii Darrena Aronofsky'ego - będzie można zobaczyć w poniedziałek, 20 lutego, w ramach kolejnej odsłony cyklu Premiery Psychologiczne. Pokazowi tego głośnego, nominowanego do trzech Oscarów filmu, towarzyszyć będzie dyskusja, którą po seansie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.


Najnowszy film Darrena Aronofskiego Wieloryb - oparty na sztuce teatralnej Samuela D. Huntera z 2012 roku - to przejmujący dramat egzystencjalny, w którym wstyd, smutek i ból splatają się z wiarą oraz nadzieją na odkupienie.


Główny bohater, zmagający się z otyłością nauczyciel angielskiego, szansę na naprawę dawnych krzywd widzi w odbudowaniu relacji z nastoletnią córką (znana z serialu Stranger Things Sadie Sink). Myślę, że ten film może naprawdę zmienić coś w ludzkich sercach, umysłach i w sposobie, w jaki troszczymy się o siebie nawzajem - komentuje Wieloryba wcielający się w postać protagonisty Brendan Fraser.

Film który miał premierę na ostatnim festiwalu w Wenecji, jest nominowany do trzech Oscarów w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa (Hong Chau) oraz najlepsza charakteryzacja i fryzury.

 
Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

 
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

 
O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 
BILETY: 17,90 zł


O FILMIE:

WIELORYB | THE WHALE
(Darren Aronofsky) US US 2022, 117'MFF w Wenecji 2022 - wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Interfilm (Darren Aronofsky)
MFF w Wenecji 2022 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Darren Aronofsky)
Critic's Choice 2023 - nominacje: Najlepszy aktor (Brendan Fraser), Najlepszy scenariusz adaptowany (Samuel D. Hunter), Najlepszy młody aktor / aktorka (Sadie Sink), Najlepsza charakteryzacja i fryzury
MFF w Torronto 2022 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (Darren Aronofsky)
Złote Globy 2023 - nominacja: Najlepszy aktor w dramacie (Brendan Fraser)
BAFTA 2023 - nominacje: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Brendan Fraser), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hong Chau), Najlepszy scenariusz adaptowany (Samuel D. Hunter)
Oscary 2023 - nominacje: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Brendan Fraser), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hong Chau), Najlepsza charakteryzacja i fryzuryCharlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie.

 

ZWIASTUN:

  

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum