kpb

Godland i alchemia fotografii - pokaz filmu Hlynura Pálmasona i prelekcja Mateusza Demskiego

GODLAND I ALCHEMIA FOTOGRAFII
pokaz filmu Hlynura Pálmasona
i prelekcja Mateusza Demskiego
środa, 1 lutego 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranamihttps://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13258_2.jpg

Spektakularne pejzaże Islandii w filmie Godland Hlynura Pálmasona od paru tygodni można oglądać w naszym Kinie. W środę, 1 lutego, Godland powróci na wyjątkowy seans i spotkanie z dawną Islandią. Przed pokazem o kulisach powstania filmu, a także o poszukiwaniach pierwowzorów przedstawionych na ekranie zdjęć, opowie dziennikarz i krytyk filmowy Mateusz Demski.


Głównym bohaterem filmu Godland Hlynura Pálmasona (Zimowi bracia, Biały, biały dzień) jest pochodzący z Danii ksiądz (Elliott Crosset Hove), który zmierza do swojej nowej, islandzkiej parafii. W drodze przez olśniewające przestrzenie Islandii towarzyszy mu lokalny przewodnik Ragnar (Ingvar Sigurðsson) oraz aparat fotograficzny, którym młody duchowny uwiecznia niezwykłą krainę i jej mieszkańców.


Inspiracją do powstania filmu były zrobione przez nieznanego duńskiego pastora zdjęcia, wykonane (pokazaną też na ekranie) metodą mokrego kolodionu, przypominającą alchemiczny proces. O historii odkrycia tych fotografii, o procesie kolonizacji i chrystianizacji Islandii, a także o twórczości Hlynura Pálmasona opowie przed seansem filmu Godland Mateusz Demski. Prelekcja i seans odbędą się w środę, 1 lutego, o godzinie 18.00.


BILETY:
24 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (senior)
16 zł (klubowy)


O FILMIE:

GODLAND | VANSKABTE LAND
(Hlynur Pálmason) DK/IS/FR/SE 2022, 143’

Europejska Akademia Filmowa 2022 - nominacja: Najlepszy europejski aktor roku (Elliott Crosset Hove)


Najnowszy film Hlynura Pálmasona to wirtuozerski popis reżyserskiej metody. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia.
O PRELEGENCIE:


Mateusz Demski - dziennikarz, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa,
publikujący m.in. w Przekroju, Przeglądzie, NOIZZ.pl i newonce.net. Prowadzi audycję filmową Off/On: Kamera, akcja! w Off Radiu Kraków.


ZWIASTUN:

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum