kpb

Blisko - pokaz przedpremierowy

BLISKO (reż. Lukas Dhont)
pokaz przedpremierowy
niedziela, 12 lutego 2023, godz. 20.45

Kino Pod Baranami

 

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13280_2.jpg


Nominowana do Oscara, sensualna opowieść o młodzieńczej przyjaźni. Blisko - najnowszy film Lukasa Dhonta, twórcy pamiętnego debiutu Girl, będzie można zobaczyć na naszym ekranie przedpremierowo w niedzielę, 12 lutego.


Belgijski reżyser Lukas Dhont ma na swoim koncie znakomity debiut - obsypany nagrodami portret transpłciowej dziewczyny Girl, który można zobaczyć m.in. w E-Kinie Pod Baranami. W swoim kolejnym filmie - nominowanym do Oscara i wyróżnionym Grand Prix na Festiwalu w Cannes Blisko - belgijski twórca ponownie przygląda się młodym bohaterom oraz ich złożonym rozterkom.

Przedstawiona w filmie relacja nastolatków Léo i Rémiego (znakomici Eden Dambrine i Gustav De Waele) wymyka się zwyczajowym kategoriom. Reżyser podchodzi do nich bardzo blisko (jak sugeruje sam tytuł filmu), starając się uchwycić esencję ich przyjaźni. Uważnie i czule obserwuje drobne gesty i  spojrzenia, jednocześnie zastanawiając się nad wpływem otoczenia na jednostkę oraz granicami tego, co uznawane jest za “męskie”.


BILETY:
26 zł
(normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

BLISKO | CLOSE
(Lukas Dhont) BE/NL/FR 2022, 105'Oscary 2023 - nominacje: Najlepszy film międzynarodowy
MFF w Cannes 2022: Grand Prix, Queer Palm (nominacja)
MFF w Sydney 2022: Najlepszy film
Europejskie Nagrody Filmowe 2022 - nominacje: Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku (Eden Dambrine), Najlepszy europejski reżyser roku (Lukas Dhont), Najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów, Najlepszy europejski scenarzysta roku (Angelo Tijssens, Lukas Dhont)


Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego.

Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

 

ZWIASTUN:

 

 


 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum