kpb

Filmy Wszech Czasów: Strach na wróble

STRACH NA WRÓBLE (reż. Jerry Schatzberg)
pokaz specjalny w ramach cyklu
Filmy Wszech Czasów
środa, 19 października 2022, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

 

 

19 października zapraszamy na specjalny pokaz wyróżnionego Złotą Palmą w Cannes filmu Jerry’ego Schatzberga pt. Strach na wróble. W role głównych bohaterów tego tragikomicznego filmu drogi wcielili się Gene Hackman i Al Pacino. Projekcję w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów poprzedzi krótki wykład, który wygłosi filmoznawca i specjalista od kina amerykańskiego, Michał Lesiak.


Wyróżniony Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes Strach na wróble to historia dwóch bohaterów, przemierzających Amerykę w poszukiwaniu samych siebie. To ponadczasowy film o męskiej przyjaźni, a zarazem tragikomiczne kino drogi.


Francis (Al Pacino) to drobny, nerwowy i niezwykle ruchliwy były żołnierz, zmierzający na wschodnie wybrzeże by poznać swoje dziecko. Max (Gene Hackman) - postawny, zdecydowanie zbyt grubo ubrany i łatwo wybuchający gniewem - za zaoszczędzone pieniądze planuje założyć w Pittsburghu myjnię samochodową. Przemierzający bezkresną Amerykę bohaterowie przypominają jednocześnie Don Kichota i Sancho Pansę, Lenny’ego i George’a z Myszy i ludzi Steinbecka oraz Estragona i Vladimira z Czekając na Godota.


Reżyser Jerry Schatzberg, który w 1971 roku zasłynął wstrząsającym filmem Narkomani, w Strachu na wróble sportretował Amerykę pełną smutku i brzydoty. Z pomocą świetnego operatora Vilmosa Zsigmonda, po mistrzowsku operującego szerokimi kadrami, wykreował na ekranie niezwykły, absurdalny świat przemierzany przez dwóch wyrazistych wagabundów.

 

Wykład przed projekcją filmu Strach na wróble wygłosi Michał Lesiak - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej, współzałożyciel i redaktor Czasopisma EKRANy oraz podcastu Ścieżka dźwiękowa. Autor publikacji historyczno-filmowych, skoncentrowanych zwłaszcza na kinie gatunków oraz kinematografii amerykańskiej.
 

19 października film Strach na wróble zostanie wyświetlony z taśmy 35mm. Dziś większość filmów w kinach prezentowanych jest w wersji cyfrowej, zatem to niezwykła okazja, by wziąć udział w tradycyjnym seansie z taśmy filmowej.


BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:

STRACH NA WRÓBLE | SCARECROW
(Jerry Schatzberg) US 1973, 112’

Picture of the Movie © Courtesy of Warner Bros. Pictures


MFF w Cannes 1973: Złota Palma - Najlepszy film, Nagroda Katolickiego Biura Filmowego


Były przestępca (Gene Hackman) i ex-żołnierz marynarki wojennej (Al Pacino) wyruszają z Kalifornii na wschód kraju. Pierwszy odłożył sporą sumę pieniędzy i chce otworzyć myjnię samochodową w Pittsburghu, drugi pragnie wrócić do porzuconej przez siebie żony. W czasie podróży - pieszo, autostopem i pociągami towarowymi - mężczyźni spotykają przeróżnych ludzi i nawiązują prawdziwą przyjaźń.

 

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami


Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum