kpb

Głos - pokaz w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych

GŁOS
(reż. Dominika Montean-Pańków)

pokaz w ramach przeglądu
najlepszych polskich filmów dokumentalnych
niedziela, 20 listopada 2022, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

 


Refleksyjny i poruszający portret młodych kandydatów do zakonu jezuitów. Nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym Głos Dominiki Montean-Pańków to kolejny film prezentowany w ramach przeglądu polskich dokumentów, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową. Film będzie można zobaczyć w niedzielę, 20 listopada, o godzinie 18.30.


Aż do grudnia, w dziesięciu kinach w Małopolsce - w tym w Kinie Pod Baranami - trwa przegląd najlepszych polskich dokumentów, organizowany przez Krakowską Fundację Filmową


Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji - tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej. - Wybraliśmy kilka bardzo różnorodnych tytułów z tegorocznego programu. Wśród nich laureaci festiwalowych nagród, ale także filmy wyjątkowo ciepło przyjęte przez publiczność. W niektórych seansach wezmą udział twórcy i bohaterowie filmów, a swoje ekrany udostępnią nam  nasze ulubione krakowskie i małopolskie kina!


20 listopada w naszym Kinie w ramach przeglądu zostanie zaprezentowany dokument Głos, portretujący młodych mężczyzn w nowicjacie zakonu jezuitów. Film miał swoją premierę podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, na którym otrzymał nagrodę za montaż i zdjęcia. Zrobiłam ten film dla siebie, bo szukałam odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Nie chcę mówić, co to za pytania i czy znalazłam odpowiedź. To nie jest film o instytucji. Mam nadzieję, że zrobiłam film o wierze - mówi o Głosie jego reżyserka, Dominika Montean-Pańków.


Film zostanie wyświetlony w wersji z angielskimi napisami.


W grudniu w ramach przeglądu zaprezentowany zostanie film Bóg i Wojownicy Lunaparków Bartłomieja Żmudy, którego bohaterem jest mężczyzna starający się nawrócić własnego ojca. 


Przegląd współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego.


BILETY: 10 zł


O FILMIE:

GŁOS | THE VOICE
(Dominika Montean-Pańków) PL 2022, 74’

62. Krakowski Festiwal Filmowy: Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż, Nagroda pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, Udział w konkursie polskim.


Nowicjat zakonu jezuitów to surowa forma próby. Przez dwa lata odcięcia od społeczeństwa i udogodnień cywilizacji młodzi mężczyźni mają dość czasu, aby rozważyć pytanie: czy życie zakonne jest dla mnie? W dokumencie Dominiki Montean-Pańków obserwujemy między innymi pierwsze wykłady dla przyszłych zakonników. Jak będziesz siedział w budzie, to będziesz widział owoce w codzienności – mówi starszy zakonnik. Ujęcia pustyni w obiektywie Wojciecha Staronia określają symboliczny horyzont doświadczenia uczestników nowicjatu, a miarowa muzyka Adama Bałdycha kreuje aurę medytacji.


Film prezentowany z angielskimi napisami.

Bookmark and Share

archiwum